Ізюм: найбільш зруйноване місто Харківщини готується до зими та планує відбудову

Ізюм: найбільш зруйноване місто Харківщини готується до зими та планує відбудову Репортаж 31.07.2023 12:21 Укрінформ Тут залишилося трохи більше половини мешканців, але через масштабні руйнування є великі проблеми з житлом

Після звільнення Ізюма пройшло майже 11 місяців. Як під час окупації, так і зараз життя в цьому місті зосередилося в приватному секторі, адже багатоквартирні будинки в центрі та прилеглих кварталах протягом березня 2022-го зазнали страшних руйнувань. На околицях видно дітей, рух пішоходів та машин. Жителям міста доступні медичні послуги, працюють аптеки, ринок, магазини, пошта, банки, нотаріуси, загалом – усі звичні нам сервіси. Вулиці прибрані, газони покошені, чорнобривці та різнокольорові петунії радують око. На хвилину може здатися, що місто оговталося від піврічного панування “руського міра”. Та це зовсім не так.

КВІТИ, ФОНТАН І МАЛЮНКИ ГАМЛЕТА НА РУЇНАХ

Для того, хто бачив навесні минулого року порожній центр Харкова та зруйновані багатоповерхівки на його околицях, Ізюм не стане потрясінням. Проте гнітюче враження не полишає і сонячного дня. Центральна частина міста – це суцільна рана. Будівля міської ради знищена “прильотами” та пожежею, поруч із нею – велика поліклініка, яку також понівечив вогонь після кількох влучань. З другого боку міськради та проти неї – так само пошкоджені будівлі. І лише чудові троянди та однорічники, що зараз буйно квітнуть на клумбах, ніби нагадують: життя ж триває…

Сусідньою вулицею Соборною вряди-годи проїздить якась машина чи велосипедист. Пішоходів практично немає. За кілька метрів – Центральний парк, теж доглянутий і прибраний. У ньому працює фонтан, та навіть тут, поруч із прохолодними бризками та в тіні дерев, безлюдно.

За водяними струменями видніються ще руїни – це будівля, зведена у 1882 році, в ній розміщувався ліцей №4. Залишки стін навчального закладу потрібно буде зносити.

У центрі та прилеглих кварталах можна побачити філософські малюнки Гамлета Зіньківського. “Чим вимірюється наша свобода?” – запитує стрітарт-митець. “Я цей шлях не купував, але він такий дорогий”, – написав над іншою графікою.

Багатоквартирні будинки зяють дірками в дахах, стінах, вигорілими квартирами, потрощеними балконами та вікнами.

ПАМʼЯТЬ ПРО ТРАГЕДІЮ ВУЛИЦІ ПЕРШОТРАВНЕВОЇ

Є в Ізюмі будинки, які доведеться зносити через глобальні руйнування. Хоча деякі варто лишити – як пам’ятки про геноцид, улаштований російськими військами.

П’ятиповерхівка на вул. Пам’яті, 2, колишній Першотравневій, розірвана навпіл авіаударами. Під уламками загинули 47 жителів, які ховалися у підвалі від обстрілів. Цифра не остаточна – від 31 липня тут знову почне працювати спецтехніка та рятувальники, бо правоохоронці з’ясували, що під завалами може бути ще кілька тіл. 

Ізюмчанка пані Тетяна мешкала в цьому будинку. Жінка зі сльозами згадує, яким чудовим було тут життя людей до вторгнення Росії.

Тетяна

– Думали, що вже будемо жити, спокійну старість чекаючи, радіючи онукам. Усім так подобалося, що мешкали саме тут – зовсім близько до Сіверського Дінця. Ми з дому виходили одразу в купальниках. А скільки квітів у нас було під будинком, така краса! Люди, йдучи до річки, завжди зупинялися помилуватися. Ми були дуже дружні, так дбали про свій дім, довкола було охайно і в під’їздах теж!.. А зараз моєї квартири немає, людей, яких я знала та любила, немає. Більшість моїх сусідів загинула. Цілими родинами, – плаче Тетяна.

Фото Сергія Козлова

Розповідає, що в мить авіаудару перебувала в пристосованому бомбосховищі неподалік.

– Я коли дізналася – ну все, думала, з'їду з глузду. Тут були дітки… Загиблих уручну відкопували, шукали, – згадує пані Тетяна.

Зараз вона живе з чоловіком у старому дачному будиночку.

– Там третина наша. Ми там завжди городик садили. От і зараз намагаємося щось виростити, – звіряється ізюмчанка.

Фото Сергія Козлова

Ще одна жителька будинку Наталія Донченко виїхала з міста ще до авіаудару. Днями повернулася з Польщі та намагається відновити втрачені документи, зібрати довідки для встановлення її потерпілою. Двоє її дітей навчаються в академії Нацгвардії. Сама ж жінка збирається знову за кордон – там зараз має роботу.

– Ночую в родичів. Сподіваємося на якусь допомогу, на компенсації, бо потрібне житло, треба десь і мені, й дітям дорослим уже притулитися, – каже Наталія.

Наталія

Мешканці не знають, чи зноситимуть цю понівечену п’ятиповерхівку і якщо так, то коли.

– Навіть не уявляю, щоб тут колись щось інше збудували, – зітхає пані Тетяна.

Ті, хто вижили, не в захваті від перейменування вулиці – на символічну Пам’яті. Вважають, що трагедія, спричинена російською агресією, сталася на Першотравневій – і так має залишитися в історії.

ЛЮДИ ЧЕКАЮТЬ НА ВІДНОВЛЕННЯ БУДИНКІВ

За даними обласної та місцевої влади, у місті вже проживають 27 тис. осіб (до вторгнення було біля 50 тис.). Замість зруйнованої поліклініки (всього їх було у місті дві) облаштували мобільну амбулаторію, яка запрацює з 31 липня. Сімейних лікарів зараз удвічі менше, ніж у “довоєнний” час, однак для наявної кількості населення їх вистачає, запевняє начальник міської військової адміністрації Валерій Марченко.

Також голова Харківської ОВА Олег Синєгубов обіцяє, що в цьому році почнеться відбудова зруйнованої лікарні.

– Є домовленості з Міністерством охорони здоров’я щодо фінансування і придбання медичного обладнання до закладу. Пріоритет – операційне, – зазначає посадовець.

У місті зруйновано шість шкіл, частина планує освітній процес – як і минулого року, виключно в онлайнформаті.

Для забезпечення теплопостачання у місті встановлюють модульні котельні.

– Та котельня, яка забезпечувала теплоносієм майже 40% населення, зруйнована повністю, – пояснює Синєгубов.

Та понад усе люди чекають саме на відновлення будинків. За даними Марченка, пошкоджено майже 80% багатоповерхівок. 120 будинків потрібно капітально ремонтувати, 80 – потребують поточного ремонту. Крім того, пошкоджено більше 4 тис. приватних домоволодінь.

Після звільнення у вересні 2022-го року в Ізюмі до опалювального сезону встигли відремонтувати 8 багатоповерхівок, які не мали глобальних руйнувань, поточний ремонт провели ще в десяти.

Цього року є більш амбітний план, запевняє голова Харківської ОВА.

– По Ізюму запланована відбудова з різних джерел фінансування майже 60 багатоквартирних будинків. Не можемо гарантувати, що всі роботи будуть виконані в цьому році, але вони будуть розпочаті, – зауважує Синєгубов.

У системі закупівель “Прозорро” вже можна побачити укладені договори на розробку проєктно-кошторисної документації на відновлення трьох будинків у центрі міста. Орієнтовна вартість ремонту кожного – від 17 до 25 млн грн.

На початку липня в Ізюмі запрацювала комісія, що призначає компенсації за програмою єВідновлення. Однак власникам житла у багатоквартирних будинках доведеться ще чекати. Як пояснює заступник начальника міської військової адміністрації Максим Стрельник, якщо будинок має пошкодження під‘їзду, даху або стіни, то нарахування компенсацій проводитиметься після ремонту й усунення всіх пошкоджених місць загального користування.

– На жаль, це стосується всіх багатоповерхівок в Ізюмі, що зазнали пошкоджень внаслідок прямих влучань ворожими снарядами, а таких будинків у місті більша частина, у тому числі і мій, – зазначає Стрельник.

Після ремонту власникам квартир треба одразу ж подавати повторну заяву в “Дії”.

Влада сподівається, що до відбудови інфраструктури та житлового фонду долучаться міжнародні партнери України.

Юлія Байрачна, Харків – Ізюм

Фото автора та Сергія Козлова

Житло Харківщина Війна з Росією Відбудова Ізюм

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *