Розстріляний музей Романа Шухевича чекає на відбудову

Розстріляний музей Романа Шухевича чекає на відбудову Репортаж 06.03.2024 15:50 Укрінформ У день загибелі головнокомандувача УПА на руїнах музею в Білогорщі обговорювали його відновлення, молилися і співали повстанські пісні

1 січня цього року Росія двома «шахедами» зруйнувала музей-криївку, де 5 березня 1950 року прийняв свій останній бій генерал-хорунжий УПА Роман Шухевич. Втрачені меблі, деякі меморіальні речі, але найголовніше — будинок, від якого залишилась тільки частина фасадної стіни та фундамент. Місце, яке було єдиним «живим» зв’язком із Романом Шухевичем для його рідних та усіх патріотів України, перетворилося на руїни.

Музей було створено у 2001 році за сприяння Товариства вояків УПА в США ім. генерал-хорунжого Тараса Чупринки. На першому поверсі розміщувалась тематична експозиція, на другому — меморіальна. Експонати розповідали про рід Шухевичів, юнацькі роки Романа Шухевича, його військово-політичну діяльність та збройну боротьбу українського визвольного руху. Окрасою першої зали було погруддя Шухевича — робота знаного українського скульптора Михайла Черешньовського, що вціліла після ворожої атаки. А ще вдалося відкопати серед завалів сходи до криївки на горищі, на яких головнокомандувач вів перестрілку з чекістами, і залишки фортепіано, на якому грала вся родина Шухевичів.

Кореспонденти Укрінформу також віддали шану головнокомандувачу УПА Романові Шухевичу та дізналися, які є варіанти відновлення музею.

МОЛИТВА НА РУЇНАХ

У Білогорщі біля пам’ятника Романові Шухевичу, що навпроти зруйнованого музею, людно, як ніколи: тут зібрались рідні головнокомандувача УПА, представники громадських та ветеранських організацій, влада, духовенство, ЗМІ. Довкола майорять синьо-жовті та червоно-чорні прапори. Із кожної сторони лунає: «Слава Україні!», а у відповідь: «Героям слава!».

Пообіді священники проводять поминальну панахиду, присутні приносять до пам’ятника Шухевичу квіти, лампадки. Голосно співають повстанських пісень. А поза спинами присутніх, через дорогу — руїни розстріляного музею. В цьому будинку за часів УПА такі ж слова нашіптували, щоби не почули представники НКВС, чиї «вуха» були всюди.

Чекісти розробили у ніч з 4 на 5 березня 1950 року «План чекістсько-військової операції по захопленню чи ліквідації «Вовка»», тобто Романа Шухевича. Цю операцію очолював генерал міністерства державної безпеки СРСР Павло Судоплатов. 5 березня 1950 року в Білогорщі було залучено понад 700 бійців внутрішніх військ.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *