Крига трішки скресла – експертка про ініціативу Борреля щодо заморожених активів РФ 20.03.2024 20:55 Укрінформ У питанні передання Україні прибутків від заморожених російських активів "крига трішки скресла", але в цілому рух дуже повільний.
Як передає Укрінформ, про це в ефірі Українського радіо сказала виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк, коментуючи заяву глави дипломатії ЄС Жозепа Борреля щодо можливості використання 90% доходів від активів РФ на зброю для України.
"Загалом це вже добре. Тому що попередня риторика йшла про те, що російські активи потрібно використати для відбудови України, для відшкодування збитків жертвам агресії", – зазначила Каленюк, додавши, що тут є трішки і "зради".
Вона нагадала, що всього на рахунках у фінансових установах країн Заходу арештованих російських активів близько 300 млрд євро. Більшість цих грошей, 191 млрд євро, в Бельгії, в фінансовій установі Euroclear.
"Euroclear за 2 роки повномасштабного вторгнення і арешту цих грошей заробила 5,2 млрд євро… З цих грошей вони вже сплатили податки уряду Бельгії. Ці гроші не належать Росії, і жоден юрист не скаже, що ці гроші неможливо конфіскувати… Але ці гроші можна було вже використати на оборону України. На жаль, Бельгія пролобіювала рішення Єврокомісії, щоб прибутки минулих періодів, тобто за 2022-2023 рік, лишити собі на покриття якихось майбутніх незрозумілих ризиків. Вони не можуть пояснити, чому треба саме така сума і що це за ризики", – сказала виконавча директорка Центру протидії корупції.
Каленюк зазначила, що Україні принаймні вдалося трошки відкрили публічну дискусію в Бельгії, бо про це рішення не було відомо ані бельгійським депутатам, ані медіа. "Ми наробили трохи шуму. Тому будемо далі боротися за ці гроші", – додала вона.
Експерт пояснила, що для Бельгії не потрібно рішення Єврокомісії, щоб використати прибутки від арештованих активів. Вони хочуть прикритися рішенням Єврокомісії, щоб легалізувати своє бажання залишити в Euroclear 5,2 млрд євро. Але оскільки вони головують в Європейській раді, то єдиний спосіб змінити їхню позицію – це публічна комунікація. Пояснення партнерам і пояснення бельгійському суспільству, що зароблені гроші на російських активах є, вони лежать в цій організації, і вони мають бути відправлені, щоб рятувати життя конкретних людей від російської геноцидальної війни.
За словами Каленюк, на російських арештованих грошах можна заробляти більше, ніж 3-5 мільярдів у рік.
"На жаль, дуже повільно відбувається рух стосовно цих арештованих активів. Стосовно прибутків "крига трішки скресла". Але ми все одно незгодні, тому що можна генерувати більше прибутків. Можна більше прибутків, зароблених в 2022-2023 роках, відправляти в Україну і закуповувати критично необхідну для нас зброю. Можна і треба вже ухвалювати політичне рішення Великою сімкою про конфіскацію всіх 300 млрд євро на оборону України. Тому що тут питання життя і смерті взагалі Європи", – наголосила вона.
Як повідомляв Укрінформ, керівник зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель заявив, що запропонує країнам ЄС використати 90% прибутків від заморожених російських активів у Європі для закупівлі зброї для України через Європейський фонд миру. Проте це рішення має бути узгоджено всіма 27 країнами-членами ЄС.
Україна Війна Війна з Росією Активи
Источник: www.ukrinform.ua