На червень реальні зарплати українців у приватному секторі фактично припинили падіння. Разом з індексацією пенсій та виплатами у бюджетному секторі це підтримало доходи українців.
Про це йдеться у макроекономічному та монетарному звіті НБУ за червень. Повідомляється, зокрема, що це відбулося на тлі посилення конкуренції за робочу силу.
“Посилення конкуренції за робочу силу може тиснути на зарплати у бік збільшення, насамперед у реальному секторі. Реальні зарплати у приватному секторі на тлі низької бази порівняння практично припинили падіння, що разом з індексацією пенсій та виплатами у бюджетному секторі підтримало доходи домогосподарств”, – йдеться в огляді.
Проте, зазначають у НБУ, подальше зростання зарплат стримується складним фінансовим станом підприємств та високим рівнем невизначеності.
У II кварталі 2023 року, згідно з опитуванням ЄБА серед малого та середнього бізнесу:
- більшість компаній (62%) повністю виплачували зарплати;
- 32% заявляли про відсутність фінансових резервів;
- 16% – звільняли працівників.
Серед великих міжнародних компаній, за даними ЄБА, повністю виплачували зарплату 90%, а фінансові резерви відсутні лише 5% компаній.
Враховуючи дефіцит робочої сили, більшість підприємств (91%) не планують змін у кількості працівників.
“Це свідчить про стабілізацію зайнятості, втім, на значно нижчому рівні, ніж до повномасштабної війни”, – повідомили в НБУ.
Коли чекати підвищення “мінімалки”
Востаннє мінімальну зарплату в Україні підвищували у 2022 році — у жовтні “мінімалка” зросла на 200 гривень. Що стосується середньої зарплати, то, за прогнозом експертів, вона незначно, але зросте — у 2023 році середня зарплата в Україні складе 18 261 гривню.
У 2023 році мінімальна заробітна плата не переглядалася. У травні Міністерство економіки України пропонувало підвищити розмір мінімальної зарплати на 14%
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що медикам в зоні бойових дій підвищать зарплату. Також ми писали, яку зарплату отримують депутати Верховної Ради України.