Нідерландська Yandex N.V. продала російський підрозділ за $5,22 мільярда 05.02.2024 13:45 Укрінформ Нідерландська компанія Yandex N.V. продала російський Яндекс за 475 млрд рублів ($5,22 млрд) консорціуму приватних інвесторів і перестане бути головною компанією групи.
Про це повідомляє Настоящее время із посиланням на пресреліз російської компанії, передає Укрінформ.
«Новою головною компанією Яндекса стане Міжнародна компанія акціонерне товариство (МКАТ) "Яндекс" – приватна та незалежна компанія, акції якої торгуватимуться на Московській біржі. Генеральним директором Яндекса залишиться Артем Савіновський. Яндекс збереже бізнеси, сервіси та активи групи Yandex N.V., за винятком закордонних стартапів (Nebius, Toloka, Avride та TripleTen) та дата-центру у Фінляндії», – йдеться у повідомленні компанії.
Зазначається, що Яндекс надасть Yandex N.V. обмежені права на використання частини своїх технологій до кінця 2024 року. При цьому основним власником МКАТ стане закритий пайовий інвестиційний фонд "Консорціум.Перший" на чолі з менеджерами Яндекса. Крім того, співвласниками стануть структури засновника венчурного фонду Leta Capital Олександра Чачави, голови депозитарію "Інфінітум" Павла Прасса, групи "Лукойл" та підприємця Олександра Рязанова.
Раніше стало відомо, що зареєстрована в Калінінграді МКАТ "Яндекс" стала власником головної юридичної особи Яндекса у Росії замість нідерландської Yandex N.V. МКАТ, а також стала власником 100% ТОВ "Технояк" та 49% "Яндекс ДЦ", що афілійовані з Яндексом.
Російські опозиційні журналісти інформували, що новими власниками Яндекса можуть стати учасники "консорціуму мільярдерів", до якого можуть увійти структури засновника Лукойла Вагіта Алекперова, основного акціонера Сєвєрсталі Олексія Мордашова та власника холдингу "Інтеррос" Володимира Потаніна.
Інтерес до угоди, за даними ЗМІ, також виявляли бізнес-структури друга Путіна Юрія Ковальчука. Але проти участі в угоді компаній, близьких до Кремля, виступив менеджмент Яндекса та інвестори нідерландської Yandex N.V., головним акціонером якої є сімейний траст сім'ї співзасновника компанії Аркадія Воложа. Вони побоюються можливого накладення на компанію західних санкцій через імовірне придбання акцій Яндекса структурами, близькими до російської влади.
У грудні 2022 року Аркадій Волож заявив про свій вихід із Яндекса. Влітку минулого року він потрапив під санкції ЄС і незабаром після цього залишив раду директорів та посаду генерального директора групи компаній "Яндекс", а також керівні посади у міжнародних дочірніх структурах групи.
Як повідомляв Укрінформ, у жовтні НАЗК внесло низку дочірніх компаній Яндекса у перелік кандидатів на санкції проти міжнародних спонсорів війни.
Яндекс Бізнес Росія Продаж
Источник: www.ukrinform.ua