У проєкті держбюджету на 2024 рік на програми прямої підтримки української економіки закладено понад 41 млрд гривень. Що це за проєкти та як вони допоможуть протистояти ворогу, розповідає міністерка економіки Юлія Свириденко.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Проєкт державного бюджету на 2024 рік перегукується із висновками авторів The Economist. У матеріалі для останнього номера вони наголошують, що головний акцент для того, щоб Україна могла протистояти ворогу, повинен бути на підтримці та розвитку економіки України зараз, а не на планах повоєнної розбудови.
Економіка війни
У нинішніх умовах економіка України має достатній потенціал для розвитку. Робимо все можливе, щоб його реалізувати, адже перемога на полі бою, крім відваги Збройних сил України, залежить також і від оборонних видатків.
Кабінет міністрів очікує, що оборонні видатки наступного року майже повністю будуть покриті коштом податків і зборів. Із запланованих податкових надходжень на суму 1,56 трлн гривень, кожна копійка піде саме на видатки оборони.
Такі очікування базуються на макропрогнозі уряду щодо розвитку економіки та зростанні ВВП України у 2024 році на 5%. Прогнозується зростання експорту на 7,5% і зменшення імпорту на 5,5%.
Щоб ці прогнози стали реальністю, маємо вирішувати безліч складних проблем в усіх сферах економіки. Серед важливих викликів — відновити навігацію в портах, без якої не зможемо відновити експорт.
У таких складних обставинах безлічі викликів, життєво важливо, аби бюджет працював для розвитку бізнесу.
Перш за все ми хочемо, щоб український бізнес активніше брав участь у забезпеченні потреб держави. Тут дороговказом може стати народне прислів’я: «свій до свого по своє».
Купувати вітчизняне — це стимулювати свою, а не чужу економіку. Це важливо як на побутовому рівні, коли купуєш одяг чи продукти в магазині, так і під час підготовки великих закупівель через тендери.
Міністерство економіки постійно покращує систему публічних закупівель, щоб не лише ефективніше витрачати кошти бюджету, але і залучити більше українського бізнесу до виконання робіт та послуг для держави.
Уряд також розширює сфери, в яких участь бізнесу стане більшою. До прикладу, надання соціальних послуг. Для малого та середнього бізнесу в громадах може бути цікаво надавати соціальні послуги, як соціальний супровід військовослужбовців чи послуги із догляду. Й отримувати за це компенсацію із бюджету.
Але для розвитку економіки цього не достатньо. Ми бачимо, що навіть найзаможніші держави збільшують стимулювання свого бізнесу. Використання механізмів прямої підтримки є життєво необхідним у мирний час, а у часи війни й поготів.
«Свій до свого по своє»
Доступні кредити
У 2024 році в Україні й надалі працюватиме найсуттєвіший інструмент фінансової підтримки бізнесу — програма «Доступні кредити 5-7-9». Вона дозволяє використовувати бізнесу ліквідність банків за доступними відсотками. У проєкті бюджету на 2024 рік закладено 18 млрд гривень на цю програму.
Через цей інструмент банківський ресурс направляться на найважливіші для економіки напрямки. Це постійна робота Міністерства економіки. Нещодавно уряд вніс зміни у програму й визначив її пріоритетними напрямами — стимулювання переробної галузі, кредитування енергоефективних заходів та підтримку бізнесу на територіях, які зазнали найбільших руйнувань.
Для цього збільшено ліміт до 150 млн та термін кредитування до 10 років.
Мікрогранти для бізнесу
Ще одна вкрай ефективна програма — мікрогранти для бізнесу, яка має сприяти економічній активізації українців. Книжкові магазини, кав’ярні, пекарні, малі виробництва та багато іншого — завдяки грантам вдалося стимулювати створення чи розвиток понад 7000 бізнесів по всій країні.
Це найкраща інвестиція в тих, хто мріє робити власну справу, хто вірить в майбутнє, навіть якщо через війну втратили роботу чи були змушені переїхати у нові міста чи країни.
Наступного року планується видати 12 700 мікрогрантів. Окремий фокус на ветеранів, ветеранок та їх родини, яким планується надати додатково 1300 грантів.
На це передбачено в проєкті держбюджету-2024 понад 3,5 млрд гривень. Ще 1,4 млрд гривень заклали на гранти для переробних підприємств, на створення теплиць чи розвиток садівництва або ягідництва.
Розвиток промислового виробництва
Важливий елемент прямої підтримки бізнесу – розвиток промислового виробництва. У 2024 році продовжимо видавати гранти на розвиток переробних підприємств і як наслідок — створення додаткових робочих місць.
Підприємства активно користуються можливістю вкладати власні кошти, знаючи, що на ці інвестиції можна отримати грант до 8 млн гривень. Цього року очікується, що вдасться видати 700 грантів. Орієнтир на наступний рік – 1000 грантів. Фінансування на ці гранти передбачене з тих самих джерел, що і мікрогранти.