Прогнози по ВВП, курсу та інфляції на 2023 та 2024 роки, які зібрав ЦЕС

Центр економічної стратегії зібрав прогнози щодо зростання ВВП, інфляції, курсу та інших важливих показників серед ключових держустанов та економістів низки приватних компаній і аналітичних центрів. Чому економіка перевершує очікування?

Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

На початку весни більшість економістів, які беруть участь у періодичних опитуваннях Центру економічної стратегії (ЦЕС), прогнозували в кращому випадку символічне зростання української економіки у 2023 році. Пів року по тому ситуація суттєво змінилася: аналітики здебільшого опитмістичні попри все ще високу невизначеність стосовно тривалості війни, постійні ракетні атаки Росії та зрив зернової угоди.

Середній показник прогнозу зростання ВВП у 2023-му – 4,7%. Коридор очікувань щодо інфляції на кінець року – від 10 до 11,5%. Інша ситуація і з курсом долара. «Якщо у березні пʼять із семи опитаних аналітиків вважали, що курс гривні до кінця року перетне позначку у 40 грн/$, то зараз так не вважає ніхто», – зазначає виконавча директорка ЦЦЕС Марія Репко.

В чому причина такого оптимізму та чого від економіки очікувати у 2024-му? Forbes зібрав ключові висновки дослідження ЦЕС.

Що буде з ВВП, курсом та інфляцією у 2023-му

«Коли ми побачили, як бізнес реагує на обстріли енергетичної інфраструктури, то переконалися, що фактор адаптивності може бути стрижневим припущенням економічних прогнозів», – каже директорка департаменту стратегічного планування та макроекономічного прогнозування Міністерства економіки Наталія Горшкова.

Мінекономіки, як і Нацбанк та МВФ виходить з більш стриманого прогнозу зі стростання ВВП цього року, ніж аналітики приватного сектору (2,8%). «Оскільки уряд знаходиться в бюджетному процесі, Мінекономіки зацікавлене у тому, щоб прогноз був таким, що не потребуватиме перегляду», – пояснює Горшкова. Втім вона не відкидає сценарій, за якого економіка дійсно вийде на зростання цьогоріч близько 5%.

Економіка почувається краще, ніж всі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС /Фото 1

Більш стриманий прогноз НБУ пояснюється погіршенням припущення стосовно зниження безпекових ризиків – до середини наступного року (раніше було до кінця 2023-го), пояснбє заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук. Припущення усіх економістів з приватного сектору, що брали участь у опитуванні – війна триватиме до кінця 2023-го або довше. Також усі респонденти вважають, що зерновий коридор буде працювати в найкращому випадку на 20-30% від минулорічних потужностей.

Оптимізм базується на кращому перформансі економіки, ніж очікувалося на початку року. За оцінкою IER у другому кварталі ВВП зріс приблизно на 21%, каже провідна експертка інституту Олександра Бетлій.

Ключовий чинник – покращення безпекової ситуації, вважає голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук. Лінія фронту стабілізувалася, тож попри ракетні обстріли збільшується схильність населення до споживання, каже він.

Привід для позитиву дає і значно менша ніж в кінці 2022-го залежність економіки від зернового коридору, додає директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан. «По-перше, ми вивезли усі надлишки накопиченого урожаю, особливо у першому кварталі, по-друге, через обʼєктивні причини, включно з окупацією, врожай цього року буде суттєво нижчим, по-третє, розширилися альтернативні шляхи», – пояснює вона. Dragon Capital не бачить значних ризиків через відсутність коридору у найближчі пів року.

Економіка почувається краще, ніж всі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС /Фото 2

Економісти не відкидають ризик повторних обстрілів енергетичної інфраструктури. «З одного боку, всі більш підготовлені до цього, але з іншого, система вже не має запасу міцності, – зазначає Білан. – Тому дефіиціт потцжностей може бути більшим, ніж минулоріч, відтак від цього постраждають насамперед великі підприємства». Однак прогноз Dragon Capital зі зростання економіки у 4,5% цього року враховує такі ризики, уточнила вона.

Компанія не очікує значного тиску на валютний курс. «Стабілізація ситуації на ринку – один з найбільш позитивних факторів», – констатує Білан.

Економіка почувається краще, ніж всі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС /Фото 3

Чого від економіки очікувати у 2024-му

Одна з очікуваних подій – пришвидшення інфляції, оскільки уряд може розпочати підвищення тарифів на комунальні послуги, зазначає Бетлій з IER.

Прогнози стосовно економічного зростання не такі оптимістичні. «Ми очікуємо двократного сповільнення економічного зростання», — каже начальник аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов. Перший суттєвий чинник – загальне погіршення ситуації в агросекторі, зокрема через втрату частини земель, які певний час не можна буде обробляти навіть після деокупації, пояснює він.

Друга причина – обмежені можливості держави третій рік поспіль розширювати дефіцит бюджету для стимулювання економіки. «Також я б не сприймав як данність очікування, що одразу після перемоги до України почнуть заходити значні суми іноземних інвестицій», — додає Блінов.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *