Виробництво зброї зросло втричі за рік – до $3 млрд. Що заважає заробляти більше

На другому році повномасштабного вторгнення Росії український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) зміг вирости втричі – до $3 млрд. Українські компанії випускають дрони, артилерійські установки, бронетехніку та майже опанували виробництво натівських артилерійських снарядів калібру 155 мм. У 2024-му український ОПК може виробляти впʼятеро більше. Що для цього потрібно

Даруємо 40% знижки на річну диджитал-підписку на сайт Forbes. Оформлюйте зараз і заощаджуйте 720 грн за промокодом BESTPRICE. Підписуйтесь за цим посиланням.

Українська оборонна промисловість перейшла на воєнні рейки. Порівняно з першим роком великої війни впродовж 2023-го Україні вдалося втричі наростити власний ОПК – сумарно сектор виробив зброї та військової техніки на $3 млрд, розповів Forbes високопоставлений чиновник з оборонного відомства, який не може оприлюднювати свого прізвища через сенситивність інформації.

ОПК цьогоріч дав українському ВВП 1,5% зростання, додає він. Внесок ОПК у зростання економіки оцінити складно, оскільки дані не розголошуються, але окремі оприлюднені показники свідчать, що виробництво зброї збільшилося в півтора раза порівняно з довоєнним рівнем, підрахувала Олена Білан, головна економістка Dragon Capital. 

За рік вдалося в десятки разів збільшити виробництво бронетехніки, в сотні – дронів, розпочався масовий випуск української артилерійської установки «Богдана» та зрушило з мертвої точки власне виробництво снарядів натівського калібру 155 мм, перелічує співрозмовник із верхівки української оборонки, уникаючи абсолютних цифр.

Як змінився ОПК у 2023-му та які у нього перспективи після закінчення війни?

Зростання в рази

У 2023-му українські виробники запустили в серійне виробництво щонайменше три нові зразки зброї.  

  • Дрон «Лютий» від «Укроборонпрому». Далекобійний український дрон, аналог Shahed, здатний долати відстані у тисячу кілометрів. Точні характеристики моделі та зовнішній вигляд офіційно лишаються таємницею.      
  •  Самохідна артустановка «Богдана» на момент повномасштабного вторгнення існувала в єдиному екземплярі. Гаубиця має стандартний для НАТО калібр 155 мм. Цьогоріч виробництво САУ вдалося розігнати до шести на місяць, повідомив президент Зеленський на початку грудня. Ціна однієї установки – близько 3,5 млн грн. «Богдана» допомогла Україні звільнити острів Зміїний, тим самим розблокувавши роботу українського морського коридору. 
  •  Морські надводні дрони Sea Baby брали участь у літніх атаках на Кримський міст та по російському десантному кораблю «Оленегорский горняк», за словами голови СБУ Василя Малюка. Над розробкою дронів та їхнім виготовленням працює колектив СБУ, якому допомагають цивільні інженери та IT-фахівці, пояснив голова СБУ. Однак Служба безпеки не розкриває технічні характеристики та особливості конструкції «морських малюків».  

Серійне виробництво «Богдани» – одне з найбільших досягнень року, вважає заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь. «Сотня «Богдан» наступного року буде запорукою, що Україна вестиме бойові дії не залежачи так сильно від допомоги партнерів», – пояснює він. 

«До кінця 2024-го виробник «Богдани» стане єдинорогом», – хизується високопоставлений чиновник з оборонного відомства. 

Озброєння для САУ виробляє приватна компанія «Краматорський завод важкого верстатобудування» (КЗВВ), яка належить бізнесмену Максиму Єфімову. КЗВВ неодноразово був обстріляний РФ. Виторг компанії торік склав 119 млн грн, свідчать дані YouControl. Шасі та броню для «Богдани» робить приватна компанія «Українська бронетехніка». Її власниками, згідно з реєстром, є Людмила Петрига, Микола Кузьма та СЕО компанії Владислав Бельбас.

New York Times пов’язує «Українську бронетехніку» з колишнім народним депутатом і головою парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Сергієм Пашинським. Той стверджує, що комунікує з компанією лище як голова Національна асоціація підприємств оборонної промисловості України (NAUDI) – найбільшого об’єднання приватних гравців галузі. 

Торік «Українська бронетехніка» збільшила виторг у 127 разів – до 13 млрд грн та закріпитися на першій позиції рейтингу найбільших приватних машинобудівних компаній країни 2023 року, який склав Forbes. Рік, що минає, також приніс компанії «значне зростання», повідомив ЕП СЕО компанії Владислав Бельбас, але називати цифри відмовився. Найбільший виторг компанії забезпечив імпорт зброї. Вона — єдиний приватний імпортер на українському ринку. 

