НБУ дозволив купувати валюту в банках онлайн. Як це вплине на курс долара в обмінниках?

Національний банк вперше з початку війни дозволив населенню купувати валюту в банках онлайн. Раніше це було можливо лише у виключних випадках. Чому НБУ помʼякшив валютні обмеження та як нові умови на валютному ринку можуть вплинути на курс гривні в банках і обмінниках? 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

28 серпня НБУ оголосив про скасування заборони для населення на вільну купівлю безготівкової валюти онлайн у банках, яка діяла від початку війни. Допускалися лише передбачені регулятором виключення. Також Нацбанк вдвічі розширив ліміти для купівлі валюти під розміщення на депозиті.

Ці рішення, як розраховує регулятор, мають збільшити попит на валюту в безготівковому сегменті та знизити вартість долара в обмінниках (з кінця липня роздрібний курс планомірно зростав). Опитані Forbes аналітики погоджуються, що послаблення обмежень дійсно може посилити гривню.

Чому регулятор пішов на пом’якшення саме зараз та як це позначиться на валютному ринку? 

Які зміни відбулись на валютному ринку 

Вже у перший день російського вторгнення Нацбанк заборонив населенню купувати безготівкову валюту в банках. Напередодні війни українці вже звикли, що це можна зробити безпосередньо у смартфоні – таку функцію мали додатки більшості великих фінустанов.

Після введення жорстких валютних обмежень НБУ все ж залишив кілька виключень із загальної заборони. Аби купити безготівкову валюту клієнт-фізособа мав надати підтвердження певної мети такої операції. Зокрема купити валюту можна було для оплати навчання за кордоном, лікування там, транспортування хворих, оплати витрат на поховання тощо.  

Тепер же українці можуть онлайн купувати валюту в банках без будь-яких підтверджень на будь-які цілі. Обмеження – тільки в обсягах: купити валюту можна з щомісячним лімітом у 50 000 грн (в еквіваленті) в одному банку. 

Послаблення вступило в дію з 29 серпня, однак поки купити валюту онлайн можна не в усіх банках. Наприклад, ПриватБанк і Райффайзен Банк повідомили, що все ще налаштовують власні сервіси для запуску такої можливості. Monobank запустив функцію в ніч на 29 серпня.

Інша зміна стосується валютних депозитів. У населення і раніше була можливість купувати безготівкову валюту в банках з подальшим розміщенням її на депозиті від трьох місяців. Зараз НБУ розширив ліміт для таких операцій зі 100 000 до 200 000 грн.

Долари через смартфон повертаються. НБУ вперше з 24 лютого 2022-го дозволив населенню купувати валюту онлайн. Чому зараз? Що ще дозволили? Чи вплине це на курс? /Фото 1

Який вплив на ринок матимуть нові правила 

Чому регулятор відмовився від одного з найбільш помітних валютних обмежень часів війни саме зараз? Ймовірно, справа у динаміці роздрібного курсу. У липні готівковий курс зрівнявся, а подекуди навіть був вигіднішим за курс, що діяв для купівлі валюти під депозити, згадує старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович. Упродовж останнього місяця готівковий долар здорожчав на гривню, перевищивши рівень 38,2 грн/$. Хоча опитані Forbes аналітики й називали це короткостроковим трендом, тенденція продовжилася: 23 серпня курс обмінників вперше з березня наблизився до позначки у 38,6 грн/$.

«Ослаблення готівкової гривні, ймовірно, могло спонукати НБУ до відкриття онлайн-продажу, щоб знов урівноважити готівковий та безготівковий курси», – вважає Котович.

Пом’якшення від НБУ справді стимулюватиме перетікання попиту на валюту з готівкового ринку до безготівкового, що має укріпити гривню в обмінниках, погоджується директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин. «Обмінники, що намагаються підвищувати курс, матимуть менший попит, – каже аналітик. – Він перетікатиме на банківський ринок». 

Про послаблення обмежень Нацбанк повідомив 28 серпня, а вже 29 числа гривня на готівковому ринку помітно посилилась: 28 серпня медіана продажу на готівковому рівні була на рівні 38,39 грн/$, а за підсумками 29 серпня – 38,02 грн/$. У банках середній курс учора складав 38,5 грн/$, сьогодні — 38,3 грн/$. 

«Загалом на готівковому ринку вже була тенденція до укріплення гривні, але сьогодні курс впав набагато помітніше, – каже Печерицин з Райффайзен Банку. – Звичайно, можна сказати, що рішення НБУ додатково вплинуло на це».

Довгостроковий тренд, який очікує аналітик, – готівковий курс наближуватиметься до офіційного. Це саме те, чого прагне НБУ. У Стратегії розвитку фінансового сектору України, яку фінансові держустанови ухвалили 29 серпня, у якості одного з індикаторів реалізації під час війни вказано утримання спреду між готівковим і офіційним курсом на рівні менш ніж 5%.

Станом на сьогодні ця мета є реальною, вважає Печерицин з «Райфу». «Побічний ефект» – натомість НБУ, ймовірно, доведеться збільшувати інтервенції, оскільки попит дещо переміститься до безготівкового сегмента, додає аналітик. Втім, це не має стати суттєвою проблемою завдяки рекордним рівням золотовалютних резервів України.  

Чи означає послаблення валютних обмежень, що НБУ готується до повернення вже найближчим часом плаваючого курсу, від чого також відмовилися ще на початку війни? Передумов для цього зараз немає, певен Печерицин. «До того ж восени є сезонний девальваційний тренд, тому рухи в цьому напрямку (щодо повернення плаваючого курсу, – Forbes) можуть дати неправильний сигнал ринку, – каже аналітик. – Тому збереження поточної ситуації є більш доцільним». 

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *