Ігор Мазепа: чому підвищення податків – погана ідея в чинній ситуації?

Урядовий законопроєкт №11416 про підвищення податків обурив український бізнес. 31 липня Рада підприємців вже зустрічалася з представниками Офісу президента, Кабміну та Верховної Ради та намагалася переконати їх у хибності ідеї. Ключовий меседж бізнесу – влада має сконцентруватися не на підвищенні податків, а на детінізації економіки. З цим згоден і співзасновник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа. Чому ж український бізнес так вороже сприймає ідею підвищення податків

Як працюють топові благодійні фонди? Як меценати обирають, які соціальні проєкти підтримувати? Чим благодійність корисна для вашого бізнесу? Дізнайтеся відповіді 23 серпня на форумі «Майстри добра». Спікери – лідери «Повернись живим», Superhumans, Zagoriy Foundation, «Азову», МХП, ОККО. Долучайтеся!

Знову ми «неочікувано» прийшли до того, що в державному бюджеті не вистачає грошей на фінансування армії. А міжнародна підтримка, як фінансова, так і військова, «раптом» виявляється недостатньою, щоб покрити усі нагальні потреби Сил оборони України. 

Звісно, в такій ситуації уряду доводиться розраховувати на внутрішні ресурси. Але ставку влада робить не на тому, щоб економити невійськові витрати, скорочуючи роздутий державний апарат. Не на боротьбі з неефективністю державних компаній або ж із тіньовими схемами на митниці та схемами із продажу підакцизних та інших товарів. Не на боротьбі з корупцією, з якою, як виявляється, у нас «все гаразд». 

Ні, уряд іде найпростішим шляхом: пропонує збільшити податки та випустити ще більше державних цінних паперів.

Безперспективність рішення: три проблеми

Цей шлях може і виглядає найпростішим, але він безперспективний. Він спроможний лише тимчасово «залікувати» деякі симптоми. Натомість створить нові проблеми для України. 

Головна проблема – це посилення невдоволення бізнесу, а отже, зменшення і так крихкої довіри до влади. 

Друга, більш глобальна проблема – уряд вважатиме, що «вже все вирішив», а отже, усі реформи можна відкласти ще на якийсь час. Це посилить недовіру до української влади не лише всередині країни, але й серед міжнародних партнерів України. 

Як наслідок – більше критики уряду в міжнародних медіа та ще суттєвіше зменшення підтримки України західними партнерами. У результаті – ще більша потреба підвищити ставки податків у майбутньому. І ще більша недовіра від бізнесу, скорочення економіки, зростання тіньових схем і відплив капіталу. Так ми просто втратимо країну.

Ба більше, нові прямі податки на бізнес і доходи громадян можуть навіть погіршити нашу обороноздатність. Українці активно допомагають Силам оборони донатами, і ці кошти витрачаються ефективніше, закриваючи точкові проблеми державного фінансування оборони. Змушені платити більше податків, українці більше не зароблятимуть, а отже, ресурсів на донати в них залишиться менше. Відповідно частина їхніх сьогоднішніх донатів буде просто збиратися неефективною державною машиною, а точкові проблеми у війську будуть розростатися.

Бізнес чітко бачить різницю

Вас не дивує, чому український бізнес, який любить звітувати про свої донати для Сил оборони, так вороже сприймає ідею підвищення податків? Нібито ж і донати, і більші податки підсилюють нашу оборону. 

Але ж ні, бізнес чітко бачить різницю. Своїм спротивом підвищенню податків бізнес сигналізує, що не довіряє уряду. А якщо в чинних умовах уряд хоче ще більше «доїти» бізнес, то недовіра може перейти в саботаж. Відповідно 130–140 млрд грн, які уряд планує отримати від більших податків вже цьогоріч, він зібрати точно не зможе. Зате стануть багатшими наші правоохоронці та митники, які будуть прикривати все більші потоки за тіньовими схемами. 

Тож просто підвищити податки не вийде. Українці можуть толерувати хіба що збільшення рівня певних непрямих податків. Але на заміну вони повинні отримати чіткий план дій від уряду: як його боротьба з тіньовими схемами та неефективністю державного апарату покращить як ситуацію в державному бюджеті, так і сприйняття нашої країни на Заході. А отже, приведе до суттєвого збільшення фінансування бюджету вже найближчим часом. 

Це все потрібно було робити ще минулого року, адже ще тоді було очевидно, що заплановане фінансування нашої оборони в цьому році є катастрофічно недостатнім. Але це ще можна зробити сьогодні.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *