5 причин, через які після квітнення дерев немає зав’язей

Дерево, що рясно квітне — це ще не гарантія багатого врожаю плодів. Нерідко після опадання квіток можна виявити, що плодів зав'язалося зовсім небагато або їх взагалі немає. У чому причина? Давайте розбиратися разом, інформує Ukr.Media.

Існують дерева, які плодоносять лише через рік — з ними усе зрозуміло. Але квітки можуть опадати, не утворивши зав'язей, і у таких плодових дерев, які повинні радувати нас урожаєм щороку. А ось подібна ситуація вже має насторожити, тому що у цьому нерідко є і наша провина.

Відсутність запилення

Однією з основних причин відсутності зав'язей у плодових дерев є нестача запилення. Це стосується самобезплідних сортів: для утворення зав'язей таким рослинам необхідні сусіди-запилювачі — рослини того ж виду, але іншого сорту. Якщо у вашому саду такого запилювача немає, запилитися зможе не більше 5 % усіх квіток. Решта просто опаде.

Однак одна лише наявність дерева-запилювача проблему не вирішить, тому що потрібні ще бджоли, джмелі або метелики, які перенесуть пилок з тичинок одного дерева на рильця маточок іншого. Природа подбала про природне залучення комах, наділивши квітки привабливим для запилювачів ароматом. Однак з різних причин помічники, що літають, іноді оминають ваші дерева.

Як залучити бджіл та інших комах-запилювачів у свій сад

Приготуйте солодкий сироп. Для цього розчиніть 1 ст. л. цукру у 1 л води або 2 ст. л. меду у 5 л води. Отриманим розчином треба обприскати дерева, причому бризкайте не лише на квітки, але й на крону. Головне, щоб від дерева виходив солодкий запах, — він приверне на вашу ділянку комах-запилювачів. Бажано проводити цю процедуру або рано вранці або ввечері, за наявності сухої погоди.

Невідповідне місце

Причиною відсутності зав'язей за наявності рясного квітнення, особливо якщо така ситуація повторюється щороку, може бути неправильно підібране для посадки дерев місце.

Більшість плодових дерев найкраще росте і плодоносить на сонячних ділянках. Це добре помітно по тих екземплярах, частина яких розташована у затінку (наприклад, біля будь-якої будівлі), а інша частина — на сонці. З сонячної сторони крона завжди більш густа і врожай там вищий.

Крім того, ділянка, де ростуть дерева, має бути захищеною від сильних вітрів. Це пов'язано з запиленням. Через сильний вітер бджолам та іншим комахам складніше літати, а також запилювати квітучі дерева. Якщо ж іншого місця немає, то плодові дерева від сильних повітряних потоків можна захистити спорудою або посадити високий живопліт.

Ще одна причина опадання зав'язей — близьке розташування ґрунтових вод. Переважна більшість плодових дерев буде добре розвиватися лише на тих ділянках, де ґрунтові води розташовані досить глибоко — не менше за 2,5-3 м від поверхні землі. Показником близького розташування водоносного шару може бути відмирання верхівок дерев. Через постійне перезволоження загниває коріння дерева — це, своєю чергою, викликає загибель верхніх гілок. Цей момент потрібно врахувати на етапі посадки саду. Якщо ґрунтові води розташовані неглибоко, то у посадкову яму слід обов'язково укласти дренажний шар, а дерева садити на насипні пагорби, обираючи сорти на карликовій підщепі.

Коливання температур

Ще однією причиною відсутності зав'язей на плодових деревах можуть стати несприятливі погодні умови.

Якщо під час квітнення плодових дерев температура опустилася нижче за -2° С, то багато квіток зерняткових і кісточкових культур будуть пошкодженими. У фазі бутонів вони можуть витримати трохи нижчі температури — до -4° С. Щоб не допустити загибелі квіток, перед похолоданням слід вжити деяких заходів, щоб пом'якшити наслідки зниження температури і вберегти майбутній урожай.

