Картоплю не даремно називають «другим хлібом». В умовах кризи — ця характеристика набуває все більшої актуальності. Тільки потрібно зробити акцент, що саме своя картопля, а не покупна. Остання може коштувати так дорого, що її слід порівнювати вже не з хлібом, а щонайменше з заморськими бананами і апельсинами. Ось чому так важливо сьогодні правильно зберігати вирощену на ділянці картоплю, максимально мінімізуючи втрати, інформує Ukr.Media.
Часто, дістаючи зовні здорову картоплю зі сховищ в середині зими, можна виявити при чищенні, що вся або більша частина її серцевини гнила. Якщо такі картоплини трапляються рідко, панікувати не варто. А якщо часто? Давайте розбиратися в причинах.
Причина почерніння — сіра гниль
Зазвичай подібні темні ділянки в бульбах картоплі не що інше, як сіра гниль. Дане захворювання може розвиватися з цілого ряду причин. Більшість з них пов'язана з неправильним зберіганням коренеплодів, значна частина — з порушенням правил транспортування.
До речі, приводити до появи серцевинних гнилій може чорна ніжка. Ця хвороба спочатку вражає бадилля, а ось на бульбах проявляється в основному при їх подальшому зберіганні. Уражені плоди починають гнити, виділяючи при цьому неприємний запах. Якщо нічого не робити, можуть інфікуватися і сусідні бульби.
Порушений баланс корисних речовин у ґрунті
Ґрунт має незбалансований склад, причому йдеться не тільки про нестачу будь-яких компонентів, але і про їх надлишок. Якщо рослина перенасичена азотом, то кущі виглядають зовні здоровими і міцними, але ось коренеплоди у них можуть бути недорозвиненими і слабкими. До азотних добрив належать гній (коров'ячий, кінський, курячий, трав'яний настій, селітра).
Свіжі органічні добрива вносити під картоплю взагалі не рекомендується. Якщо вносите органіку, то використовуйте тільки добре перепрілий гній. Багато городників виконують підживлення коров'яком лише 1 раз у 2 роки.
Повністю визріти бульбам і стати стійкими до сірої гнилі допоможуть своєчасні калійні підживлення. Після цвітіння вносити калійні добрива слід регулярно.
До речі, найкращу лежкість зазвичай демонструють картоплини середніх розмірів. Тому після збору врожаю обов'язково сортуйте коренеплоди за розміром. Спочатку з'їдайте дрібні, потім більші і тільки в самому кінці — картоплю середніх розмірів.
Погана погода
Для повноцінного дозрівання картопляні кущі потребують у помірній температурі і вологості:
- у спекотне літо бульби постійно перегріваються;
- в холодне літо коренеплоди виходять недорозвиненими;
- у посушливий сезон картопля недостатньо насичена вологою;
- при частих дощах, коренева система картоплі відчуває постійний брак кисню, що призводить до розвитку бактеріальних і грибкових хвороб, згодом розвиваються різного роду гнилі.
Перераховані вище несприятливі погодні фактори призводять до істотного погіршення якості коренеплодів.
Ранній або пізній збір врожаю
Щоб картопля добре зберігалася, врожай слід збирати своєчасно. При розрахунку оптимальних строків збирання слід враховувати не тільки дату посадки і кліматичні фактори, а й особливості сорту.
Передчасний збір недозрілих плодів майже напевно призведе до появи великої кількості картоплин з сірою гниллю всередині.
Перележавша в землі картопля, особливо та, якої торкнулися перші заморозки, не тільки погано зберігається надалі, але і помітно втрачає свої смакові властивості (обморожені коренеплоди мають солодкуватий смак).
Якщо картопля надмірно довго лежить у землі при теплій погоді, то бульби можуть перегрітися.
Помилки зберігання
При зберіганні врожаю слід підтримувати постійну температуру від +1 до +4 C і оптимальний рівень вологості повітря. Температура нижче +1 C псує коренеплоди, надаючи їм солодкуватий присмак, а зайве тепло стимулює картоплю до проростання.
Правильний діапазон тепла особливо важливий в осінній та весняний час.
Підвальне приміщення слід попередньо готувати — ящики обробляти спеціальними просоченнями, обкурювати приміщення, прибирати цвіль зі стін.
За спостереженнями багатьох городників, своєчасний збір картоплі знижує ймовірність потемніння бульб на чверть.
Пошкодження механічного характеру
При збиранні і транспортуванні врожаю значна частина плодів отримує пошкодження, в тому числі і непомітні оку (удари при падінні картоплин). Постраждала від удару або порізу м'якоть може з часом почати гнити. Через пошкоджені тканини всередину коренеплоду легко проникають грибки, бактерії і віруси.
До речі, зберігати картоплю слід у невеликих провітрюваних ящиках, щоб нижні шари не відчували підвищеного тиску.
В цілому до більшого почерніння схильна картопля, у складі якої знаходиться велика кількість крохмалю. Для ряду багатих крохмалем сортів невелике потемніння серцевини навіть вважається нормою.
Пам'ятайте, зібраний урожай — це пів справи. Важливо ще зуміти зберегти його до весни.
Джерело: ukr.media