Кожен городник хоч одноразово, але замислювався про те, чому стрілкується цибуля і як цього уникнути. Адже цибулина, яка дала стрілку, втрачена для врожаю, а це означає, що вона даремно посаджена. Спробуємо розібратися з причинами і навчитися їх усувати, інформує Ukr.Media.
Цибульна стрілка — це суцвіття, на місці якого згодом з'являється насіннєвий матеріал. Які ж основні причини стрілкування цибулі і як їх усунути?
Йде у стрілку занадто велика цибуля-сівок
Це той самий випадок, коли розмір має значення. Чим більшим є сівок, тим імовірніше, що з нього з'явиться стрілка. Вибирайте цибулинки трохи більші за лісовий горіх, але не більші за 3 см у діаметрі. Важлива і щільність сівка. Обираючи матеріал, стисніть кожну цибулину пальцями, перевіряючи на твердість. Прискіпливо огляньте. Еталонний посадковий матеріал на вигляд здоровий і блискучий.
Придбаний навесні сівок перед посадкою прогрівайте близько 20 днів.
Головна причина, чому цибуля стрілкується
Найбільше запитань викликають умови зберігання сівка, придбаного у квітні-травні. Можна лише здогадуватися, за яких умов він чекав на свій час з вересня. Якщо сівок зберігався на холодних складах овочевої бази, то весняний прогрів на батареї (на дерев'яній дошці) або на сонці не виправить ситуацію на усі 100 %.
Як додатковий засіб профілактики можливих грибкових захворювань цибулин використовуйте дим: розвісьте сітки з цибулею поруч з розведеним на ділянці невеликим багаттям, нехай він їх "обробить".
Загартовуйте, і сівок буде здоровий
Купувати цибулю-сівок восени більш вигідно, у порівнянні з весняною ціною, а ще це визначеність з умовами його зберігання, адже ви самі за них відповідаєте. Врятуйте свій майбутній урожай цибулі від стрілкування методом "холод-тепло":
- на 4 місяці підвісьте сівок у сітці у прохолодному місці за температури у 5-10° С;
- ще 2 місяці витримайте за кімнатної температури;
- за 2 тижні перед посівом підсушіть на батареї або печі.
Не зберігайте цибулю за кімнатної температури
Маленькі цибулинки сівка за кімнатної температури дуже всихають. Можна втратити до половини від придбаного посадкового матеріалу. А від крихітної цибулі може залишитися саме лушпиння, тому її взагалі бажано посадити у жовтні, якщо дозволяють умови вашої зими.
Коли висаджувати цибулю, щоб не було стрілок
За народним повір'ям, висаджувати сівок треба 5 травня, у день Луки. Це цілком практично, оскільки земля до цього часу вже повинна достатньо прогрітися, а сади — завершити квітнення. Останнє добре через зникнення цибулевої мухи. Якщо ви поквапилися і висадили цибулинки у погано прогріту землю, то вони взагалі можуть не зійти, тому що нічні заморозки можуть призвести до відмирання коріння.
Який ґрунт підходить для цибулі
Цибуля не полюбляє глинистий ґрунт. Якщо на вашій ділянці він переважає, то обов'язково внесіть пісок, торф. А у ґрунт з підвищеною кислотністю восени внесіть доломітове борошно. Не можна вносити свіжий гній.
Сода проти цибулевої стрілки
Щоб уберегти цибулю від шкідників, сівок замочують перед посадкою у сольовому розчині — 1 ст. л. солі на 1 л теплої води. Знезаражують матеріал у блідо-рожевому розчині марганцівки. А за допомогою содового розчину можна домогтися того, щоб цибуля не почала стрілкування.
Відберіть здоровий посадковий матеріал, очистить від верхнього лушпиння, яке легко відстає від цибулини. У жодному разі не оголюйте цибулину повністю. Опустіть у розчин: 1 ч. л. з гіркою соди на 1 л теплої води. Температура розчину повинна бути не нижчою за 40-45° С, а ще краще — 45-50 градусів. Замочувати у содовому розчині можна як цибулю, так і насіння.
Сіль проти цибулевої стрілки
Виламайте стрілку, яку пустила цибуля, і присипте місце зламу сіллю. Вона і продезінфікує, і підсушить залишок стрілки, не давши їй продовжити тягнути з цибулини соки. Якщо у вас є побоювання, що сіль може роз'їсти усю цибулину, спочатку випробуйте цей метод на одному примірнику.
Якщо ви визначили причину, через яку цибуля пішла у стрілку, то виправити свої помилки зможете лише наступного сезону. Тоді ж для підстрахування посадіть кілька сортів цибулі. Один з них точно має порадувати урожаєм. Або посадіть цибулю-шалот, яка не схильна до стрілкування.
Джерело: ukr.media