З початку року український бізнес отримав понад 51 млрд грн кредитів за програмою «5-7-9». На неї припадає кожна четверта нова позика. МВФ бачить у цьому фіскальні ризики, однак уряд, схоже, поки не готовий відмовлятися від популярної програми і навіть більше – готує схожий проєкт для великих компаній.
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Державна програма доступних кредитів «5-7-9» поступово стає надто великою та починає непокоїти міжнародних кредиторів України. «Якщо у 2020-му через програму видавалося 5% всіх нових кредитів, то зараз це понад 26%, – пояснював в інтервʼю Forbes заступник директора-розпорядника МВФ від України Владислав Рашкован. – Тобто кожен четвертий кредит субсидується державою – це нездорово та дорого для держави».
На початку липня уряд та Фонд оновили меморандум присвячений чотирирічній програмі підтримки України на $15,6 млрд. Питання «5-7-9» – один із чотирьох нових маяків для подальших переглядів програми. Фонд очікує від Кабміну концептуальну записку з пропозиціями як стримати потенційні фіскальні ризики, пов’язані із програмою.
Питання точно не буде простим. По-перше, «5-7-9» користується значним попитом, ставши чи не єдиним рельним шляхом для бізнесу отримати кредити. По-друге, на участь у програмі розраховує і деякий великий бізнес. Наприклад, ще в лютому отримати кошти за «5-7-9» розраховувала ДТЕК, що потребує ресурсів для відновлення після російських атак по енергоінфраструктурі та підготовки до нового зимового сезону, розповідав в інтервʼю Forbes генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко..
Чому «5-7-9» почала перетворюватися на ризик для держави та чи планує уряд щось з цим робити?
Чому «5-7-9» непокоїть МВФ
З початку 2023-го в рамках «5-7-9» було видано 14 538 кредитів на понад 51 млрд грн, свідчать дані Мінекономіки, надані пресслужбою міністерства. Найбільше кредитів (53%) отримали компанії аграрної галузі. 25% припало на торгівлю та виробництво, 13% – на промисловість. Серед регіонів лідерами за сумами укладених договорів є Київ (10%), Львівська (8%), Одеська (7%) та Дніпропетровська (7%) області.
Максимальна сума кредиту – 60 млн грн. Виходячи зі статистики Мінекономіки, середній чек в програмі складає 3,5 млн грн.
«5-7-9%» – одна з найбільш дієвих кредитних програм в країні», – констатує у коментарі Forbes міністерка економіки Юлія Свириденко. Водночас МВФ переймається, що держава зрештою може не впоратися з програмою, яка набирає все більших обертів. «Вона стала досить великою та може містити фіскальні ризики», – зазначає Рашкован.
Попри невеликий рівень проблемних кредитів, на кінець травня розмір кредитного портфелю банків по «5-7-9» перевищував еквівалент у 2% ВВП, додає представник МВФ. Попит на кредити був принаймні удвічі більшим, зазначає він.
«Як його задовольнити та в цілому збільшити кредитування, але без значних ризиків для бюджету, – це тема для дискусії між МВФ, Мінфіном та Мінекономіки із залученнями НБУ», – каже Рашкован.
Чи будуть змінювати «5-7-9»
Якою може бути ця дискусія, на думку української сторони? «Це одна з небагатьох програм, яку нардепи відстоювали у війну, не дивлячись на катастрофічну нестачу грошей у бюджеті, – каже голова фінансового комітету Данило Гетманцев. – Вона дійсно дозволяє бізнесу отримати дешеві кредитні гроші при високій обліковій ставці Нацбанку».
В уряді не виключали розширення «5-7-9» на великий бізнес. Принаймні у лютому ДТЕК отримав чітку згоду, що теж отримає за програмою кредитні кошти на відновлення, розповідав Тімченко. Щоправда, станом на липень цього так і не сталося, додав він.
Зараз уряд не планує змін до «5-7-9», каже Forbes Свириденко. «Фокус повинен залишатися на МСБ», – уточнює вона. Зараз програма коригується в залежності від потреб економіки, зазначає міністерка. «Коли була продовольча криза програму розширювали на торговельні мережі, – наводить приклад Свириденко. – Нещодавно ми долучили до програми виробників дронів та проєкти енергоефективності».
У Мінекономіки готують окрему програму для великого бізнесу. «Зокрема для енергетичних компаній, відновлення критичної інфраструктури, наприклад, портової, яка була зруйнована під час війни, – каже Свириденко. – Вже дивимось на бюджетні можливості та спілкуємося з ринком».
Вона не навела деталей майбутньої «великої 5-7-9», однак зазначала, що ця кредитна програма матиме з більші ліміти, а роль держави також буде полягати у компенсуванні відсоткової ставки.