Взимку ми з нетерпінням чекаємо на сніг, який робить світ навколо гарним і чарівним. Але у дачників є набагато більше приводів любити снігопади, інформує Ukr.Media.
Сніговий покрив природа вигадала не дарма. Завдяки йому дикі рослини отримують захист від сильних морозів, а навесні — цілющу вологу. Птахи, зайці, миші знаходять собі притулок під снігом. Також велику користь приносить сніг і культурним рослинам, яким нелегко доводиться під час холодної зими. Але важливо правильно використовувати цей природний ресурс, інакше може проявитися і його негативний бік.
Розберімось, куди прибрати сніг, а де, навпаки, йому не місце. Якщо у вашому регіоні ще недостатньо сніжно, просто візьміть ці секрети до уваги.
Спочатку розглянемо, яку користь приносить сніг, і як ви можете використовувати його на дачі.
Вкрийте снігом теплолюбні рослини
Свіжий пухнастий сніг, завдяки повітряному прошарку, відмінно зберігає тепло, компенсує згубні стрибки температури у денний і нічний час. Тому його можна застосовувати для укриття дерев, кущів, винограду, багаторічних квітів.
Дерева не потрібно повністю засипати снігом, досить рясно підсипати його до кореневої шийки, яка найчастіше страждає від морозу. Бажано сніг не втоптувати, інакше уся цінність такого укриття одразу знизиться — воно втратить свої теплоізоляційні властивості.
Сніжне укриття потрібне рослинам, лише якщо снігопад був не дуже рясним, і велика частина снігу лягла на доріжки. У такому випадку можна згорнути його до дерев і чагарників.
Багаторічники на клумбах, садова суниця (полуниця) і підзимові посіви також вимагають, щоб їх вкрили снігом цілком. Якщо снігопади не надто рясні, підгрібайте і накидуйте сніг самостійно. Не робіть занадто великі кучугури, досить і 60-80 см заввишки, якщо очікуються морози нижчі за -20° C. Під сніговою ковдрою рослини відмінно перезимують. У більш теплу погоду шар снігу потрібно підсипати на висоту близько 30-40 см.
Навесні сніг, що розтанув, насичує ґрунт вологою, тому не викидайте його за межі ділянки.
Утепліть місця щеплень за допомогою снігу
Щеплення на дереві або чагарнику прижилося? Це добре, але на зиму йому також потрібен захист. Мороз дуже легко може порушити здоров'я щеплених рослин, особливо якщо вони досить теплолюбні. Якщо місце щеплення знаходиться близько до землі, прикрийте його товстим шаром снігу, зробивши невеликий замет. Щеплення, зроблені високо над землею, обов'язково утепліть за допомогою соломи і мішковини.
Якщо у вашому регіоні снігопади — рідкість, але часто дмуть рвучкі вітри, потрібно навчитися затримувати сніг.
Затримайте сніг на ділянці, щоб захистити рослини
Принцип снігозатримання полягає в тому, щоб створити штучний бар'єр, який сприятиме формуванню заметів. Для цього поспостерігайте, куди дме вітер, і зробіть перешкоду. Сніг буде збиратися з навітряного боку, і більше не "піде" за межі ділянки.
У якості перешкоди можна використовувати дошки, шифер, тин з гілок, палиць або соломи, старі покришки, сітки і т. д. Перешкоду розташовуйте упоперек руху вітру. Головне — вона має бути стійкою, тому що при сильному вітрі є ризик пошкодження рослин, які знаходяться неподалік.
Приготуйте талу воду зі снігу
На полив талою водою добре "відгукуються" кімнатні квіти, а також розсада. У рослинах прискорюються біохімічні процеси, що зміцнює їх імунітет.
Для приготування талої води наберіть відро снігу і дочекайтеся його повного танення. Полив проводьте, лише коли вода досягне кімнатної температури, інакше є ризик пошкодити коріння рослин. Зберігати талу воду не варто, за кілька годин вона втратить свої корисні властивості.
Зробіть сніговий "холодильник" на дачі
Сніг на дачі можна також використовувати для зберігання овочів, коренеплодів і закаток. Такий спосіб ще називають снігуванням. Для "холодильника" знадобиться окреме прохолодне приміщення з температурою не вищою за 2° С або велика ємність. На підлогу приміщення або дно ємності потрібно насипати сніг шаром не менше за 20 см, укласти рядами овочі, перешаровуючи їх снігом у 10 см заввишки. Після цього усю конструкцію слід укрити метровим шаром снігу. Зробити таке місце для зберігання можна і на свіжому повітрі, якщо погода дозволяє. Але додатково конструкцію треба засипати шаром тирси або лапника. У цілому, це досить складна конструкція, але за бажання можна її випробувати.