Задимлення

Розташуйте у саду кілька куп заввишки до 80 см. Знизу кожної укладіть шар сухого матеріалу (сіно, гілки і т. п.), а зверху вкрийте усе сирою свіжоскошеною травою, землею і т. д. Задимлення слід починати до початку заморозків. Сланкий дим вкриє землю щільним "килимом" і не дасть теплу випаровуватися.

Дощування

Мета дощування — "вкрити" дерева тонким шаром льоду, який захистить їх від морозу. Починати процедуру потрібно після того, як температура опуститься нижче за 0° С. Потрібно обприскати крони дерев. Через 10 хвилин повторіть процедуру вдруге. А потім ще кілька разів, щоб повністю вкрити дерево крижаною кіркою.

Укриття

Невеликі дерева можна захистити від заморозків за допомогою укривного матеріалу. Вдень, напередодні похолодання, накиньте на квітучу крону спанбонд, плівку або мішковину і щільно зав'яжіть матеріал на стовбурі. Такий спосіб допомагає захистити дерево за температури до -5° С.

Якщо під час квітнення випаде град або почнуться сильні дощі, супроводжувані поривчастим вітром, то вони також можуть сприяти втраті квіток і, як наслідок, врожаю. Однак у цій ситуації зберегти квіти навряд чи вдасться, адже заховати кожне дерево під ковпак, звичайно, не вийде.

Неправильне внесення добрив

Опадати зав'язі на плодових деревах можуть також і у тому разі, якщо порушений режим живлення культури. Причому йдеться не лише про нестачу корисних речовин, але й про їх надлишок. Почнемо з останнього.

Мета будь-якої істоти (у даному разі йдеться про дерево) — залишити після себе потомство. Таким чином рослини діють за несприятливих умов, вони поспішають, щоб встигнути виконати свою місію. Однак, якщо ви дерево "перегодували", воно починає "жирувати" — жити для свого задоволення, і його життєва програма "збивається". За таких умов дерево вже не бачить необхідності виконувати свої "обов'язки" і зав'язувати плоди. Зазвичай таке відбувається за наявності надлишку азотних добрив.

Однак і на голодному пайку тримати дерево також не варто.

По-перше, воно витратить усі сили на квітнення, а потім, виснажене, почне скидати квіти.

А по-друге, навіть якщо зав'язі з'являться, дерево все одно не зможе "вигодувати" усі плоди.

Кількість підгодівлель і їх об'єм мають бути розумними. Особливо важливо правильно вносити азотні добрива, адже саме вони найчастіше стають джерелом проблем.

Азотні підгодівлі можна вносити лише у першій половині літа. Це можуть бути розчин коров'яку, гнойова рідина або будь-яке інше швидкодіюче добриво. Якщо продовжити і далі давати дереву азот, то через постійне зростання нових пагонів квіткові бруньки не встигнуть визріти і загинуть від морозів. А це загрожує відсутністю врожаю наступного року. З цієї причини азотні добрива у другій половині літа замінюють на калійно-фосфорні.

Неправильний догляд

Ще одна причина відсутності зав'язей у плодових дерев — нестача вологи у ґрунті. Це є особливо актуальним, якщо довго стоїть суха погода. У цьому разі дерева потребують рясного поливу. У середньому під кожне доросле дерево виливайте стільки води, щоб ґрунт зволожився на 50-60 см. Таких поливів під час сухого літа має бути не менше 5-6.

Потреба у волозі у різних плодових дерев різна. Наприклад, найбільш вологолюбними є слива і яблуня. Найменша кількість води необхідна груші і вишні.

Якщо ви рідко відвідуєте дачу, то для збереження вологи вкрийте пристовбурові кола шаром мульчі. Його висота має бути не меншою за 10 см. Обов'язково стежте за тим, щоб мульча не торкалася стовбура дерева.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *