Платіжний сервіс Wayforpay був одним із лідерів ринку обробки невеликих транзакцій малого та середнього бізнесу. З початку травня він не працює через затримку переліцензування в Нацбанку. Проблеми виникли не на рівному місці – у регулятора є до компанії низка суттєвих питань. Про що йдеться та як Wayforpay намагається порозумітися з регулятором?
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Платіжний сервіс Wayforpay, що спеціалізується на швидкій обробці невеликих транзакцій, уже майже місяць чекає на рішення Національного банку стосовно пролонгації його платіжної ліцензії. Це мало відбутися до 1 травня, але в регулятора досі залишаються суттєві питання до компанії, розповів Forbes співрозмовник у НБУ, який попросив не вказувати його імені в цій статті.
Наявність спірних моментів підтвердив і засновник Wayforpay Геннадій Васюков. Forbes дізнався, що конкретно бентежить регулятора в питанні ліцензії для Wayforpay. Ключові точки лежать за межами України: на Кіпрі, в Латвії та навіть Росії.
В чому вони полягають та які шанси в популярного серед малих і середніх підприємців сервісу все ж отримати ліцензію?
Що таке Wayforpay, навіщо їй ліцензія НБУ та з ким вона конкурує
(натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)
Wayforpay потрібно було до 1 травня пролонгувати дозвіл на надання платіжних послуг, який компанія отримала ще в 2015-му.
Затримку з рішенням щодо Wayforpay пресслужба Нацбанку пояснювала Forbes тим, що подані компанією пакети документів були неповними і не відповідали вимогам НБУ.
З того моменту Wayforpay не може надавати послуги своїм клієнтам. Серед них є відомі компанії: Uklon, Socar, Varus, EVA, «Дніпро-М», Laba, Poster, Kabanchik.ua, DOU, OpenDataBot та інші. Всього у Wayforpay 15 000 клієнтів.
Компанія займає нішу процесингу дрібних транзакцій. Засновник компанії Васюков створив сервіс, коли мав бізнес інтернет-агрегаторів (сервіс із порівняння цін Price.ua, платформа для угод із нерухомістю Metr.ua та майданчик із пошуку роботи Trud.ua). Їхніми клієнтами були понад 3000 мерчантів. «Наприклад, Price.ua мала сотні дрібних транзакцій, – згадує Васюков. – Банк обробляв їх довго, тому ми створили Wayforpay».
Компанія оцінює свою частку в цій частині ринку платіжних операторів у 26,7%. У 2022-му виручка компанії склала 291,5 млн грн. Вона заробляє на комісійних (2,2%). «До початку війни щомісяця ми процесили платежів на 2 млрд грн», – каже Васюков.
Найближчі конкуренти, за даними внутрішньої аналітики Wayforpay, – Fondy (частка ринку 26,6%), Portmone (21,1%), iPay (17%).
Читати більше Згорнути
Три проблеми Wayforpay: про що НБУ питає в сервісу
Останній лист із зауваженнями регулятор надіслав Wayforpay 24 травня. У ньому багато технічних моментів, але є й суттєві позиції. Вони стосуються, зокрема, структури власності компанії та кримінальної справи щодо легалізації коштів.
Перша складність – структура власності, майновий стан та реальна роль у компанії Васюкова.
Він стверджує, що є єдиним власником Wayforpay та що заснував компанію у 2015-му виключно за свої гроші. За даними сервісу Youcontrol, підприємець володіє нею через кіпрську Compare Group Limited. Однак є й інші юридичні щаблі між Wayforpay та Васюковим: компанії Katerina Iosif та Fortress Finance INC.
До 2019-го кінцевим бенефіціаром компанія вказувала лише Katerina Iosif, йдеться в частині листування Нацбанку та Wayforpay. Згадка про Fortress Finance зʼявилася в документах Wayforpay тільки зараз. Через це в регулятора виникають питання, чи дійсно Васюков є єдиним бенефіціаром Compare Group Limited, а отже і Wayforpay, уточнює співрозмовник у НБУ.
Засновник сервісу підтвердив, що НБУ дійсно має питання щодо Compare Group Limited. Він не уточнив, про претензії якого саме характеру йдеться. «Працює в Україні, отримує дохід і сплачує податки українська компанія «Вей Фор Пей», – каже Васюков. – Компанію на Кіпрі ми зареєстрували у 2014-му за порадою іноземних юристів».