Кава – невисоке деревце, батьківщиною якого є тропічна Африка. Кращі сорти кави – аравійські і кенійські – цінуються значно вище, ніж кава інших країн. Однак в Індії кава також культивується в значних масштабах. З культивованих видів кавового дерева на першому місці стоїть кави арабська, яка займає 90% площ. Цей вид добре росте, цвіте і плодоносить і в кімнатних умовах. Кавове дерево дуже приваблива кімнатна рослина. У нього великі блискучі шкірясті, темно-зелені листки; квіти дуже пахучі, білі або кремові, зібрані в суцвіття по 3-7 штук у пазухах листків. Дозрілі плоди темно-бордового кольору завбільшки з вишню. Всередині них знаходяться насіння, звані «кавовими зернами». В країнах, де вирощують каву, діти з великим задоволенням їдять ці ягоди. Зрілі зерна мають жовтуватий колір, темно-коричневе забарвлення вони набувають після підсмажування. З одного кімнатного кавового дерева можна зібрати «урожай» до 0,5 кг, передає Ukr.Media.
Рослина кава потрібує багато сонця і свіжого повітря, а молоді рослини не виносять прямих сонячних променів. При нестачі світла може початися крайовий некроз листя. Рослині потрібен дуже обережний полив взимку. Влітку кава вимагає частого поливу і обприскування крони, а також розпушування грунту в горщику. Основні вимоги до грунту – поживність і рихлість. У період вегетації кавове дерево інтенсивно витрачає поживні речовини, тому його рекомендується підгодовувати раз в 10 днів; особливо воно потребує азот та калій. Як правило, кавове дерево розмножують насінням. Насіння швидко втрачають схожість, тому їх слід зберігати не довше року, а найкраще висівати незабаром після збору. Очищені від м'якоті насінини висівають в грунтову суміш з легкої дернової землі, листової землі і піску (2:1:2) на глибину 1см, плоскою стороною вниз. Перед посадкою їх промивають у слабкому розчині марганцівки. Температура для проростання повинна бути 22-24, субстрат підтримують у вологому стані. Сходи з'являються через 30-40 днів. Після утворення першої пари листків рослини висаджують у горщики. Перші 3-4 роки рослину пересаджують щорічно, згодом – раз у два роки. Для дорослих рослин в грунт додають 1 частину перегною.
Можна розмножувати рослини кави і живцями, вкорінюючи їх у вологому піску під склом або поліетиленовою плівкою, при температурі 28-30 С. Живці беруть обов'язково з плодоносного дерева, інакше плодів ви не дочекаєтеся. Живцюють рослину навесні верхівками пагонів минулорічного приросту. Сіянці кавового дерева починають плодоносити на 3-4 рік, а екземпляри, вирощені живцюванням, іноді зацвітають уже в стадії вкорінення. Кавове дерево має гарну природну крону, слід тільки вкорочувати занадто довгі пагони і обмежити ріст рослин у висоту, у відповідності з необхідністю. Однак вирощені з живців примірники розвиваються у вигляді куща, який потрібно формувати. Оскільки рослина дуже світлолюбна, для рівномірного розвитку крони рекомендується час від часу обертати його навколо осі.
Джерело: ukr.media