«За рік виробник САУ «Богдани» стане єдинорогом». Українська оборонка у 2023-му зросла втричі та виготовила зброї на $3 млрд. Потенціал – впʼятеро більше. Що заважає? /Фото 1

Бронемашини “Варта” та “Новатор” від “Української бронетехніки”

Українські приватні компанії забезпечують близько половини потреб ЗСУ, кажє Сергій Висоцький, заступник голови оборонної асоціації NAUDI.

Інформація про частину українського ринку ОПК закрита, але схожа до «Української бронетехніки» динаміка – у левової частки його гравців – деякі напрями через війну зросли в сотню разів, каже Висоцький. Один із таких – виробництво дронів. Якщо до лютого 2022-го один з виробників розвідувальних дронів ледь продавав по 5-6 штук на місяць, то зараз 120 зроблених за місяць «пташок» розлітаються за лічені дні, каже він. «А взагалі підприємство може розігнати виробництво до 500-600 дронів на місяць – аби були замовлення», – пояснює він. 

Чи може Україна розігнати ОПК в 2024 році

«2024 рік має стати часом суттєвого зростання внутрішнього оборонного виробництва, – заявив 26 грудня президент Володимир Зеленський після засідання ставки. – Контрактування й бюджет забезпечуємо». 

20 грудня міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін підтвердив, що у 2024-му Україна спроможна виробити мільйон FPV-дронів, а також більш ніж 10 000 ударних дронів середньої дальності (сотні км) та 1000+ дронів із дальністю за 1000 км. «Всі виробничі спроможності готові, контрактація на 2024 рік розпочинається», – додав Камишін.   

Сергій Пірієв для Forbes Ukraine

Міністр стратегічних галузей економіки Олександр Камишін Фото Сергій Пірієв для Forbes Ukraine

Але є низка проблем, які можуть залишити ці плани на рівні мрій, пояснює Сергій Висоцький із NAUDI. Ось кілька причин.

 – Приватний ОПК-сектор працює у дуже вузьких рамках прибутковості – близько 3%, інвестувати у виробництво більше компанії не мають із чого. Це так звана система «1-30», яка довго регулювалась постановою Мінекономіки та за якою галузь працює досі, щоб отримувати держамовлення та не наражатись на суцільні перевірки правоохоронців.

 – Відсутність кредитування. Попри рекордну ліквідність українські банки відмовляють ОПК у фінансуванні. Причина: у відсутності довгострокових гарантій. «Головна гарантія – державні замовлення на півтора-три роки, але зараз максимум – це шість місяців», – пояснює він. 

 – Занадто короткі контракти та неможливість спланувати виробництво. Короткі контракти від держави не дають виробникам можливості побудувати конверсійні ланцюги – замовити достатні обсяги сировини, спланувати штат, виробництво. Як наслідок, сировину для виробництва доводиться шукати по всьому світу кілька разів на рік, а ціни на неї невпинно зростають. 

Один з прикладів – українська металургійна група «Метінвест» за два роки війни виготовила вісім мінних тралів, говорив в інтерв’ю Forbes у грудні Юрій Риженков, СЕО «Метінвесту». Натомість армії, за його словами, потрібні сотні. Компанія займається виробництвом тралів «у вільний від основної роботи час», оскільки держзамовлення на них немає. «Якщо отримаємо від держави замовлення, відкриємо нові цехи, наймемо співробітників і будемо виробляти ті ж мінні трали у потрібних державі обсягах», – додає Риженков. 

«За рік виробник САУ «Богдани» стане єдинорогом». Українська оборонка у 2023-му зросла втричі та виготовила зброї на $3 млрд. Потенціал – впʼятеро більше. Що заважає? /Фото 2

Камишін: у 2024-му Україна спроможна виробити мільйон FPV-дронів, а також тисячі ударних дронів

На закупівлю техніки та зброї у бюджеті 2024 року передбачено близько 300 млрд грн. Українські виробники можуть претендувати у найкращому випадку на дві третини цієї суми, пояснює Висоцький із NAUDI. 

У 2024 році українські оборонні компанії здатні виробити продукції на $15 млрд, що вп’ятеро більше ніж у 2023-му і вдвічі більше, ніж було закуплено у 2023-му, пояснює співрозмовник Forbes із оборонного відомства.

Завантажити українські підприємства замовленнями може допомогти дозвіл на експорт, який зупинили з початку повномасштабного вторгнення, кажуть одразу двоє співрозмовників Forbes.

ОПК генерує високий рівень доданої вартості та після відкриття експорту зможе принести в економіку мільярди гривень, переконує Висоцький із NAUDI. «З чинними потужностями українські виробники здатні домінувати одразу на кількох ринках», – впевнений він.

Влада такий варіант розглядає, повідомив Forbes співрозмовник в оборонному відомстві, але поки не дійшла згоди. «На такий крок поки не згоден ні Шмигаль, ні Зеленський, бо це складно прослідкувати», – пояснив він.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *