Виплати пораненим військовим: які є види, як оформити та яку суму можна отримати

У разі отримання поранення внаслідок участі бойових діях українські військові можуть отримати кілька видів виплат. Зокрема, щомісячне грошове забезпечення в розмірі за останньою займаною посадою перед пораненням, винагороду у розмірі 100 тисяч грн, яку здійснюють щомісяця протягом всього лікування, одноразову виплату, допомогу для оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Про це йдеться у Довіднику військового після поранення.

Щомісячне грошове забезпечення та додаткова винагорода

У разі отримання поранення та перебування на лікування військові щомісяця можуть отримувати 100 тис. грн додаткової грошової винагороди та щомісячне грошове забезпечення. Для цього необхідно:

  • Отримати довідку про обставини травми, зробити копію та передати її до стройової частини.
  • На підставі наказу командира щомісячно отримувати виплату додаткової винагороди протягом лікування на стаціонарі чи перебування у відпустці після тяжкого поранення.
  • У випадку неотримання додаткової винагороди написати рапорт на ім’я командира щодо включення військового до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 тис. грн та їхню виплату. До рапорту додати копію довідки про обставини травми.

Також необхідно вимагати виплати додаткової грошової винагороди за весь період лікування. Якщо відмовили незаконно, необхідно написати скаргу до Штабу оперативного командування. У разі, якщо лікування триватиме понад чотири місяці, потрібно:

  • Отримати висновок ВЛК, де вказано, що лікування продовжено понад 4 місяці.
  • Проінформувать про продовження лікування свого безпосереднього командира.
  • Передати до військової частини вказаний висновок ВЛК.

У випадку, якщо виплата не відбувається або її раптово припинено після твого проходження ВЛК, необхідно подати рапорт командуванню військової частини. Також варто вимагати виплати додаткової грошової винагороди за весь період лікування. Якщо у частині незаконно відмовили у виплаті, треба скаргу до Штабу оперативного командування, якому підпорядковується частина, або до Департаменту фінансів Міноборони.

Розмір додаткової винагороди залежить від кількості днів виконання бойових завдань, кількості днів лікування на стаціонарі та перебування у відпустці після тяжкого поранення.

У випадку, якщо військовий отримав тяжке поранення, за кожен день виконання завдань, а також за кожен день лікування на стаціонарі або у відпустці після тяжкого поранення, розмір додаткової винагороди становитиме мінімум 3 225,8 грн за день, а за повний місяць — 100 000 грн. Якшо поранення було нетяжким, то на день виплати становитимуть мінімум 3 225,80 грн.

Одноразова допомога

В Україні військові можуть отримати одноразову виплату за будь-яке ушкодження здоров’я, яке було отримане під час захисту країни. Зокрема, контузію, поранення, обмороження, мінно-вибухову травму, вивих, струс, розтягнення, розрив, перелом, отруєння тощо. Однак на це мають право, якщо травма призвела до інвалідності або втрати працездатності. Виплатити гроші можуть як під час служби, так і після звільнення. 

На розмір одноразової грошової допомоги впливає ступінь втрати працездатності, який визначається у відсотках, або встановлена група інвалідності. Також впливає причинний зв’язок травми або поранення із військовою службою. 

  • Якщо ВЛК визначила, що травма, захворювання, поранення чи контузія отримані при “захисті Батьківщини”, то одноразову грошову виплату можна отримати як при втраті працездатності, так і при встановленні групи інвалідності.
  • Якщо ВЛК визначила, що травма, захворювання чи поранення отримані при “виконанні обов’язків військової служби”, то одноразову грошову допомогу можна отримати як при втраті працездатності, так і при встановленні групи інвалідності.
  • Якщо ВЛК визначила, що травма, поранення, контузія, пов’язані з “проходженням військової служби” (наприклад, нещасний випадок), то одноразову грошову допомогу можна отримати тільки в разі встановлення інвалідності. При встановленні часткової втрати працездатності у відсотках (без встановлення інвалідності) виплату не передбачено.

У випадку встановлення ступеня втрати працездатності розмір допомоги визначається у відсотках, які встановлено органами МСЕК, від 70-кратного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На 1 січня 2023 року один такий мінімум становить 2 684 грн.

У випадку встановлення інвалідності, яка пов’язана із захистом країни чи виконанням обов’язків служби, виплати можна отримати у таких розмірах:

  • 1 група інвалідності 400-кратний прожитковий мінімум (1 073 600 грн);
  • 2 група інвалідності 300-кратний прожитковий мінімум (805 200 грн);
  • 3 група інвалідності 250-кратний прожитковий мінімум (671 000 грн).

Якщо інвалідність пов’язана із проходженням військової служби, розміри такі:

  • 1 група інвалідності 120-кратний прожитковий мінімум (322 080 грн);
  • 2 група інвалідності 90-кратний прожитковий мінімум (241 560 грн);
  • 3 група інвалідності 70-кратний прожитковий мінімум (187 880 грн).

Для отримання одноразової допомоги необхідно пройти МСЕК для визначення ступеня втрати працездатності та/або встановлення групи інвалідності. Далі подати до ТЦК та СП або чи військової частини наступні документи:

  • заяву для виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
  • завірену копію довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням їхнього причинного зв’язку;
  • згоду на обробку персональних даних.

До заяви необхідно додати копії:

  • постанови ВЛК щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
  • документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Таким документом може бути акт службового розслідування, довідка про обставини отримання травми, поранення, контузії, яка видається військовою частиною. При встановленні відсотка втрати працездатності або групи інвалідності у зв’язку з захворюванням, такий документ не подається;
  • документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності);
  • документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, – копію сторінки паспорта з такою відміткою);довідка про банківські реквізити для зарахування коштів.

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань

Ці гроші виплачують щороку у розмірі місячного грошового забезпечення. Отримати їх можуть військові, які:

  • отримали поранення при виконанні завдань під час воєнного стану;
  • отримали інвалідність внаслідок поранення, повʼязаного із захистом Батьківщини;
  • безперервно перебувають на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування, у звʼязку з хворобою, повʼязаною із захистом Батьківщини (більше 30 днів поспіль), внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), органів, індивідуального ендопротезування, трансплантації догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів.

Для того, щоб отримати цю виплату, треба особисто або через бойових побратимів подати рапорт на ім’я безпосереднього командира. Після грошова допомога має бути виплачена.

Грошова допомога для оздоровлення

Грошова допомога для оздоровлення – це виплата в розмірі місячного грошового забезпечення відповідно до займаної військовослужбовцем посади. Її виплачують щороку, незалежно від матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Надають цю допомогу у разі вибуття у щорічну основну відпустку повної тривалості або в другу частину щорічної основної відпустки або без вибуття у відпустку на підставі наказу командира військової частини. Для її отримання необхідно подати рапорт на ім’я командира 

Виплати в Україні: останні новини

В Україні сім’ї загиблих захисників мають право отримати грошову допомогу у сумі 15 млн гривень. Оформити виплати можна у районному ТЦК – написати заяву, взявши пакет документів.

Зазначається, що за законом гроші розподіляються рівними частками на: батьків; одного з подружжя (якщо не одружився повторно); неповнолітніх дітей; повнолітніх дітей, якщо вони навчаються на денній формі навчання; утриманців загиблого, якими вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію при втраті годувальника. Якщо протягом трьох років хтось не реалізував право на отримання грошей, то його частину розподіляють між усіма іншими. Одразу можна отримати лише п’яту частину допомоги. Усі інші кошти розбивають та виплачують протягом 40 місяців рівними частками.

Крім того, родичі захисників мають право на отримання державної допомоги. На цей раз експерти пояснили, яку підтримку надають дружинам військових, які загинули на фронті. Йдеться про тих, хто виховує малолітню дитину. Зазначається, що ці правила передбачені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Цей закон визначає, що на пенсію в разі втрати годувальника мають право непрацездатні члени родини військового, який загинув на фронті.

Також 24 серпня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект 9638, за яким змінюються умови грошового забезпечення військовослужбовців. За нього проголосували 335 депутатів за мінімально необхідних 226.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Понад 180 тисяч українців втратять виплати для ВПО – в уряді пояснили, в кого заберуть допомогу
  • Тепер заяву на виплати з приводу виробничих травм чи профзахворювань можна подати онлайн: покрокова інструкція
  • Яким чином військовий у відставці може отримати одноразову виплату до Дня Незалежності

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *