Чому Україна виплачувала зелений тариф електростанціям в тимчасовій окупації

До липня 2023-го Україна виплачувала гроші за електроенергію електростанціям на тимчасово окупованих територіях, без впевненості, що ці станції взагалі ще існують. Як це могло статись

У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням

Держпідприємство «Гарантований покупець» в січні-травні виплатило 367 млн грн за виробництво електроенергії сонячним електростанціям на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей, повідомив 7 серпня нардеп Андрій Жупанін на свої Facebook сторінці.

В цей же день «Гарантований покупець» на своєму сайті опублікував розяснення: 

  • «ГарПок» працює в межах діючих в Україні постанов та регламентів; 
  • Дані кому і скільки платити «ГарПок» отримує від іншої держкомпанії – «Укренерго»;
  • На початку 2023-го «ГарПок» отримав від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України роз’яснення, що жодних обмежень на оплату виробникам ВДЕ на окупованих територіях немає. 
  • В липні 2023-го НКРЕКП ухвалила рішення, що зелений тариф буде виплачуватись лише тим компаніям, які виробляють електрику в українську енергосистему. 

«Гарантований покупець» – це державна компанія, яка викуповує у виробників з відновлювальних джерел енергії електроенергію за високим зеленим тарифом та продає її на ринку за ринковими цінами, які нижчі, ніж зелений тариф. Цю різницю «ГарПоку» покриває інша держкомпанія – «Укренерго». На 25 липня борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» – 24,8 млрд грн. 

Суттєво більшого резонансу тема набула після публікації розслідування Bihus.Info 17 серпня. Серед компаній, які отримували зелений тариф на окупованих територіях: сонячні станції «КД Енерджі 2», «Нацпрод», «Відновлювальна Енергія Запоріжжя», «Грін Енерджі Токмак» і «Грандпауєр ЛЛС». Ці компанії, за даними журналістів, повязані з заступником голови офісу президента Андрія Єрмака — Ростиславом Шурмою. 

«Співвласником «КД Енерджі 2» і «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» є брат посадовця ОП Ростислава Шурми Олег Шурма. Станція «Нацпрод» також згадується серед реалізованих проєктів на корпоративному сайті, де зібрані «зелені» проєкт Олега Шурми і партнерів, – йдеться в розслідувані. – Співвласником «Грін Енерджі Токмак» і «Грандпауєр ЛЛС» є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близькою до нього людиною».

Також, за даними журналістів, виплати отримували СЕС компаній «Скіфія-Солар-1» і «Скіфія-Солар-2» бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.

Всього на тимчасово купованих територіях Запорізької та Херсонської області знаходяться зелені станції 66 компаній, каже керівник «Гарантованого покупця» Артем Некрасов. З цих компаній отримували зелений тариф 44 компаній. Решта 22 компанії або повідомили про те, що їх станції зруйновані, або про те, що вони зупинили генерацію електрики. 

Наприклад, найбільший гравець на українському ринку відновлювальної енергетики ДТЕК Ріната Ахметова не отримував зелений тариф на свої електростанції в окупації. «На початку війни вони були законсервовані співробітниками компанії. Персонал станцій здебільшого було евакуйовано на контрольовану українською владою територію», – повідомили в пресслужбі компанії. 

Забагато невідомого

Достеменно невідомо, чи дійсно ці 44 компанії виробляли електрику в українську енергосистему та чи не зруйновані вони. Також невідомо, звідки постачається електрика на окуповані території. «У нас немає таких даних», – каже Некрасов. 

Керівник «Укренерго» Володимир Кудрицький на брифінгу 18 серпня пояснив, що його компанія не має інформації щодо кожної електростанції країни, та чи підключені ці станції до української енергосистеми. «Ми ці електростанції не бачимо у своїх мережах. Ми отримаємо дані від обленерго, – каже він. – Ми не знаємо, коли отримаємо дані, чи працює ця електростанція та, чи працює синхронно з українською енергосистемою».

Інформацію про ці станції «Укренерго» отримувало від місцевих обленерго – «Запоріжжяобленерго» та «Херсонобленерго», які отримували дані від самих виробників та не могли їх перевірити на окупованих територіях.

За словами Кудрицького, ще в листопаді 2022-го року «Укренерго» «помітило певні неспівпадіння, що деякі станції можуть працювати на окупованій території і не належати до української енергосистеми». «Ми це питання підняли й воно було вирішено так, що ці станції не повинні отримувати оплати. Зараз вони її не отримують», – каже він. З липня 2023-го «Укренерго» звітує «ГарПоку», що всі електростанції на тимчасово купованій території не виробляють електроенергію в українську енергосистему. 

Також, за словами Некрасов, «Укренерго» почало переглядати інформацію за попередні місяці. Покищо «ГарПок» отримав оновлення даних тільки за квітень, де ці 44 вже нічого не виробляються. Проте раніше «ГарПок» виплатив цим компаніям за виробіток у квітні 78 млн грн.

Зараз «ГарПок» розіслав цим компаніям листи з проханням або повернути ці кошти, або врахувати їх як оплату боргу. Сам «ГарПок» винен цим компаніям 1,8 млрд грн. 

Повернути гроші погодилась тільки одна компанія, каже Некрасов, не називаючи її. Частина компанії погодилась на зарахування цих коштів як погашення боргу, але більшість відмовились.

При цьому, невідомо, коли сами та чи насправді ці станції перестали виробляти електрику в українську енергосистему. 

В червні, за словами Некрасова, «ГарПок» отримав листа від «Укренерго», в якому повідомлялось з посиланням на дані «Запоріжжяобленерго» та «Херсонобленерго», що частина станцій на окупованих територіях ймовірно не працює синхронно з українською енергосистемою. «Чіткої дати зникнення електричного звязку наразі встановити неможливо, але згідно з даними «Укргідроенерго» – це 12 листопада 2022 року», – цитує копію листа «Херсонобленерго» Некрасов. Чому єдине джерело інформації про звязок української енергосистеми з тимчасово купованими територіями – це «Укргідроенерго», а не Укренерго, чи Міненерго? Чергове питання без відповіді.

Визначити, чи працювали ці станції та, чи виробляли електрику в українську енергосистему можливо буде тільки після їх деокупації, каже Некрасов. До того часу, уряд та парламент мають чітко врегулювати діяльність виробництв на тимчосово окупованих територіях, каже Некрасов.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *