Хто може замінити міністра оборони Олексія Резнікова. Деталі від Forbes

Президент Володимир Зеленський шукає нового очільника Міністерства оборони. Головна причина – корупційні скандали, які переслідують відомство останні півроку. Кого розглядають на заміну Олексію Резнікову та коли чекати на відставку. 

У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням

Про неминучість відставки міністра оборони Олексія Резнікова кажуть сім співрозмовників Forbes в Офісі президента (ОП) та Верховній Раді (ВР).  

«В ОП серйозно налаштовані змінити міністра оборони, питання майже вирішено», – каже один з консультантів ОП, який попросив не згадувати його імʼя у цій статі, оскільки офіційно не уповноважений коментувати кадрові рішення.  

Втім, хто обійме надважливе у час війни крісло – досі невідомо. Відтак і час можливої відставки Резнікова буде залежати від того, як швидко президент Володимир Зеленський та його оточення визначаться з остаточною кандидатурою.

«Це могло статися ще кілька місяців тому, але і тоді головною проблемою була відсутність погодженої заміни», – каже на правах анонімності нардеп з оборонного комітету ВР.  

Сам Зеленський поки не дає чіткої відповіді щодо можливої відставки очільника Міноборони. «Готовий коментувати будь-які кадрові рішення лише після того, як будуть підписані відповідні укази», – прокоментував він можливу відставку Резнікова під час пресконференції 23 серпня 2023 року. 

Фінальне рішення, щодо майбутнього Резнікова можуть ухвалити на початку вересня, припускають два співрозмовники у ВР. Якщо це все ж станеться, міністра чекає продовження карʼєри в одному з посольств.

Чому ОП вважає зміни у Міноборони необхідними та кого розглядають у ролі наступника Резнікова? 

Чому в ОП наважились міняти міністра оборони під час війни  

«До Міноборони прикута надмірна увага з боку суспільства та міжнародних партнерів, тому навіть натяк на корупцію має свої наслідки», – каже один з консультантів ОП, що спілкувався на правах анонімності.

Критична кількість публічних скандалів навколо закупівель Міноборони – головна причина, що зумовила необхідність кадрових змін у міністерстві, кажуть пʼять співрозмовників в ОП, ВР та Кабміні. 

Офіс Президента України

Валерій Залужний, Андрій Єрмак, Олексій Резніков Фото Офіс Президента України

Перша гучна історія вийшла на поверхню ще на початку року, коли мова зайшла про завищення цін на закупівлю продуктів харчування для Збройних сил України (ЗСУ). Тоді в ОП вирішили не відправляти Резнікова у відставку через його залученість до міжнародних перемовин щодо постачання зброї. На початку серпня зʼявилося нове розслідування ZN.ua щодо закупівлі у 2022-му літніх курток для ЗСУ під виглядом зимового одягу.

«Цих фактів вже більш ніж достатньо для відставки міністра», – каже голова антикорупційного комітету Верховної Ради Анастасія Радіна.

В Міноборони запевняють, що з минулого року система закупівель кардинально змінилась. «Всі закупівлі речового майна, засобів індивідуального захисту, харчові продукти йдуть через Prozorro, – каже заступник Міністерства оборони Денис Шарапов. – Зараз така ситуація вже неможлива».

Постійні публічні скандали навколо міністерства оборони псують і відносини української влади з міжнародними партнерами, каже консультант ОП на правах анонімності. «Для них достатньо одного корупційного скандалу, щоб засумніватися у доцільності подальшої співпраці з Україною», – додає він. 

Закупівельні скандали Міноборони

Закупівельні скандали Міноборони

(Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

24 січня 2023-го видання ZN.UA опублікувало розслідування, згідно з яким ціни на закупівлю харчів і надання послуг із харчування для військових перевищують роздрібні у два-три рази. Внаслідок скандалу у відставку подав заступник Резнікова Вʼячеслав Шаповалов, який відповідав у Міноборони за тилове забезпечення. 

2 лютого він був заарештований, проте, за іншою справою – про закупівлю для ЗСУ засобів індивідуального захисту неналежної якості у перші місяці повномасштабної війни. Під арештом у цій справі перебуває також керівник закупівельного департаменту МО Богдан Хмельницький. Обидва наразі пребувають у СІЗО. 

У серпневому розслідуванні ZN.UA йдеться про те, що у 2022-му Міноборони закупила нібито зимовий одяг під виглядом літнього за завищеною майже у три рази ціною. 

Під час розгляду справи на засіданні антикорупційного комітету 23 серпня (Резніков не зʼявився на засіданні, однак були присутні його заступники) у нардепів також виникли питання і щодо постачальника цього одягу. За даними нардепів засновником турецької фірми «Vector avia hava araçlari», яка є постачальником одягу є українець Роман Плетньов, який виїхав з України в середині 2022-го.

Також народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що під час закупівлі була задіяна схема «поламаного інвойсу»: в рахунках з турецької митної бази ціна на товари, втричі менша, ніж в документах Міноборони.  

Читати більше Згорнути

Хто може замінити Резнікова 

Активні пошуки кандидата на нового очільника Міноборони продовжуються вже три місяці, але питання досі відкрите, кажуть три співрозмовники в ОП та серед депутатів оборонного та фінансового комітетів. 

«Головне завдання – знайти людину з бездоганною репутацією та хорошими дипломатичними навичками, яку сприйме суспільство та міжнародні партнери», – каже співрозмовник в оборонному комітеті ВР. 

Серед кандидатів, яких хотіли б бачити в ОП – нинішній міністр стратегічних галузей і промисловості Олександр Камишін та очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов, кажуть три співрозмовники в ОП та ВР. 

«Обох розглядали, але жоден не виказав великого бажання очолити цей напрямок», – каже співрозмовник в ОП.

Серед інших можливих кандидатів – очільник Мінрозвитку Олександр Кубраков та міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, яка зокрема курувала напрям обміну полоненими, каже на правах анонімності інший консультант в ОП. Ще одне прізвище, озвучене співрозмовником у керівництві президентської фракції «Слуга народу» – голова МВС Ігор Клименко. Решта співрозмовників не підтвердила, що цю кандидатуру дійсно розглядають.

Getty Images

Олександ Камишін, Олександр Кубраков, Ігор Смілянський, Ігор Клименко та Ірина Верещук поруч з першим потягом до Херсону після деокупації Фото Getty Images

Інший варіант – призначення військового, кажуть два співрозмовники в ОП та ВР. Проте для цього потрібно вносити зміни до законодавства, «Це не проблема, якщо кандидата погодить президент», – зазначає консультант ОП. 

У дискусіях лунало багато прізвищ від командувача сухопутних військ Олександра Сирського до очільника Оперативного командування «Північ» Віктора Ніколюка, розповідає один з консультантів ОП. Проблема – ким їх замінити на нинішніх позиціях, додає співрозмовник.

Невизначеності точно немає з наступною посадою Резнікова після МО: його чекає дипломатична карʼєра, кажуть чотири співрозмовники в ОП та ВР. «Його призначення послом України у Великій Британії вже погоджено президентом», – каже співрозмовник з ОП. 

Кадрові ротації у Міноборони можуть відбутися на початку вересня, кажуть два нардепи з антикорупційного та оборонного комітету. Але, якщо до цього часу кандидат не буде погоджений Зеленським, відставка може розтягнутися у часі, зазначає консультант ОП. «Президенту важливо знайти кандидата, який його влаштує, а не якнайшвидше змінити Резнікова», – додає він.

Як Резніков став міністром оборони та чого досяг на посаді (Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст) /Getty Images

Як Резніков став міністром оборони та чого досяг на посаді (Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Фаховий юрист з багаторічним досвідом та ексдепутат Київради Олексій Резніков потрапив до команди президента Зеленського навесні 2020-го. Тоді він очолив Міністерство з питань реінтеграції окупованих територій. 

Менше ніж за чотири місяці до початку повномасштабної війни у листопаді 2021-го Резніков очолив Міноборони, замінивши Андрія Тарана. Тоді нардепи одною з головних причин таких кадрових ротацій називали провал оборонного замовлення та відсутність реформ у МО.

Резніков таку пропозицію сприйняв не одразу. «Я не хотів бути міністром оборони, – запевняв Резніков Forbes у квітні 2022. – «Якби мені дали судову реформу, я б не вагався, – каже міністр. – Але Міноборони – це щось зовсім нове і невідоме».

Головною перевагою Резнікова було вміння будувати комунікацію у тому числі з міжнародними партнерами. Ще до початку повномасштабної війни він познайомився із півтора десятками колег – міністрами оборонних відомств.

Вдала комунікація була його перевагою і під час повномасштабної війни. Не можна сказати, що у нього були провали на дипломатичному фронті, каже один з консультантів ОП на правах анонімності.  

28 лютого 2022-го Резніков увійшов до української делегації на перемовинах з представниками Росії, які не принесли суттєвого результату. Подальші перемовини міністра оборони стосувалися переважно постачання новітньої зброї до України. 

Резнікову вдалось обʼєднати десятки міністрів оборони з різних країн світу, щоб обговорити постачання зброї. Зустрічі у форматі «Рамштайн» почалися 22 квітня 2022-го. За час повномасштабної війни їх пройшло вже 14, остання відбулась у 18 липня. Під час зустрічей вдалося домовитися про постачання зенітно-ракетні комплекси Patriot, ракет NASAMS та початок навчання українських пілотів навчання на винищувачах F-16 тощо.

Читати більше Згорнути

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *