ПриватБанк запустив аналог Банок від monobank. Як він працює

Державний ПриватБанк запускає сервіс «Конверти» для накопичень та зборів – через два роки після того як «Банки» від mono стали хітом серед волонтерів. Чому найбільший український банк починає боротьбу за донати та віртуальні скарбнички українців?

Тільки три дні даруємо 500 грн знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Оформлюйте зараз за промокодом F500. Підписуйтесь за цим посиланням

Державний ПриватБанк 11 грудня оголосив про запуск у бета-тестування сервісу «Конверти». Це нова послуга для волонтерських зборів та накопичення грошей. Сервіс нагадує за функціоналом «Банки» від mono, що за час повномасштабної війни стали одним з найпопулярніших в країні інструментів для збору донатів. 

За даними mono, у грудні 2023-го в середньому на день користувачі необанку відкривали 13 611 «Банок». Рік тому було 9502. Середня кількість щоденних донаторів у грудні – 342 309 (проти 228 205 роком раніше).

Продукти типу «Банок» є неприбутковими для фінустанов, розповідає співзасновник monobank Олег Гороховський. Втім, це дієвий метод для залучення нових клієнтів, що дає банку певний маркетинговий ефект, казав він в інтервʼю Forbes у жовтні 2022-го.

Схожу мотивацію має і «Приват». Установа розраховує використати потенціал 13 млн користувачів свого інтернет-банкінгу «Приват24». Особливість «Конверту» – ним можна розраховуватись, як звичайною карткою через застосунки GooglePay та ApplePay.

«Очікуваний ефект для банку – збільшення оборотів та залучення нових клієнтів через надання простого та актуального інструменту для зборів коштів», – пояснює один з топменеджерів ПриватБанку, що попросив не згадувати свого прізвища у цій статті, оскільки не уповноважений на офіційні коментарі.

Чи є шанси у «Конвертів» потіснити mono у віртуальних гаманцях українських волонтерів?

Як працюватимуть «Конверти» від ПриватБанку

Бета-період «Конвертів» триватиме до кінця січня, однак він є умовним – сервіс вже працює як повноцінна послуга, каже топменеджер «Привату».

Історії «Конверту» та «Банки» повʼязані не лише конкуренцією. Свого часу mono запускав свій продукт, намагаючись створити аналог приватівського сервісу для накопичень «Скарбничка», розповідав Forbes Гороховський наприкінці 2022-го. «Ми планували більш сучасну версію і дали можливість спільного накопичення, – пояснював тоді він. – Коли прийшла війна, ми зрозуміли, що спільно можна робити не тільки накопичення, а й збори».

Чому «Приват» запустив аналогічну функцію лише зараз? Продукт почали розробляти ще до російського вторгнення, однак після початку війни банк зосередився на кібербезпекових проєктах, відтак запуск «Конвертів» відклали на потім, зазначає співрозмовник серед менеджменту установи.

Як працює сервіс? Відкрити свій «Конверт» можна прямо у додатку «Приват24» – через меню «Конверти» або «Гаманець».Поділитися «Конвертом» з іншими користувачами можна у кілька способів – через посилання, як номер картки та QR-код. Всі учасники збору будуть бачити його мету та прогрес.  

Гроші з «Конверта» можна витрачати напряму – додати його в гаманець Google Pay чи Apple Pay.Також кошти з конверта можна перевести на свою картку, картки інших людей та інші «Конверти».

Обмеження – один клієнт може відкривати не більше 15 «конвертів».

Що про «Конверти» думають mono, фінтех-ринок та волонтери

Гороховський привітав появу аналога «Банки». «Тут немає конкуренції, все, що допомагає ЗСУ – це не про бізнес, а про громадянську відповідальність», – сказав він Forbes.

Олег Гороховський /Forbes Україна

Олег Гороховський Фото Forbes Україна

«Банки» – дуже технологічний та складний інструмент краудфандингу, додає Гороховський. Поповнення з карт інших банків – це видатки mono, уточнив він. Причина – з платіжної точки зору «Банка» є чимось на кшталт інтернет-магазину, тому кожен донат супроводжується стандартною комісією interchange, яку банк, що обробляє платіж має віддати банку-емітенту картки, пояснював Гороховський у 2022-му.

За час війни популярність «Банок» суттєво зросла. Зараз клієнти mono відкривають майже у три рази більше зборів через цей інструмент, ніж у березні 2022-го, середня кількість щоденних донаторів зросла майже у чотири рази. 

«Конверти» проти «Банок». ПриватБанк запустив конкурента сервісу для волонтерських зборів, який є у mono. Для чого це найбільшому банку країни /Фото 1

Як виросла кількість користувачів «Банок» від mono

Інтерес ПриватБанку може бути іншим – зберегти гроші всередині своєї системи, припускає СЕО фінтех-компанії Unity-Bars Валерій Кондаков. «На «Банки» кидають гроші тисячі людей, – каже він. – Велика ймовірність, що до третини з них – це клієнти «Привату», які фактично виводять гроші на рахунок іншого банку». 

Держбанк втратив багато часу, вирішивши відкласти запуск «Конвертів» після двох років активного розвитку схожого продукту у ключового конкурента, вважає СМО Sportbank Геннадій Васильєв. «Потрібно не лише залучати нових клієнтів, а й зберігати тих, кого ви вже обслуговуєте», – каже він.

За оцінкою Кондакова з Unity-Bars, розробка такого сервісу у «ПриватБанку» могла тривати сім-дев’ять місяців. Неквапливість держбанку, втім, можна зрозуміти через велику кількість процесів та серйозніші ніж у monobank репутаційні ризики додає він. «Якщо щось піде не так у mono, вони зможуть це вирішити на місці, якщо у «Привату» – ця історія буде роздута до масштабів держави», – вважає Кондаков.

Поява аналога «Банок» у Приваті потенційно може полегшити задачу волонтерам у масштабних зборах. «Банки» класно працюють, але є люди, які просять не monobank, а «Приват» або якийсь інший банк, тому що їм легше гроші виводити на ці карти, – розповідає волонтер і учасник гурту «Курган і Агрегат» Аміл Насіров. – Нормально, коли є конкуренція».

«Питання не в тому, це «Банка» чи «Конверт», питання в простоті, – йдеться у коментарі пресслужби Фонду Сергія Притули, – До нас часто звертаються люди і просять саме номер картки, бо їм так простіше».

У підготовці матеріалу брав участь репортер Forbes Павло Калашник.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *