Центр економічної стратегії зібрав прогнози щодо зростання ВВП, інфляції, курсу та інших важливих показників серед ключових держустанов та економістів низки приватних компаній і аналітичних центрів. Чому економіка перевершує очікування?
Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
На початку весни більшість економістів, які беруть участь у періодичних опитуваннях Центру економічної стратегії (ЦЕС), прогнозували в кращому випадку символічне зростання української економіки у 2023 році. Пів року по тому ситуація суттєво змінилася: аналітики здебільшого опитмістичні попри все ще високу невизначеність стосовно тривалості війни, постійні ракетні атаки Росії та зрив зернової угоди.
Середній показник прогнозу зростання ВВП у 2023-му – 4,7%. Коридор очікувань щодо інфляції на кінець року – від 10 до 11,5%. Інша ситуація і з курсом долара. «Якщо у березні пʼять із семи опитаних аналітиків вважали, що курс гривні до кінця року перетне позначку у 40 грн/$, то зараз так не вважає ніхто», – зазначає виконавча директорка ЦЦЕС Марія Репко.
В чому причина такого оптимізму та чого від економіки очікувати у 2024-му? Forbes зібрав ключові висновки дослідження ЦЕС.
Що буде з ВВП, курсом та інфляцією у 2023-му
«Коли ми побачили, як бізнес реагує на обстріли енергетичної інфраструктури, то переконалися, що фактор адаптивності може бути стрижневим припущенням економічних прогнозів», – каже директорка департаменту стратегічного планування та макроекономічного прогнозування Міністерства економіки Наталія Горшкова.
Мінекономіки, як і Нацбанк та МВФ виходить з більш стриманого прогнозу зі стростання ВВП цього року, ніж аналітики приватного сектору (2,8%). «Оскільки уряд знаходиться в бюджетному процесі, Мінекономіки зацікавлене у тому, щоб прогноз був таким, що не потребуватиме перегляду», – пояснює Горшкова. Втім вона не відкидає сценарій, за якого економіка дійсно вийде на зростання цьогоріч близько 5%.