Один із засновників інвесткомпанії ICU Костянтин Стеценко про ризики для економіки, переосмислення економічної політики під час війни, найбільш цікаві інвестиційні інструменти та перспективні напрямки для інвестування. Інтервʼю
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
Розмова Forbes зі співзасновником інвесткомпанії ICU Костянтином Стеценком, 43, відбулася у розпал масованих повітряних атак РФ на Україну та зокрема Київ у травні. «Не думаю, що хтось згортає активність і корегує плани через обстріли, – казав тоді Стеценко. – На бізнес-процеси більше впливають новини щодо контрнаступу».
На питання про економічні наслідки трагедії після підриву росіянами Каховської ГЕС інвестбанкір відповідав окремо. За оцінками ICU, прямі та непрямі втрати можуть перевищити $10 млрд.
Напередодні катастрофи на Херсонщині основною економічною інтригою цього року були сподівання на більш швидке відновлення економіки цьогоріч порівняно з очікуваннями початку року. Як виявилося, вплив блекаутів і російських атак енергетичної інфраструктури на бізнес був не надто великим. Покращувалися і інвестиційні перспективи, зокрема активи у гривні зараз здатні не лише перекрити інфляцію, а й принести дохід.
У якому стані на другому році війни перебувала українська економіка на думку однієї з найбільших інвесткомпанії країни?
Forbes публікує скорочену та відредаговану для ясності версію розмови з Костянтином Стеценком.
«Наслідки руйнування Каховської ГЕС можуть розтягнутися на десятиліття»
Якими можуть бути економічні наслідки руйнування росіянами дамби на Каховській ГЕС та затоплення територій на Херсонщині?
Навряд чи зараз можна точно оцінити збитки від руйнувань. Екологічні катастрофи подібного масштабу мають тривалі наслідки, що можуть розтягнутися на десятиліття. Буде багато негативних ефектів для природи та економіки, які ми зараз навіть не уявляємо.
Є величезні прямі збитки – зруйнована ГЕС, пошкоджені тисячі осель і комерційних приміщень, значна частина агроземель залишиться без належного зрошення, шкода для екології, вимирання десятків населених пунктів. Але є й масштабні непрямі наслідки – уповільнення розвитку величезного за площею регіону на багато років.
Сукупні втрати для економіки у довгостроковій перспективі з урахуванням втрати виробничого та природного потенціалів можуть перевищити $10 млрд.
Які ваші висновки щодо економіки за результатами першого кварталу? Чи можемо говорити про відновлення?
Наші очікування на початку року були набагато гіршими, ніж вийшло по факту.
Основний ризик того часу був повʼязаний з енергетикою. Не було розуміння, як організовувати роботу підприємств і бізнесу. Але завдяки фантастичній роботі наших енергетиків система змогла вистояти.
Чизакладаєте у макропрогноз на цей рік «чорні лебеді», подібні до осінніх обстрілів?
Ризики, повʼязані з енергопостачанням, залишаються. Можливості ППО зростають і зростатимуть, але запас міцності в енергетичній галузі частково використаний чи знищений. Замінити швидко ці потужності буде важко.
Залишаються й логістичні ризики: все, що повʼязано з зерновим коридором, роботою портів Чорного моря.
У травні обстріли всієї території України активізувались. Це впливає на бізнес-процеси?
Моє особисте враження – люди адаптувалися. Я бачу це на прикладі нашої компанії.
Не думаю, що хтось згортає активність і корегує плани через обстріли останнього місяця. На бізнес-процеси більше впливають новини та заяви керівництва держави щодо контрнаступу.
У нас є макрорамка від МВФ, де є позитивний та негативний сценарії, бізнес це враховує.
Наскільки ви погоджуєтеся з прогнозами, які закладені в меморандумі МВФ? Яким буде 2023 рік та які очікування стосовно 2024-го?
Особисто я налаштований оптимістично. Ми прогнозували інфляцію на 2023-й у 15%, курс – 40 грн/$, резерви – $31 млрд. Але бачимо, що економічна ситуація більш позитивна, ніж очікували. З урахуванням нинішньої динаміки міжнародної допомоги, у нас вищі шанси мати більше резервів на кінець року та кращий курс валют.
Якщо гаряча фаза війни затягнеться на весь 2024-й, як це вплине на економічні процеси в державі?
Це додатковий ризик. Поточна макростабільність досягнута у тому числі за рахунок високої резистентності та запасу міцності бізнесу, накопичених до війни. Важко сказати, чи вистачить їх ще на один рік війни, коли є величезні видатки, зафіксований курс гривні та високий вплив держави на економічні процеси.
Які ще фактори мають вирішальну роль, крім міжнародної допомоги?
Основне – ситуація на фронті. Те, що ЗСУ та весь сектор оборони забезпечують державі й громадянам можливість працювати і жити. Без цього нічого не було б.
Але ситуація на фронті підкріплюється макроекономічною стабільністю, яка залежить від міжнародної допомоги. Те, що бізнес в умовах війни може прогнозувати, яким буде курс чи видатки – велика розкіш. І фантастична робота, яку роблять наші урядовці.
Чи вистачить допомоги, яка закладена на цей рік, і які очікування щодо наступного?
2023-й вже профінансовано. Допомога надходить своєчасно, що важко було собі уявити на початку війни.
Моє бачення – у 2024-му західні держави продовжать надавати підтримку Україні. Ми хотіли б, щоб Україна швидше повернулась до мирного життя. Але якщо цього не станеться, я впевнений, що Україна зможе отримувати допомогу в необхідному обсязі й надалі.
У наступні роки Україна матиме величезні видатки у воєнній сфері. Це не закінчиться разом із війною за рік чи два. Ми змушені підтримувати велику обороноздатну та ефективну армію, щоб стримувати ворога. Самотужки Україні буде важко фінансувати військові витрати на рівні, необхідному для захисту країни в найближчі роки.