Попри багато переваг, є у снігу і суттєві недоліки. Після невеликого потеплішання він стає липким і важким, утворює кірку, через що рослини задихаються і підмерзають. Сніг на дачних будівлях завдає шкоди покрівлі, позбавляє її цілісності та може під час падіння травмувати людей, які знаходяться поруч. Тому не забудьте провести наступні роботи.
Струсіть сніг з гілок дерев
Сніг на гілках плодових дерев несе велику небезпеку, тому що згодом він ущільнюється, стає важким. У підсумку гілки можуть зламатися, що послабить імунітет рослини. Тому від снігу на гілках краще вчасно позбуватися, доки він свіжий і пухнастий.
Для роботи візьміть мітлу або довгу жердину і легкими рухами збийте основну масу снігу з гілок. Трохи припорошені гілки також варто звільнити від снігу: після танення він легко перетвориться на лід, який погіршує повітрообмін і призводить до обмороження рослин.
Якщо на гілках утворилася крижана кірка, збивати її не можна. Краще тимчасово поставте під гілки опори. Знімати лід варто лише після потеплішання.
Особливо страждають від снігу хвойні рослини, розмашисті гілки яких швидко наповнюються снігом і можуть зламатися. Туї, ялівці, ялини, а також листяні культури із сформованою кроною варто обв'язати шпагатом, а також подбати про їх тепле укриття.
Позбавтеся від снігового насту на дачній ділянці
Під час відлиги або сильних вітрів сніг вкривається скоринкою — настом, який також несприятливо позначається на здоров'ї рослин. Наст знижує теплопровідність снігу, не дає повітрю вільно циркулювати. У результаті рослина "задихається" під сніговою кіркою, стає жертвою грибкових захворювань, а іноді й повністю гине. Щоб цього не сталося, регулярно проколюйте, розбивайте і розпушуйте наст вилами. Особливу увагу приділіть газону і хвойним рослинам.
Наст може утворитися також на гілках дерев і чагарників, тому перед можливим потеплішанням видаліть з них сніг.
Очистить від снігу дахи дачних будівель
Очищати дах можна по-різному. Якщо споруда невисока, робіть це з землі або стоячи на сходах. Великий широкий дах зручніше чистити, стоячи на його поверхні, але важливо дотримуватися техніки безпеки та використовувати страхувальний трос. Не намагайтеся сколоти лід лопатою або ломом, оскільки ви можете пошкодити покрівлю, і навесні доведеться витрачатися на ремонт. Краще прочистить зливні отвори, щоб після відлиги вода йшла сама.
Ще на етапі будівництва будинку варто подбати про проблему засніженого даху. Найкраще робити покрівлю з ухилом, щоб сніг скочувався самостійно. Також добре допомагають спеціальні снігорозкидувачі або системи сніготанення на основі нагрівальних кабелів.
Не висаджуйте біля будинку тендітні рослини, які можуть постраждати від сходження снігової маси. Надавайте перевагу міцним чагарникам.
Також не забувайте про прибирання снігу на доріжках.
Правильно очищайте доріжки від снігу
Щоб спростити собі роботу, обирайте гарний інструмент. Підійде звичайна лопата (можна змастити її край рослинною олією, щоб сніг не прилипав), а якщо площа ділянки велика — компактна снігоприбиральна машина. Довше збережуть доріжки чистими, сіль і пісок. Але тоді є ризик зіпсувати взуття і розвести бруд, тому такий спосіб подобається не усім дачникам. Також для боротьби зі снігом використовують спеціальні реагенти, але краще на ділянці їх не застосовувати, щоб не нашкодити ґрунтові та рослинам. Обмежтеся простим прибиранням снігу з доріжок.
Не робіть занадто високі та великі кучугури. Вони довго танутимуть навесні, перезволожать ґрунт і не нададуть ділянці привабливості своїм неохайним виглядом.
Регулярно проводьте прибирання снігу, підсипайте його до дерев, чагарників, багаторічників. Але не забувайте і відпочивати. Адже існує стільки зимових забав, у яких можна використовувати сніг!
Джерело: ukr.media