Коли відновляться польоти з України. SkyUp, Ryanair та Bees Airline готові летіти. Що стоїть на заваді

У Офісі президента вдруге за місяць говорять про відкриття українських аеропортів ще до закінчення війни. За яких умов це може статися та чи готові до цього авіакомпанії?

Незабаром «Бориспіль» знову відправлятиме й прийматиме повітряні судна, заявив 1 грудня голова Офісу президента Андрій Єрмак під час зустрічі з послами 83 іноземних країн на території аеропорту, який не відправляє літаки з 24 лютого 2022-го. Гостям навіть роздали посадкові талони. «Україна стала сильнішою, – переконував їх Єрмак. – Тепер ми здатні забезпечити безпеку цього об’єкта». 

Чи дійсно українські аеропорти можуть запрацювати вже в найближчі місяці?

Секретні перемовини

«Ми обов’язково полетимо», – каже Forbes співрозмовник, знайомий із переговорами з іноземними партнерами, які, за його словами, тривають уже близько пів року. «Але однією з ключових умов наших партнерів є тиша», – пояснює він. Тому комунікація відповідальних за роботу українських летовищ держорганів – вкрай стримана.

Forbes звернувся із запитаннями про можливе відновлення цивільних польотів до Міністерства інфраструктури, «Украероруху», Державіаслужби, аеропортів «Бориспіль» та «Львів» – жодне відомство не захотіло давати офіційні коментарі. «Все, про що зараз пишуть в медіа, абсолютно не відповідає реальному стану речей», – повідомив Forbes співрозмовник в одному з авіарегуляторів.  

«Тему відкриття аеропортів за умови воєнних дій вивчаємо. Інформація закрита», – відповіла Forbes Тетяна Романовська, генеральна директорка аеропорту Львів ім. Данила Галицького. 

Частина співрозмовників із відомств, відповідальних за роботу української авіації, висловили відверте здивування, що голова ОП коментує цю тему.

Андрій Єрмак уже вдруге говорить, що українське небо невдовзі відкриють. У середині листопада він анонсував можливий запуск одного з аеропортів України для цивільних польотів під час поїздки до США та виступу в Інституті Хадсона. «Це стане ознакою того, що наближається переломний момент у війні», – зазначив Єрмак, додавши, що 2024 рік буде для цього вирішальним. 

Чому Єрмак продовжує говорити про відкриття неба? Прессекретарка Єрмака Дарія Зарівна пояснює це випадком: «Офіс президента й так критикують, що той забагато на себе перебирає. Цього разу так співпало, що була зустріч із послами в аеропорту, новини багато хто чекав, тому вона сильно розійшлася», – пояснила вона та порадила звернутися за коментарями до Міністерства інфраструктури. 

Чотири складові відновлення польотів

Це не перша спроба відновити регулярні авіарейси з України. У липні 2022-го голова Закарпатської облради Володимир Чубірко повідомив про плани відновити регулярні рейси в аеропорту Ужгорода, але грошей на поліпшення інфраструктури летовища не виділили, повідомила ОВА Закарпаття в листопаді 2023-го виданню Varosh.  

У вересні 2022-го про відновлення польотів заговорив міністр інфраструктури Олександр Кубраков. «Першим для відновлення рейсів розглядаємо Львівський аеропорт», – сказав він на 17-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES). Задля цього потрібні гарантії на кшталт тих, які використовувались для запуску «зернової угоди», пояснював Кубраков. За понад рік після цього новин про такі гарантії так і не з’явилося. 

Щоб запустити принаймні одне летовище, потрібно щонайменше пʼять складових, перелічує Богдан Долінце, авіаексперт, член Громадської ради Державної авіаційної служби: 

  • гарантії від військових щодо безпеки перельотів; 
  • зняття заборони NOTAM на використання повітряного простору України або хоча б введення обмеження цієї заборони за окремими маршрутами;  
  • персонал аеропортів, навчений швидко реагувати на воєнні небезпеки, що підтверджено сертифікатами від EASA;
  • готовність інфраструктури аеропортів;
  • готовність авіакомпаній.

Getty Images

Найкраще до прийому найбільш поширених типів літаків готові «Бориспіль» та «Львів» Фото Getty Images

Хто ризикне полетіти

З останнім пунктом, схоже, найменше проблем. SkyUp стовідсотково готова повернутися в українське небо після його відкриття, повідомила Forbes пресслужба авіакомпанії. «Докладаємо великих зусиль для підтримки кваліфікації наших працівників, щоб їхні сертифікати та ліцензії залишалися чинними», – йдеться в повідомленні.

Також про готовність відновити роботу Forbes сказав генеральний директор Bees Airline Євгеній Хайнацький, яка була змушена зупинити операційну діяльність перед війною через вимоги лізингодавців. «Якщо усі запроваджені Україною заходи дозволять нам мати хоча б 90% певності щодо безпечності польоту, ми літатимемо», – каже він.

У липні 2023 року з планом відновлення польотів до Києва приїздила делегація європейського лоукостера Ryanair. Один із варіантів плану полягав у початку роботи авіагіганта в Україні ще до завершення війни. «Відповідно до плану ми можемо запланувати невелику кількість рейсів уже наприкінці цього року», – пояснював CEO Ryanair Майкл О’Лірі агентству «Інтерфакс-Україна». До кінця 2024 року гендиректор лоукостера пообіцяв забезпечити на літаках Ryanair в Україні 5 млн пасажирських місць.

Також про свої наміри повернутися на український ринок авіаперевезень заявили авіакомпанії LOT, Turkish Airlines, Air Baltic, Lufthansa та інші, повідомив генеральний директор «Борисполя» Олексій Дубревський в інтерв’ю ТСН наприкінці листопада. 

Не всім авіакомпаніям дозволять виконувати рейси до України лізингодавці, зазначає Хайнацький, але готовність страхових компаній іти назустріч може суттєво розвіяти їхні сумніви. «Якщо вдалося домовитися про страхування морського коридору, не бачу проблем забезпечити те ж саме для літаків», – пояснює він.  

з офіційного сайту

«Тему відкриття аеропортів за умов воєнних дій вивчаємо. Інформація закрита», – Тетяна Романовська, СЕО аеропорту Львів Фото з офіційного сайту

Два варіанти: «Львів» або «Бориспіль»  

Найкраще до прийому найпоширеніших типів літаків Boeing 737 чи Airbus А320 готові «Бориспіль», «Львів», «Одеса» та «Харків», перелічує Хайнацький. Про запуск останніх двох в умовах бойових дій говорити немає сенсу: ворожі ракети надто легко до них дістають. А от між Львовом та Києвом компанії обиратимуть залежно від безпекових умов, вважає він. «Бориспіль», за його словами, має більшу комерційну привабливість.

«Але якщо рейси до нього часто доведеться розвертати на запасний аеродром за межами України через тривогу, то доцільнішим буде Львів», – пояснює він.

Віддаленість від пускових установок ворога та значно коротший маршрут для виходу з зони небезпеки гарантують «Львову» в рази більше шансів на відкриття, ніж «Борисполю», вважає Долінце. Зі «Львова» до повітряного простору ЄС лише 6–7 хвилин льоту, зазначає на правах анонімності один із чиновників, дотичний до авіагалузі.

Всі аеропорти на території України знаходяться в зоні ризику ураження російськими ракетами, зазначають у пресслужбі SkyUp. «Ключове і найважливіше – мають бути створені безпекові умови для польотів, незалежно від аеропорту», – акцентують в авіакомпанії.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *