Закордонне українство є вкрай важливим ресурсом відбудови – заступник міністра Ексклюзив 11.03.2025 02:31 Укрінформ Держава розробляє різні механізми та шукає шляхи, аби мотивувати громадян повертатися в Україну, яка потребує людей для відновлення.
Про це в коментарі Укрінформу сказав заступник міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков, який узяв участь у Стратегічній дискусії з питань залучення діаспори та глобальної української спільноти у відновлення та розвиток України, що пройшла в Берліні.
За його словами, дискусія стала першим заходом між попередньою Конференцією з питань відновлення України, яка відбулася в Берліні 2024 року та цьогорічною, що пройде в липні в Римі. На ній обговорювалась роль діаспори та глобальної української спільноти у відновленні нашої держави, те, чим вона може допомогти в цьому процесі.
Посадовець назвав дуже важливою координацію з Міністерством міжнародного співробітництва та розвитку ФРН (BMZ), яке стало одним із засновником так званого Альянсу з навичок, щодо підготовки українців і українок до відновлення України.
«Якщо BMZ або інші структури організовують курси з підвищення кваліфікації для українців, то там обов'язково має бути український майстер, вчитель чи викладач, який володіє українською термінологією і повинен передати її нашим молодим співвітчизникам тут. Адже вони мають бути готові працювати не лише в Німеччині, а й повернутись в Україну, коли настануть обставини, які дозволять їм це зробити», – пояснив Чесноков.
Коментуючи дані різних опитувань щодо планів на майбутнє українців, які наразі перебувають за кордоном, він зауважив: нерідко люди керуються у своїх відповідях емоціями, поточною ситуацією в родині та іншими обставинами. І загалом зрозуміло – поки триває війна, дуже мало людей повертаються.
«Але ми й інші міністерства над цим все одно працюємо. Зараз розроблена програма для повернення тих важливих фахівців і фахівчинь, які виїхали. Для чоловіків відразу буде робитися бронювання, аби наша економіка функціонувала», – зазначив урядовець. Він нагадав про створення Міністерства національної єдності та про те, що в кожному міністерстві чітко визначені відповідальні особи, які займаються питанням повернення українців і українок додому.
За його словами, в таких сферах, як виробництво озброєння, високотехнологічне верстатобудування тощо фахівці в Україні фактично всі вже залучені. Тому шукають тих, хто працював на виробництвах раніше, навіть пенсіонерів. Їм пропонується повернутися і продовжити роботу в безпечних умовах, «оскільки так передбачено тими нормативами, які для цього розроблені».
«Наші співвітчизники за кордоном – це найважливіший ресурс відновлення України. Ми розуміємо, що для того аби вони повернулись, мають бути створені умови», – підкреслив Чесноков.
Наприклад, Міністерство молоді та спорту, за словами одного з його керівників, працює над впровадженням механізму ЄС «Молодіжна гарантія», який дуже добре зарекомендував себе у Європі. Він спрямований на те, щоб кожна людина віком до 30 років могла гарантовано отримати робоче місце, або пройти перенавчання і через 4 місяці повернутись на ринок праці, або продовжити здобувати ту освіту, яку раніше починала.
«Ми вбачаємо, що це буде передумовою для повернення молодих українців. Спільно з Міністерством національної єдності Міністерство молоді та спорту буде впроваджувати політику утвердження української національної та громадянської ідентичності для українців за кордоном. Зараз ми напрацьовуємо алгоритм такої роботи. Я думаю, що це буде ще однією точкою взаємодії між українськими діаспоральними організаціями Німеччини та урядом нашої держави», – підкреслив заступник міністра.
Додамо, що в ході дискусії у Берліні українські організації Німеччини ділилися досвідом і з українцями Італії, де в липні відбудеться Ukraine Recovery Conference 2025.
Наприкінці минулого тижня Чесноков перебував у Римі, де, зокрема в МЗС Італії обговорив підготовку до конференції. Вона стане ключовою платформою для мобілізації міжнародної підтримки у відновленні України, а також для інтеграції молодіжних ініціатив у процес відбудови. Українська делегація наголосила на важливості участі молоді у розбудові держави та презентувала підходи, які дозволять максимально залучити молоде покоління до відновлення соціальної та економічної стабільності країни.
Діаспора Україна Міністерство молоді та спорту Конференція Відбудова
Источник: www.ukrinform.ua