У 2025 році ціни на житло у новобудовах в Україні зростуть щонайменше на 3,5%, зокрема в Києві вони вже сягають 55-65 тисяч гривень за квадратний метр. Підвищення вартості зумовлять зростання податків, здорожчання матеріалів та енергоносіїв.
Про це розповіла президентка Спілки фахівців нерухомого майна України Лариса Ставинога в коментарі ЗМІ. Наразі будівельна галузь в Україні переживає непрості часи.
Як зазначає експертка, у Києві зараз лише 16 котлованів під нові будинки, тоді як до початку повномасштабного вторгнення їх було значно більше. Водночас недобудованих будинків у столиці налічується понад 300 об’єктів.
Попри зменшення темпів будівництва, ціни на житло залишаються високими. У середньому, вартість квадратного метра в однокімнатній квартирі у Києві коливається в межах 55-65 тисяч гривень, у Львові – 58-60 тисяч гривень, а в Одесі – 33-35 тисяч гривень.
Держава намагається стимулювати попит на первинне житло через програму єОселя, яка дозволяє оформити кредит під державні гарантії. Проте, як зауважує Лариса Ставинога, для звичайних споживачів ця програма не завжди вигідна через великі ризики, пов’язані з інвестуванням у будівництво, яке ще не завершене.
“Звичайним споживачам користуватися програмою “єОселя” у недобудованих будинках – це дуже великі ризики. Людина бере кредит і вже має сплачувати зобов’язання, але ніхто не знає, чи добудує забудовник цей будинок”, – пояснює експертка. Основними причинами, які спричинять подорожчання первинного житла у 2025 році, є:
підвищення податків: нові податкові ставки, які планується впровадити, будуть закладені у вартість квадратного метра;
коливання курсу валют: оскільки значна частина будівельних матеріалів імпортується, зміни у курсі валют впливатимуть на собівартість будівництва;
зростання вартості енергоносіїв: енергетичні витрати під час будівництва є значною частиною витрат забудовників, тому здорожчання енергоносіїв автоматично призводить до підвищення цін.
зростання вартості будівельних матеріалів: постійне збільшення цін на матеріали також сприятиме підвищенню кінцевої вартості житла;
збільшення зарплат будівельників: для того щоб утримати робочу силу в умовах високої конкуренції, забудовники змушені піднімати заробітні плати. Це також впливає на загальні витрати і, відповідно, на ціну квадратного метра.
Зростання цін на первинному ринку неминуче позначиться і на вторинному ринку житла. Як зазначає Лариса Ставинога, вторинне житло буде “підтягуватися” до цін на новобудови, хоча кінцева вартість квартир залежатиме від особистих обставин власників та умов торгу. “Ціни на первинку будуть збільшуватися, це 100%. А вторинка буде дивитися на первинку і теж підтягуватися”, — підкреслює експертка.