Що відбувається в «Центренерго»: зміна керівництва та неготовність до зими

Фонд держмайна України хоче усьоме за останні чотири роки змінити керівництво однієї з найбільших державних енергокомпаній «Центренерго». Як компанія провалила підготовку до опалювального сезону та чим це загрожуватиме взимку

Головні матеріали Forbes Ukraine у розсилці від digital шеф-редактора Віктора Кіщака. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

Фонд держмайна планує змінити призначеного чотири місяці тому в.о. керівника «Центренерго» Віктора Спичку, каже Forbes чиновник Фонду на умовах анонімності, бо не уповноважений коментувати це питання. Зміну керівництва має погодити нова наглядова рада держкомпанії, уряд затвердив кандидатів 12 червня.

«Чинне керівництво компанії вводило в оману Фонд щодо підготовки компанії до опалювального періоду», – каже чиновник ФДМ. Інформація, яку «Центренерго» передавала Фонду, не відповідала дійсності, на що звернули увагу співробітники СБУ на одній з нарад. «Після цього ми провели аудит і пересвідчились в цьому», – каже чиновник Фонду. 

«Центренерго» викликає найбільше занепокоєння, бо компанія не встигає провести ремонти до початку зими й не має на це грошей, підтверджує співрозмовник в уряді, який не уповноважений коментувати цю тему. 

Ремонтні роботи на теплових електростанціях у Київській і Харківській області йдуть за планом, заперечує Віктор Спичка, в.о. гендиректора «Центренерго» під час прес-конференції 25 липня.

Ще одна причина звільнення – катастрофічний фінансовий стан компанії. За результатами воєнного 2022-го року збиток «Центренерго» зріс більш ніж у сім разів, до 7,1 млрд грн. Виручка впала на 17%, до 10,4 млрд грн. 

Для порівняння, «ДТЕК Енерго» торік наростив виторг майже на 30%, до 71 млрд грн. Збиток компанії зріс на чверть до 5,8 млрд грн, свідчить звітність компанії на біржі Euronext.

«Центренерго» востаннє був прибутковою компанією у 2020-му: прибуток склав 61,2 млн грн, за даними YouControl. «Головна проблема «Центренерго» – корупція, яку не вдається побороти в компанії роками», – каже Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. 

Задача нового керівника та нової наглядової ради – встигнути підготувати компанію до зими, очікують у Фонді. Поки невідомо, хто очолить компанію замість Спички. «Це вирішуватиме нова наглядова рада», – каже чиновник ФДМ.

За останні чотири роки змінилося шість керівників «Центренерго»

З липня 2019-го по лютий 2020-го посаду в.о. гендиректора обіймав Володимир Потапенко.

З лютого 2020-го по лютий 2021-го посаду в.о. гендиректора обіймав Олександр Корчинський.

З лютого 2021-го по жовтень 2021-го керівником був Юрій Власенко.

З жовтня 2021-го по грудень 2022-го керівником був Віталій Довгаль.

З грудня 2022-го по травень 2023-го керівником був Володимир Єгоров.

З травня 2023-го посаду в.о. гендиректора обіймає Віктор Спичка.

Читати більше Згорнути

Чим загрожує неготовність «Центренерго» до зими 

«Центренерго» володіє Вуглегірською, Зміївською і Трипільською ТЕС. Сумарна потужність станцій – понад 7600 МВт або близько 14% усієї генерації України. 

Вуглегірська електростанція в окупації у Донецькій області. Зміївська ТЕС постачає електрику у Харківському регіоні, Трипільська ТЕС – у Київському.

Трипільська та Зміївська станції знаходяться у дефіцитних енерговузлах України, каже Володимир Єгоров, керівник «Центренерго» з грудня 2022 року до травня 2023 року. Від їх роботи залежить стабільність постачання електроенергії в Києві та Харкові. «Особливо на Центренерго покладаються після пошкодження ТЕЦ-5 у Харкові та двох ТЕЦ у Києві», – додає він. 

Загалом для підготовки до зими треба відновити 1,7 ГВт генерації, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на початку червня. Відремонтовано та перебувають у ремонті 24 енергоблоки ТЕС, це 62% від загальної кількості, сказав Шмигаль 8 серпня під час засідання уряду.

Найбільша приватна енергетична компанія ДТЕК Ріната Ахметова втратила внаслідок обстрілів 2300 МВт генерації, до зими планують відновити 1100 МВт за 5 млрд грн, сказав гендиректор ДТЕК Максим Тімченко в інтерв’ю Forbes. Це майже 65% запланованих обсягів відновлення.

Перед «Центренерго» стояла мінімальна задача — провести ремонти кількох енергоблоків, щоб Трипільська ТЕС могла генерувати до 700 МВт, а Зміївська ТЕС – близько 600 МВт, каже Єгоров. 

Вартість ремонтної компанії – 600 млн грн. Оскільки власних коштів компанія не мала, ставка була на європейські гранти, які під егідою Міненерго мали виділити для «Центренерго», каже він. Проте ці гроші компанія так і не отримала. 

«Якщо не провести необхідні ремонти, станції стабільно генеруватимуть тільки 300 МВт, а решта блоків будуть часто аварійно зупинятися», – каже Єгоров.

За умови холодної зими відключень електрики не уникнути, якщо «Центренерго» не встигне відремонтувати блоки, каже топменеджер однієї з державних енергокомпаній.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *