Навіть при правильному застосуванні препаратів, що стимулюють розвиток овочевих культур або допомагають у боротьбі з хворобами і шкідниками, якась частина хімікатів проникає всередину плодів і накопичується в ґрунті. Тому городники, яким важлива екологічна чистота врожаю, воліють використовувати народні засоби, нешкідливі для здоров'я людини і тварин. Зокрема, ефективним є застосування перекису водню як добрива для огірків. Це доступний і недорогий засіб, який результативно використовується на різних стадіях вирощування овочів, інформує Ukr.Media.
Корисні властивості перекису водню
Пероксид водню (наукова назва перекису водню) — прозора рідина без запаху і з металевим присмаком. У природі пероксид — складова частина атмосферних опадів (дощової води). Завдяки природним властивостям водний розчин перекису робить позитивний вплив на огірки:
- При поливі посадок водою з додаванням H2O2 виділяється кисень. Це підвищує аераційні властивості ґрунту, покращує фотосинтез рослин.
- Активізує роботу кореневої системи, що дозволяє краще забезпечувати огірки поживними речовинами.
- Завдяки сильному окислювальному впливу перекис — відмінний дезінфектант — своєрідний «природний антибіотик», що перешкоджає розвитку в ґрунті шкідливих бактерій та мікроорганізмів.
- Підвищує імунітет рослин.
- Стимулює прискорене проростання насіння.
Правильне застосування перекису при вирощуванні огірків підсилює ріст культури і підвищує її врожайність, забезпечуючи при цьому абсолютну екологічну безпеку.
Показання для обробки огірків
Застосування пероксиду водню доцільно на різних етапах розвитку овоча:
- Для знезараження огіркового насіння під час передпосівної обробки. Засіб зміцнює імунітет майбутніх рослин і їх стійкість до погодних умов. При цьому підвищується відсоток схожості насіння, воно активніше проростає.
- Для знезараження посівного ґрунту.
- Для стимуляції швидкого та активного росту огіркової розсади.
- Підгодівлю розчином пероксиду проводять для зміцнення сіянців, для полегшення стресу після пікіровки.
- Для профілактики і лікування захворювань — окисна дію перекису руйнує тканини хвороботворних мікроорганізмів.
- Для боротьби зі шкідливими комахами.
- Для поліпшення якості водопровідної води, використаної для поливу.
Крім цього, застосування препарату насичує киснем ґрунт, активізуючи процеси, які в ньому відбуваються і збільшуючи відсоток засвоєння рослиною корисних елементів.
Варіанти застосування перекису водню
Для городніх робіт використовують звичайний 3%-ний розчин перекису, який продається в аптеках. Його зберігають у прохолодному затемненому місці. При будь-якому способі застосування засобу дотримуються правил техніки безпеки, оскільки рідина обпікає слизові при попаданні.
Перед підгодівлею перекисом ґрунт навколо рослин зволожують теплою водою, обережно розпушують (наскільки це можливо) і лише потім проводять живильний полив або обприскування. При обприскуванні повинна утворюватися хмара туману, яка окутає кущ, а не важкі краплі, що залишаються на листках.
Підживлення розсади
Для сіянців досить до 50 мл розчину на одну рослину. Звичайна «робоча» концентрація становить 1 ст. ложка пероксиду на літр відстояної води. Після перенесення паростків в теплицю або відкритий ґрунт об'єм рідини збільшують до 0,5 л на один кущ.
Вносять підживлення методом поливу або обприскування. Ефект від застосування перекису водню для розсади:
- прискорюється ріст;
- зміцнюється імунітет і стійкість до змін погоди;
- відновлення після пересадки проходить швидше;
- насичення киснем допомагає реанімувати прив'ялі рослини.
Якщо в приміщенні з розсадою занадто сухе повітря, обприскування розчином перекису водню проводять двічі на добу, але знижують концентрацію, розчиняючи у літрі 1 ч. ложку засобу.
У відкритому ґрунті поливати розсаду розчином перекису особливо ефективно на важких, глинистих ґрунтах, де доступ повітря до коріння утруднений.
Профілактика і лікування захворювань
Пероксид водню ефективно застосовується як «м'який» фунгіцид широкого спектра дії. Він оберігає рослини від розвитку грибкових хвороб — антракнозу, пероноспорозу, борошнистої роси, фузаріозного в'янення.
Для дорослих кущів концентрація розчину становить 2 ст. ложки перекису на літр води. Для обробок проводять обприскування рослин, ефективність яких особливо зростає в теплицях. При цьому потрібно намагатися, щоб розчин потрапив і на зовнішню і на тильну сторону листя. Профілактичну обробку проводять раз на тиждень, лікувальну — два рази на тиждень.
Вплив на комах-шкідників
Посадкам огірків, особливо в тепличних і парникових умовах, найчастіше шкодять попелиця, павутинний кліщ та білокрилки. На відміну від відкритих грядок, де популяція комах стримується природними ворогами — птахами і впливом дощу, вітру, у теплиці для них створені ідеальні умови для розмноження.
Робочий розчин від шкідників готують з господарським милом або цукром, щоб рідина краще прилипала до листя:
Якщо колонія паразитів встигла сильно розростися, то краще відразу застосовувати інсектициди.
Аерація ґрунту
Розрослися огіркові кущі, під якими проблематично розпушити землю, особливо добре відгукуються на підживлення перекисом. Під такими рослинами ґрунт злежується, і коріння недоотримує кисень. Полив розчином перекису не лише покращує стан кореневої системи, але й гальмує розвиток гнильних бактерій. Розчин можна лити як під корінь, так і в канавки в міжряддях.
Поради городників
Правила використання пероксиду під час догляду за розсадою та дорослими рослинами огірків:
- Головний принцип застосування хімічних препаратів, і народних засобів — не нашкодити. Тому перед масовою обробкою рослин потрібно протестувати розчин з перекисом водню на невеликій площі посадок. Це допоможе зберегти основну частину кущів, якщо в дозуванні була допущена помилка.
- Обробку проводять рано вранці або після заходу сонця, щоб краплі рідини не викликали сонячний опік листя і стебел.
- На відкритих грядках обприскування проводять в безвітряну погоду, а якщо після робіт пройшов дощ — повторюють процедуру.
- Полив або обприскування холодною водою провокує грибкові захворювання огіркової культури. Тому для будь-якого застосування воду злегка нагрівають на сонці або розводять більш теплою.
Застосування перекису водню в малих концентраціях насичує рослини киснем, покращуючи їх стан і підвищує врожайність. Але в запущених випадках захворювань культури або нападу паразитів-комах цей народний засіб може виявитися неефективним, тому потрібно розглядати доцільність його застосування залежно від ступеня ураження насаджень.
Джерело: ukr.media