Як Україна готується до нових масованих ударів по енергосистемі взимку та перебудовує енергетику, чи зменшився вплив олігархів на енергетику Голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус в гостях щотижневого YouTube-проєкту «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» від Forbes.
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
Андрій Герус,41, голова енергетичного комітету Верховної Ради – гість нового випуску другого сезону проєкту Business Breakfast. Виходець з шахтарської родини, Герус, прийшов у велику політику у 2019-му й став номером 17 у передвиборчому списку «Слуги народу». До Революції Гідності працював у концерні «Галнафтогаз» та інвестиційній компанії Concorde Capital, згодом нетривалий час був членом Нацкомісії з регулювання енергетики та ЖКГ, де опонував запровадженню формули «Роттердам+».
Наскільки України готова до холодів 2023/2024 року, як готуватись населенню та бізнесу, чи зберігся олігархічний вплив на енергетику та як навести лад в державному «Енергоатомі»?
Наскільки Україна готова до зими
Не потрібно шапкозакидацьких настроїв, що повністю готові. Ще є трохи часу, і його треба використати, щоб підготуватися краще. Саме головне, щоб в нас був запас міцності, на якому ми можемо пройти цю зиму. Імовірність складних сценаріїв достатньо висока.
Заяви про те, що ми готові на 2% до зими – не правда, це не варто серйозно сприймати. Кабмін оцінює готовність біля 70%. Це відсоток відремонтованого обладнання від загальної кількості пошкодженого. У нас ще є трохи часу до середини жовтня, щоб ще більше підготуватися. На мою думку, ми будемо входити в зиму приблизно з тими самими потужностями, які в нас були напередодні минулого опалювального періоду.
Генерація – це важлива частина. Проте не менш важливе транспортування цієї електроенергії до кінцевих споживачів. Минулої зими у більшості випадків відключення електроенергії були не через дефіцит генерації, а через мережеві обмеження. Тобто росіяни били по підстанціях, трансформаторах.
Тому головне – це запас міцності. Можна бути готовим на 100%, але запас трансформаторів недостатній. З великою ймовірністю росіяни знову будуть бити по енергосистемі. Будуть ракетні та дронові удари. Питання, наскільки результативними будуть такі удари.
Готовність України до нових обстрілів лежить у двох площинах:
Перша передбачає підготовку до дворівневого фізичного захисту підстанцій та створення резерву обладнання для швидкого усунення проблем у разі пошкоджень.
Друга – це протиповітряна оборона: ефективна робота засобів, які в нас вже є, та постачання партнерами нових. Над цим іде робота.
Зима буде непроста, але ми зможемо її гідно пройти. Вся робота зараз спрямована на мінімазію ризиків. Як підготуватись людям? Можна почати з найпростішого – замінити старі лампи на енергоефективні LED. Це простий, але дуже ефективний крок заощадження споживання електроенергії. Генератори, акумулятори також варто тримати у справному стані.