Більшість людей вважають, що дощові черв'яки потрібні тільки для риболовлі. При цьому мало хто знає, що черв'ячні ферми можуть стати додатковим джерелом доходу, інформує Ukr.Media.
Дощові черв'яки виробляють органічне добриво вермікомпост (біогумус), що користується великим успіхом серед дачників. При цьому добриво — не єдине джерело доходу з червеферми. Великим попитом користуються також і самі черви, і черв'ячний «чай». Крім широкого ринку збуту привабливість дощових черв'яків полягає ще й у тому, що вони невибагливі до харчування і умов утримання, ніколи не хворіють і швидко розмножуються.
Що можна отримати з черв'ячної ферми?
Які черв'яки підходять для розведення?
Для домашнього розведення — кілька видів хробаків. До них відносяться звичайний дощовий черв'як, каліфорнійський червоний і черв'як — старатель.
Звичайний дощовий черв'як добре пристосовується, швидко розмножується, але і має недоліки. Його життєва активність набагато нижче, ніж в інших видів.
Червоний каліфорнійський черв'як швидко розмножується, невибагливий в їжі і продуктивний. Мінус — каліфорнійський черв'як дуже теплолюбний, його можна розводити лише при температурі вище +10° С.
Черв'яки — «старателі» — найбільш підходящий вид для комерційного використання. Вони швидко розмножуються, невибагливі до умов утримання, добре переносять низькі температури.
Кращий час організації черв'ячної ферми — кінець літа — початок осені. Адже саме в цей час кормова база для черв'яків максимально повна у вигляді рослинних залишків, бадилля, зрізаних гілок.
Влаштувати черв'ячну ферму просто. Для цих цілей можна використовувати дерев'яні або пластикові ящики висотою З0-40 см. По всьому периметру короба у верхній частині і по всій площі кришки необхідно зробити отвори для вентиляції. Можна також використовувати стару ванну або звичайну яму, дно якої вкрито плівкою.
У підготовлене місце необхідно закласти зволожений компост. Потім у підготовленому наповнювачі зробіть поглиблення і покладіть в нього частину ґрунту з черв'яками. Зверху шар викладається з органічних компонентів: гній, змішаний із землею, кухонні відходи, дрібно подрібнені, або просто папір. Потім кілька днів не турбуйте мешканців. Вони повинні звикнути до нового місця проживання. Через кілька днів можна перевірити червеферму, якщо ви побачите, що черв'яки розподілилися по всьому ящику, отже, акліматизація пройшла успішно.
Чим годувати хробаків?
Особливі витрати не знадобляться. В якості корму підійдуть гній, трава, листя, чайна заварка, кавова гуща, борошняні вироби, шкаралупа від яєць, овочеві і фруктові очищення. Не варто кидати в компостну купу шкірку цитрусових фруктів, молочні продукти, м'ясні і рибні відходи. Годувати хробаків потрібно один раз на тиждень.
Кожні п'ять місяців необхідно проводити ревізію червеферм і сортування черв'яків. Для цього акуратно видаліть верхній шар ґрунту і вийміть з розсадника ґрунт, де мешкають ваші вихованці. Після цього можете видалити шар гумусу. Дрібних черв'яків відправляйте назад в розсадник, а дорослих — куди-небудь на подальше розширення вашого підприємства, або на продаж.
Протягом одного року роботи з розведенням дощових черв'яків з двох квадратних метрів розсадника виходить приблизно двадцять тисяч особин і більше тонни гумусу.
Джерело: ukr.media