Побороти виклики разом: хто та чим допоможе громадам у повоєнній відбудові

Побороти виклики разом: хто та чим допоможе громадам у повоєнній відбудові 05.06.2024 14:00 Укрінформ Чому для відбудови необхідна державна програма з відновлення кадрового потенціалу 

Повномасштабна війна проти України триває більш як два роки. За цей час в нашій країні частково пошкоджено чи зруйновано 17615 об’єктів цивільної інфраструктури. За підрахунками Київської школи економіки (KSE), що від початку російського вторгнення обліковує економічні втрати України, на січень 2024 року загальна сума прямих збитків інфраструктурі зросла до 155 млрд доларів. Далі про це – у публікації Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

ГОТУЄМОСЯ ДО ВІДНОВЛЕННЯ, ОДНАК Є ЗАПИТАННЯ

Процес відновлення громад уже розпочався. Наразі триває напрацювання рішень, які базуються на переосмисленні планування та сучасних підходах до організації міського простору з урахуванням потреб мешканців громад. На що найперше потрібно звертати увагу, що враховувати, якими принципами керуватися, щоб відновлені міста стали кращими, ми розповіли у статті «Якісне відновлення: комплексний підхід в повоєнній відбудові українських міст».

Однак залишається багато запитань щодо того, як має відбуватися відновлення зруйнованих об’єктів, де брати кошти та шукати фахівців, на чию допомогу можна сподіватися та як спростити цей складний процес?

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології протягом 3–12 березня 2024 р. на замовлення медіамережі «Вікно Відновлення» провів загальнонаціональне опитування, присвячене проблемам відновлення України. На думку респондентів, ключову роль у відновленні країни відіграватимуть уряд України (53%) та іноземні держави (51,5%). На провідну роль місцевого самоврядування очікує 35,8 % опитаних.

Результати опитування, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології у період з 3 до 12 березня 2024 року

Такий розподіл видається цілком зрозумілим, адже задля уникнення хаотичності місцеві ініціативи з відновлення мають обов’язково бути узгоджені з загальнодержавними.

«Перш ніж розробляти щось на рівні територіальної громади, необхідно розуміти, як ті чи інші стратегічні цілі бачать у державі. Щоб не вийшло так, що, наприклад, розроблена територіальною громадою стратегія чи комплексний план відновлення суперечать загальнодержавному баченню. Тому всі локальні розробки та проєкти обов'язково мають бути інтегровані в план відбудови регіону, а він, у свою чергу, – в розроблений план відбудови країни», – вважає кандидатка географічних наук, доцентка кафедри економічної та соціальної географії КНУ імені Тараса Шевченка, гарантка освітньої програми «Урбаністика та міське планування» Наталія Провотар.

Щодо загальнонаціонального бачення, то його уряд України презентував 4–5 липня 2022 року під час конференції в Лугано. Національний план відновлення, який відображає головні напрями відновлення зруйнованої після війни економіки, базується на 5 основних принципах: негайний початок і поступовий розвиток; нарощування справедливого добробуту; інтеграція в ЄС; відбудова краще, ніж раніше в національному та регіональному масштабах; стимулювання приватних інвестицій.

Наразі на практиці відбудова зруйнованих об’єктів триває точково і переважно у громадах. Адже поки глобальні плани відновлення допрацьовують фахівці, люди, що втратили житло, потребують його відбудови негайно.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *