Оптимістичний прогноз економічного зростання України на 5–7% на рік, бізнес на бурштині, масштабування MakeUp, свавілля силовиків і нові напрями для інвестицій. Про що говорили в новому випуску проєкту Business Breakfast редактор-засновник Forbes Ukraine Володимир Федорін та інвестбанкір Ігор Мазепа.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Засновник Concorde Capital Ігор Мазепа, 46, до повномасштабної війни інвестував у нерухомість, медицину, газові родовища, видобуток бурштину та інші галузі. Зараз – оцінює власні активи дуже стримано, але вірить у швидке повоєнне відновлення економіки України. Серед головних ризиків вбачає посилення ролі держави та зростаючий тиск силовиків на бізнес.
В ефірі YouTube-проєкту Forbes «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» бізнесмен відверто розповів, куди інвестує під час війни, де бачить нові можливості та що робить для того, щоб захистити свою власність від зазіхань чиновників.
Про бізнес-активність та зростання економіки
Я згоден зі свіжими оцінками МВФ. Ми бачимо жваві тенденції. Внутрішній попит зростає. Громадяни охочіше витрачають гроші, адже є значно більше впевненості в майбутньому, ніж шість місяців тому.
За 15 місяців війни люди адаптувалися. Це видно по громадянах, бізнесу і навіть по київських вулицях. До початку травневих обстрілів до Києва повернулося багато людей і почувалися тут спокійніше.
З точки зору ВВП важливіші не цифри, а динаміка. Вона нині не нейтральна, а більш позитивна. Звичайно, 10% зростання ВВП цього року мене здивують, але 5–7% – це абсолютно робоча цифра.
Доки у нас є економічна допомога, макроситуація буде стабільною. Резерви НБУ на історичних максимумах, бюджет виконується своєчасно, зарплати у держсекторі платять. Бізнес, хоч і з наріканнями та певною корупційною складовою, але отримує відшкодування ПДВ.
Військові є найбільшим драйвером на споживчому ринку. Їхні родини почали купувати житло, особливо на заході України. Тобто активізувалося будівництво житла, і на нього є попит, чого ми не могли очікувати ще в січні. Єдине – фактично зникли інструменти для заощадження коштів.
Чи досі Мазепа кандидат до списку найбагатших?
Намагатися оцінити ринкову вартість активів під час війни – це фактично пальцем у небо. Я вклав в українські активи десятки мільйонів доларів. Але скільки це зараз коштує? До війни це точно коштувало б сотні мільйонів доларів. А зараз, можливо, й нічого.
З 2014 року ми інвестували у найбільшу українську медичну мережу «Добробут». Це дуже капіталоємний бізнес. Поріг входу туди – десятки мільйонів доларів. За ці девʼять років я інвестував у «Добробут» $70–80 млн. І попри воєнний час, він активно зростає.
Ще один відомий бренд MakeUp – найбільший український інтернет-магазин із засобами з догляду для тіла та обличчя, косметикою тощо. Він дуже активно розвивається і масштабується на зовнішні ринки. Йому вдалося перенести свою бізнес-модель з України на ринки Західної та Східної Європи – до Польщі, Румунії, Болгарії, Іспанії, Португалії. Зараз відкривається Америка. Є плани на азійські ринки. Це дуже динамічна компанія.
Я також інвестував у цементний бізнес. В Україні, як і у всьому світі, навколо нього склалася олігополія. Це також дуже капіталоємний ринок. Немає жодного сенсу робити щось, якщо ти не зможеш виробляти 1,5 млн т цементу на рік. Рахуємо десь по $150 за тонну і виходимо на $200+ млн основного капіталу.
Тому в Україні і світі склалась олігополія, де є троє-четверо гравців на кожен ринок. Зазвичай це західні гравці, щось типу «великої четвірки» в аудиті. Окрім «Івано-Франківськцементу», який є великим гравцем в Україні, є ще «Криворізький цемент», куди я інвестував разом із партнерами – Віталієм Антоновим та Василем Даниляком.
Ще є трохи заміської нерухомості. Всім відомий Shelest, де ще багато всього будується. Ми хочемо вийти за межі звичайних інвестицій у нерухомість. Найближчим часом здивуємо споживачів та інвесторів новими пропозиціями.