Корупція в «Енергоатомі»: чому НАБУ підозрює топменеджера держкомпанії в розкраданні на будівництві сховища ядерного палива

Бюро оголосило підозри пятьом особам у справі про будівництво сховища ядерного палива в Чорнобильскій зоні відчудження. Проєкт вартістю близько 40 млрд грн держкомпанія «Енергоатом» почала 2017-го. Ймовірно, це не остання активність НАБУ навколо держкомпанії.

В травні 2023-го відпрацьоване паливо з українських атомних електростанцій вперше вивезли в Чорнобильску зону відчудження, на зберігання в Централізованому сховищі відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП), каже Віктор Куртєв, який раніше працював заступником директора «Укренерго», а зараз відслідковує закупівлі «Енергоатома» і регулярно критикує керівництво держкомпанії. Саме Куртєв подав заяву в НАБУ про можливі розкрадання при будівництві сховища. 

25 жовтня Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру генеральному директору ВП «Атомпроєктінжиніринг» Миколі Божку. Ця структура є відокремленим підрозділом «Енергоатома», який, серед іншого, відповідає за нове будівництво. Крім Божка, підозру отримали начальник відділу «Атомпроєктінжиніринг», а також керівник та двоє співробітників приватної компанії «БК КБР». Їм загрожує від семи до дванадцяти років за статтею про привласнення майна і зловживання службовим становищем.  

«БК КБР» – це будівельна компанія, заснована у 2016-му році. Власник компанії — Дмитро Нестерук, випливає з даних YouControl. У 2022-му дохід компанії впав у 5 разів, до 302 млн грн. ЦСВЯП – перший проєкт компанії в атомній сфері. 

Детективи підозрюють, що «Енергоатом» закупив обладнання системи радіаційного контролю у «БК КБР» за завищеною ціною. Переплата склала 100 млн грн. Всього держкомпанія, як встановило слідство, сплатила підряднику майже 1,5 млрд грн.

«Це лише перша підозра стосовно одного епізоду, – каже Куртєв. – Будуть ще. І стосовно ЦСВЯП, і щодо інших кейсів». 

Золотий довгобуд 

Будівництво ЦСВЯП у Чорнобильскій зоні розпочалось у 2017 році. Вартість проєкту, який тоді ж був затверджений урядом, — понад 37 млрд грн. Перша черга мала бути завершена у 2019-му. 

Сховище – це 458 спеціальних контейнерів для зберігання відпрацьованого ядерного палива з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької атомних станцій. Строк зберігання – 100 років. ЦСВЯП дозволяє Україні повністю відмовитися від вивозу відпрацьованого палива на переробку до Росії. 

Технологію та спеціальне обладнання поставила американська інжинірингова компанія Holtec International. У 2017 році підрядником будівництва «Атомпроєктінжиніринг» обрав «Укрбудмонтаж» зі збанкрутілої будівельної корпорації «Укрбуд» Максима Микитася, який також перебуває під слідством НАБУ, але по інших справах. Джерело фінансування проєкту – $250 млн від Bank of America та власні кошти «Енергоатома».

У 2020-му, після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах, змінилось керівництво держкомпанії. «Енергоатом» очолив Петор Котін, а «Атомпроєктінжиніринг» – Микола Божко. В той самий час змінився і підрядник. 

Держкомпанія поза конкурсом обрала маловідому фірму «БК КБР», яка за 422 млн грн мала завершити будівництво ЦСВЯП, писало на початку 2022-го Радіо Свобода. Запит на авансовий платіж в 210 млн грн затвердив нинішній міністр енергетики Герман Галущенко, який тоді працював віцепрезидентом «Енергоатома».

Протягом 2021-го вартість угоди з «БК КБР» зросла до 1,5 млрд грн через підписання додаткових угод, йдеться в матеріалах НАБУ, які відомство опублікувало разом з повідосленням про підозру. 

Необхідність пошуку нового підрядника і відповідно нових закупівель виникла тому, що старий підрядник не зміг виконати роботи, хоча гроші на них отримав, випливає з записів нібито наради Божка з підлеглими та підрядниками в грудні 2020-го, які опублікувала Радіо Свобода. «Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп***жені і так далі, – каже на записі голос, схожий на голос керівника «Атомпроектінжинірингу», стверджує Радіо Свобода. «Треба знаходити інші джерела фінансування і причому їх треба якось узаконити», – додає він. 

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *