Шляхи економічного зростання: як після війни побудувати успішну країну

Шляхи економічного зростання: як після війни побудувати успішну країну 08.08.2023 12:40 Укрінформ Укрінформ узагальнює найцікавіші ідеї і тези учасників Міжнародного форуму з відновлення REUKRAINE

Повоєнне відновлення стане для українців унікальним шансом виправити помилки минулого та перетворити пострадянський простір на європейську державу з високими стандартами та рівнем впливу. Щоб наблизити необхідні трансформації, добровольчий будівельний батальйон “Добробат” і американська організація “Center for Innovation” наприкінці липня провели в Києві Міжнародний форум REUKRAINE. Захід об’єднав лідерів думок, експертів будівельної галузі, технологічних інноваторів, політиків та містобудівників. Одну із панелей форуму присвятили післявоєнному економічному зростанню та відбудові. Як зазначалося, шлях, яким Україна прямуватиме до економічного добробуту та достатку, має бути максимально системним і прозорим. Бо якщо робити безліч хаотичних кроків у різних напрямках, ми ніколи не досягнемо мети.

Висока додана вартість

Українська економіка відчутно постраждала унаслідок активної фази війни. І нікому не відомо, наскільки ще можуть загостритися нинішні проблеми, допоки держава здобуде омріяну перемогу. Тому нам необхідні рішучі дії з гарантованою ефективністю. Говорячи про те, із чого починається економічне зростання країни, співзасновник Українського інституту майбутнього Ігор Ліскі зазначив: “Перший закон економіки: щоб жити багато, треба щось виробляти. При цьому – виробляти з максимальною доданою вартістю”. Чому це так важливо? Усе дуже просто. Якщо порівняти дохід від експорту сировини з прибутками від експорту готового продукту, друга сума, безперечно, переважатиме, іноді в кілька разів. Взагалі чим більше інтелектуальної та високотехнологічної праці знадобилося у процесі виготовлення товару, тим вища його ціна на ринку. Однак не обов’язково відразу гнатися за захмарними технологіями. Україна може почати з нарощування експорту продуктів переробки, на які у неї точно вистачить промислової потужності. Наприклад, замість того, щоб експортувати зернові культури – пшеницю та кукурудзу, – можна постачати за кордон борошно і крохмаль. Це лише невеличкі зміни, які ми можемо поступово впроваджувати, не чекаючи закінчення війни. Адже, як наголосив Ігор Ліскі, розвивати більш технологічні та інноваційні проєкти з високою доданою вартістю треба вже зараз.

Концепція “швидкої держави”

Наступний принцип, яким повинна керуватися Україна під час відновлення, обґрунтував голова Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха. За його словами, для успішного післявоєнного розвитку нашої держави існує кілька опцій. Перша – продовжувати залучати капітал ззовні у вигляді запозичень та грантів. Друга – безінфляційна емісія, яку вже застосовували під час пандемії. Тоді українці могли через “Дію” витратити цільові гроші для розрахунку за деякі види послуг, наприклад за внутрішні перевезення, відвідування театрів чи придбання книжок. Завдяки цьому емісія (випуск в обіг нових грошових знаків) не призвела до критичних стрибків інфляції та курсу валют. Зараз же, за рахунок цифрової гривні, Національний банк може вдаватися до безінфляційної емісії так званих цільових грошей для використання при втіленні різних проєктів за програмою відбудови. Однак такі дії необхідно погоджувати з іноземними партнерами та з Міжнародним валютним фондом.

Дмитро Наталуха

“Ми вважаємо, що є ще третій шлях, на який варто було б звернути увагу, і про який чомусь мало говорять. Це швидкість обертання грошей в системі (англійською – “velocity of money”). Так, якщо у вас є купюра у 500 грн і за один тиждень вона взяла участь в одній транзакції, створивши певний обсяг товару, робіт чи послуг, – цього недостатньо. Якби вона за цей же тиждень взяла участь у сотні транзакцій, це у сто разів збільшило б кількість реалізованих товарів, робіт та послуг. Швидкість обігу грошей в системі суто макроекономічно говорить про те, що чим швидше вони обертаються і чим у більшій кількості транзакцій беруть участь, тим менше ця система (у нашому випадку  – країна) залежить від зовнішніх вливань грошей для економічного зростання. Тому секрет, на нашу думку, у тому, щоб розблокувати цю швидкість, підвищити її інтенсивність та збільшити кількість транзакцій, в яких українські гроші протягом певного часу фізично можуть взяти участь”, – пояснив Наталуха.

Отже, витрачаючи кошти на певний товар або послугу, ми підтримуємо роботу підприємства, яке їх пропонує. Отримуючи прибуток, підприємство може сплачувати державі податки. А держава успішніше функціонує, якщо має змогу вільно розпоряджатися своїм бюджетом.

Усі ці міркування є частиною концепції “швидка держава” (“fast state”), яка у майбутньому може стати основною стратегією для подальшого економічного зростання України. Згідно з коментарем Наталухи, оприлюдненим на офіційному вебпорталі парламенту, головна ідея концепції полягає у тому, що чим швидша держава у своїй діяльності, тим менше громадянин її помічає. “Якщо послуги, що надаються державою, громадяни отримують миттєво та безперебійно – така держава стає непомітною у своїй ефективності. Існування й діяльність такої держави сприймаються як норма, навіть без необхідності дискусій про її “розмір”, – підсумував голова Комітету ВРУ з питань економічного розвитку.

Зональне планування Vs Жива енергія

Теза, яку ми розглянемо наступною, під час форуму спричинила жваву дискусію. І це абсолютно виправдано, адже коли йдеться про загальну стратегію відновлення країни, необхідно обрати лише один комплексний підхід, що вплине на всі подальші процеси та їхні наслідки. Існує велика ймовірність, що після завершення війни внутрішня організація населених пунктів, областей і цілих регіонів в Україні зазнає істотних змін. Нові реалії різних частин держави залежатимуть від темпів відновлення житла та інфраструктури, кількості громадян, які там житимуть, економічних можливостей, доступних для бізнесу і т. д. Тому постане низка стратегічних питань: що саме потрібно будувати? де? і для кого?

Першим свою думку із цього приводу висловив Дмитро Наталуха: “Це питання доволі системне. Насамперед держава має спланувати зональність майбутньої України – де будуть центри економічної активності. Довкола цих центрів економічної активності розвивати житло. Довкола цього житла та відповідно до потреб і специфіки цих центрів економічної активності розвивати  вищі навчальні заклади для того, щоб вибудовувати спеціалізацію. Держава через державне замовлення в освіті, маючи розуміння такої зональності і таких центрів, визначатиме, які спеціалісти їй потрібні”.

Источник: www.ukrinform.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *