Найбільша у світі компанія з управління венчурним капіталом Sequoia Capital, яка має в управлінні декілька інвестиційних фондів, зокрема ті, що спеціалізуються на ринках Індії, Ізраїлю та Китаю, більше не функціонуватиме як єдина організація. Вона розпадається на три окремі організації: Sequoia Capital буде працювати у США та Європі, HongShan – у Китаї, а Peak XV Partners – в Індії та Південно-Східній Азії
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
Компанія Sequoia Capital була серед перших інвесторів таких американських технокомпаній, як Airbnb, WhatsApp і Zoom, а також міжнародних важковаговиків ByteDance та GoTo.
Лідери Sequoia Capital підтвердили новину про розподіл компанії у листі до обмеженого кола партнерів у вівторок. Його підписали очільники трьох компаній: Рулоф Бота, Ніл Шен і Шайлендра Сингх. Угоду про розподіл планують завершити «не пізніше» березня 2024-го.
В окремих інтервʼю із Forbes три голови нових організацій пояснили, що рішення про розділення світового бренду Sequoia назрівало останні кілька місяців. Вони розказали про конфлікт між портфелями стартапів окремих фондів, викривлене сприйняття бренду через різні стратегії підрозділів і складність підтримки єдиної централізованої стратегії.
Всі троє співрозмовників визнали, що на розпад компанії дещо вплинула геополітична ситуація, але кожен із них намагався подати цей фактор як не надто важливий.
«Схоже, що далі буде лише складніше, а не простіше, – сказав Бота. – Ми не піднімаємо білий прапор, не здаємося. Насправді це перемога, адже тепер є три незалежні бізнеси, які можуть досягти ще більших висот».
Становлення та розвиток Sequoia
Sequoia заснували у 1972-му як фонд на $3 млн. Він одним із перших почав вкладати гроші в Кремнієву долину, ставши раннім інвестором Apple, Cisco, Google, Nvidia та інших.
У середині 2000-х компанія вийшла на міжнародний рівень, відкривши фонди за допомогою місцевих партнерів у Китаї та Індії (пізніше компанія закрила ізраїльський фонд, який відкрила у 1999-му.)
Sequoia China та Sequoia India and Southeast Asia перетворилися на потужні організації.
Тоді як американський бізнес Sequoia (він також включає Європу й Ізраїль) може похвалитися нещодавніми інвест-успіхами, таким як Airbnb, DoorDash, Snowflake, WhatsApp та Zoom, у Sequoia China є і свої вдалі проєкти: Alibaba, Meituan і ByteDance, материнська компанія TikTok.
А Byju’s, GoTo та Zomato можна зарахувати у скарбничку заслуг фонду Sequoia India and Southeast Asia.
Від самого початку Sequoia вважала свої регіональні фонди переважно незалежними – рішення щодо угод і портфелів ухвалювалися децентралізовано. Партнери одного регіону не розглядали потенційні угоди партнерів іншого.
Спільними у фондів був адміністративний аспект питання: юридичні і фінансові процедури, базова інфраструктура й онлайн-портал для обмежених партнерів. Були інвестори та партнери, які вкладали у всі три фонди.
Проте, за словами партнерів, звʼязки з інвесторами стали більш локалізованими, а фонди почали користуватися власним софтом.
Три нові компанії організують власну інфраструктуру, а партнери не зможуть інвестувати у фонди один одного.
Будь-який розподіл прибутків (і спільні адміністративні операції) припиниться до 31 грудня.
Sequoia відмовилася коментувати угоду про розподіл попередніх прибутків.
Конфлікти інтересів і геополітика
Попри десятки років домінування на венчурному ринку, нещодавні заголовки про Sequoia були менш ніж схвальними. Американсько-європейський підрозділ потрапив під шквал питань щодо інвестицій у новий Twitter Ілона Маска та у горезвісну криптобіржу FTX.