На початку червня долар у київських обмінниках продають по 37,12 грн, найдешевше з липня 2022-го. Валюта дешевшає пів року поспіль. Чому це відбувається саме зараз, і як вийшло, що тримати гроші у гривні вигідніше, ніж у твердій валюті?
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
Роздрібний курс долара в Україні наближається до 37 грн/$. Це мінімум майже за рік – з моменту, коли Національний банк перефіксував офіційний курс з 29,25 до 36,56 грн/$.
Чи хороший це момент, щоб перенести заощадження у валюту? Опитані Forbes аналітики та фінконсультанти радять ліпше подивитися в бік активів у гривні.
Причини? Інфляція сповільнюється швидше, ніж очікувалося, і за прогнозами НБУ, наприкінці року не перевищуватиме 15%. Ставки за гривневими депозитами сягають 18-20% річних і можуть перекрити інфляційні ризики. У той час як долар, хоч і недорогий, не користується попитом з низки причин. Тож суттєва девальвація цьогоріч малоймовірна.
Чи означає це, що попри війну гривневі активи дійсно є більш привабливими за звичний для українських інвесторів долар? Та що відбуватиметься з курсом у найближчі кілька кварталів?
Чому гривня на максимумах чи не з початку війни
Укріплення гривні планомірно триває з початку 2023-го. Цьому посприяло кілька факторів.
Ключовий – колосальні обсяги міжнародної допомоги. Цьогоріч Україна отримала майже $20 млрд кредитів і грантів, говорить заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко. Завдяки цьому Нацбанк збільшив обсяги міжнародних резервів до $37,3 млрд. Цього достатньо, щоб НБУ контролював курс, зазначає фінансовий консультант Любомир Остапів.
Інша обставина – валюта, яка надходить у країну, не може з неї вийти через лімітивід НБУ, каже директор з інвестицій Capital Times Артем Щербина. Попит на долар зменшує й нестача вільної гривні у населення та бізнесу, додає він.
Політика Нацбанку останніх місяців, спрямована на стримування попиту на валюту, грає особливу роль у зміцненні гривні. Йдеться про зростання гривневих ставок і запроваджені регулятором «конвертаційні депозити» (дозволяють купити долари за офіційним курсом 36,6 грн/$), що перемістили частину попиту на долар у безготівковий сегмент, перелічує голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.
Також у квітні НБУ фактично збільшив дозволений банкам обсяг продажу готівкового долара на 20%. Це зменшило кількість клієнтів небанківських обмінників.
Ще одна причина має сезонний характер – готівкових доларів на ринку побільшало через весняну посівну та підготовку до збору врожаю у червні, каже Фастовець. Дрібні аграрії в Україні торгують зерном саме у валюті та продають її перед початком нового бізнес-циклу, пояснює він.