Правління Нацбанку вирішило відкликати банківську ліцензію Конкорд Банку. Формальна підстава – систематичне порушення законодавства у сфері фінмоніторингу. Неформальна – значний бекграунд установи в обслуговуванні грального бізнесу. З чим саме повʼязано рішення НБУ
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Ввечері 1 серпня НБУ оголосив про рішення вивести з ринку Конкорд Банк за порушення у сфері фінансового моніторингу. Пʼять місяців тому зі схожим формулюванням Нацбанк відкликав ліцензію у Айбокс Банку Альони Шевцової. Це не співпадіння. Співрозмовники Forbes у правоохоронних органах, НБУ, серед нардепів та учасників ринку називали саме «Айбокс» і «Конкорд» головними конкурентами на ринку так званих high-risk операцій, що найчастіше повʼязані з гральним бізнесом.
Ці ж установи фігурували у розслідуванні стосовно ухилення гемблінгових компаній від оподаткування за допомогую схеми міскодингу. На момент виведення з ринку на долю «Конкорда» припадало приблизно 25% ринку грального бізнесу, зазначають два співрозмовники на банківському ринку, що попросили не згадувати їхніх імен у цій статті через високу сенситивність теми.
Через що цей банк втратив ліцензію та що відбувається на ринку платежів для «ризикованого бізнесу»?
Чому НБУ виводить з ринку Конкорд Банк
Після виведення з ринку «Айбоксу» та санкцій проти Parimatch міскодинг практично зник з українського ринку, говорить директор Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА Олександр Карпов. «Не всі банки були задіяні у схемі міскодингу свідомо, – каже він. – Більшість гравців впровадили засоби моніторингу, що дозволяють відстежувати такі операції».
Більша частина банківського сектору почала уникати міскодингу ще в грудні минулого року, коли СБУ та БЕБ почали розслідування щодо ухилення від оподаткування гральною індустрію, провівши обшуки й у низці банків, розповідає на правах анонімності один із менеджерів НБУ (він не уповноважений давати офіційні коментарі з цієї теми).
Чому тоді регулятор ухвалив найбільш жорстке рішення для «Конкорду»? Далися взнаки серйозні порушення з минулого. Востаннє регулятор оштрафував банк на 400 000 грн на початку червня – за неналежне застосування ризик-орієнтованого підходу при обслуговуванні клієнтів. Тоді ж штраф у 391 000 грн за порушення вимог фінмоніторингу отримала фінансова компанія «Хантер», яку контролюють акціонери банку. НБУ також анулював за систематичні порушення ліцензії компанії на надання послуг з фінансового лізингу, факторингу, на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту.
Найбільший штраф «Конкорд» отримав у липні 2022-го – 60,4 млн грн. «Хантер» наштовхувалася за штрафи за поганий фінмон у березні 2023 року та червні 2022-го.
Цього разу банк теж міг обмежитися суттєвим штрафом, зазначали напередодні три співрозмовники Forbes у регуляторі та на банківському ринку. Вирішальне значення відіграли результати останньої перевірки у банку. Вона підтвердила систематичні операції «сірого» грального бізнесу у минулі роки, уточнює один із посадовців, який знайомий з результатами перевірки (він попросив не вказувати свого імені та місця роботи у цій статті через високу юридичну сенситивність теми).
Хто володіє Конкорд Банком
(Натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)
Власниці банку «Конкорд» – рідні сестри Юлія та Олена Сосєдки. Як вони зʼвилися у банківському бізнесі? В промо-матеріалі на Економічній правді, опублікованому влітку 2018-го Олена Сосєдка розповідала, що вивчала банківську справу у Москві та після повернення у Дніпро почала працювати у компанії «Оствінд капітал», яка займалася приватизацією та скуповуванням акцій підприємств, де вже працювала її старша сестра як партнер.
Олена теж швидко отримала партнерство та почала розвивати власний бізнес, зокрема в сфері IT. Зокрема це сервіс i.ua.
Конкорд Банк заснований 7 серпня 2006 року. Штаб-квартира установи знаходиться у Дніпрі.
У 2012-му Сосєдки стали бенефіціарами банку. У 2014 році вони збільшили власний пакет до контрольного. Процесингову інфраструктуру, що дозволила збудувати бізнес з обробки платежів, партнерки купили у Фонду гарантування вкладів.
Співрозмовник Forbes у Нацбанку зазначає, що у регулятора немає підстав вважати, що Сосєдки не є реальними бенефіціарами «Конкорду».
За даними НБУ, станом на 1 червня 2023-го активи банку складали 4,5 млрд грн, зобовʼязання – 3,7 млрд грн, прибуток – 93,2 млн грн.
«Частка фінустанови становила 0,17% від активів платоспроможних банків, тож виведення його з ринку не вплине на стабільність банківського сектору України», – зазначає пресслужба НБУ. Загалом можлива сума виплат гарантованої суми вкладникам на 01 липня 2023 року становить 1 116,25 млн грн.
Читати більше Згорнути
Що залишиться від ринку платежів для грального бізнесу
Місячні обороти грального бізнесу у періоди пікового використання схем міскодингу могли сягати 10 млрд грн, зазначали раніше в НБУ.
Після падіння «Айбоксу» у «Конкорді» обслуговувався кожен четвертий гравець грального ринку, зазначили два співрозмовники з банківського ринку. Більшість таких компаній є клієнтами нещодавно націоналізованого «Сенс банку». На його долю припадає не менше 50% ринку, каже один з фінансистів. Оцінка іншого співрозмовника щодо «Сенсу» – 80% легальної «ігорки».
Сенс банк справді обслуговує левову частку легального ігорного бізнесу та виступає банком-еквайєром для більшості гравців, розповів Forbes акціонер однієї з легальних беттінгових компаній, який побажав не розкривати своє імʼя через високу сенситивність теми. Також у «Сенсі» обслуговуються платіжні фінкомпанії, що співпрацюють з «ігоркою».
Після націоналізації банку у учасників ринку були деякі побоювання, щодо подальшого обслуговування в банку, але поки що масованого перетоку з нового держбанку в інші банківські установи не відбулося, говорить співрозмовник. «Ми це бачимо за реквізитами», – зазначає він.
За словами співрозмовника Forbes у одній з гральних компаній, окрім Сенс банку індустрію обслуговують Укргазбанк, «Альянс», Аккорд Банк та «Південний». Ймовірно, що саме ці установи отримають частину ринку, яка належала «Конкорду», говорить він.