єОселя набирає популярності серед українців

В Україні цього року планують видати 12 тис. нових іпотечних кредитів за програмою “єОселя”. Це значно більше, ніж у 2023-му. Цьогоріч програма має зосередитись на новобудовах.

4091_programma-gosudarstvennogo-sofinansirovaniya-pensii-800x450.jpg (38.27 Kb)

Про те, як отримати дешевий кредит, які умови діють і що варто знати про іпотеку.

Іпотека активно розвивається в Україні: головні цифри.

“Ми багато читали відгуків, спілкувалися з людьми. Лякали нас, що банк буде місяцями погоджувати, але все дуже швидко пройшло. За кілька тижнів нам погодили, але порадили для позитивного рішення запропонувати перший платіж у розмірі 40%, у нас була така сума”, – розповідає OBOZ.UA мешканка Вінниці Анастасія. За даними “Укрфінжитло”, у Вінницькій області станом на лютий 2024-го вже видали 360 кредитів за програмою “єОселя”.

Перше місце за кількістю оформлених кредитів посідає Київська область (1941 угода). Київ – на другому місці (1246 підписаних угод). По всій країні видали 7140 кредитів. А у 2024-му планують оформити ще 12 тис. кредитів.

“Сказати, що вплив “єОселя” на первинку дуже великий, було б перебільшенням. Але це пожвавило ринок житла. В умовах обмеженого платоспроможного попиту, коли традиційні покупці нерухомості (інвестори, люди певного рівня достатку) зайняли позицію вичікування, з’явився новий тип покупця – представники пільгових категорій і населення з низьким та помірним рівнем доходу”, – розповідає Анна Лаєвська, комерційна директорка “Інтергал-Буд”.

Серед кредитів, виданих на первинному ринку в столичному регіоні, більшість (80%) припала на купівлю житла в проєктах “Інтеграл-Буд” – це близько 25-30% від усіх їхніх продажів.

У 2024-му, як кажуть в “Укрфінжитло”, 90% іпотечного кредитування пропонують зосередити саме на первинному ринку, хоча станом на лютий 2024-го більшість, а саме 71,1%, займає вторинка.

На вторинному ринку квартиру придбала й Анастасія. “Ми переселенці з Херсонщини, чоловік – військовослужбовець, я працюю медсестрою. У Вінницю переїхали до мого брата, думали, що це ненадовго. Півтора року орендували квартиру. Зараз ми стільки ж, скільки я платила за оренду, будемо за іпотеку платити. Але от 40% довелось одразу віддати. Ці гроші – зарплата чоловіка, яку ми не витрачали”, – розповідає жінка.

Анна Лаєвська впевнена: якщо бодай половина з угод, які планують укласти цього року, справді припадатиме на первинний ринок, це може суттєво стимулювати галузь. В уряді впевнені: якщо забудовники відчують зростання попиту й активніше будуватимуть, це стимулюватиме розвиток економіки. Будівництво має великий мультиплікатор: ця галузь дає робочі місця, підтримує виробництво матеріалів і т.п.

“Кількість запитів щодо участі в “єОселя”, особливо на старті програми, була дуже великою. Потік осіб, які цікавляться умовами пільгової позики на житло, не припиняється й досі. Однак ми радимо, перш ніж звернутися до відділу продажів забудовника, пересвідчитись, що ви дійсно можете брати участь у програмі”, – каже представниця “Інтергал-Буд”.

Хто зможе оформити “єОселю” і що робити

Під 7% річних “єОселю” можуть отримати майже всі українці. У вас має бути не більше ніж 52,5 квадрати нерухомості у власності (плюс 21 квадрат на кожного члена вашої родини, але якщо ваше житло опинилося на окупованій території, не має значення, яке воно за площею). Крім того, вам має бути не менше ніж 21 і не більше за 65 років (на момент виплати іпотеки). Це всі офіційні вимоги.

Але банки перевірять ваші документи. У деяких випадках відмовити можуть через відсутність офіційного доходу. Деякі банки згодні надавати іпотеку навіть особам із невисоким офіційним доходом, але у такому випадку просять збільшити перший внесок (мінімальний становить 20% від вартості житла). Наприклад, якщо ви отримуєте мінімалку, одні банки можуть відмовити вам через низький дохід, а інші – збільшити перший внесок. Остаточне рішення і розрахунок ви можете отримати, тільки подавши заявку.

Ризики кожен банк оцінює по-своєму, тож один банк може вам відмовити, а інший – запропонувати співпрацю.

Водночас ставка у 3% річних доступна тільки для окремих категорій: військовослужбовців, медичних, педагогічних та наукових працівників. Кредит надається на термін до 20 років із мінімальним початковим внеском у 20%.

Є обмеження і щодо вартості квартири, яку ви хочете купити. Вона не має перевищувати середню вартість у регіоні. Для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова діє коефіцієнт 2,5. Для обласних центрів – 2, для міст із населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб – коефіцієнт 1,75.

Наприклад, лікар у Вінниці має право на пільгову іпотеку під 3% річних. У цій області середня вартість спорудження – 15 431 грн за квадрат. Але для обласного центру діє коефіцієнт 2, тобто вартість квартири може сягати 30 862 грн за квадрат. Для однієї людини максимальна площа квартири має становити 52,5 квадрати, а вартість – 1,6 млн. Перший внесок (від 20%) – 324 тис. грн, а щомісячно треба буде платити близько 7 тис. грн. Стільки ж коштує у Вінниці оренда квартири.

Тож, якщо ви хочете скористатись “єОселею”:

зайдіть у “Дію” та подайте заявку;
впродовж доби в “Дії” ви отримаєте пропозиції від банків; у розділі “Пропозиції” оберіть один із них;
в обраний банк подайте свої документи. І хоча вимог до доходу немає, банк має переконатись у вашій платоспроможності. Адже ваш офіційний дохід має дозволяти вам платити щомісячний внесок;
отримавши попередню згоду від банку, обирайте житло; переконайтесь, що продавець згоден на “єОселю” (із забудовниками проблем, найімовірніше, не буде, а от фізособи не завжди згодні отримувати плату за квартиру на банківський рахунок у гривні, а банк тільки так надає кошти);
повертайтесь у банк уже після того, як обрали житло. Укладайте договір із банком та договір купівлі-продажу;
кредитні кошти перекажуть на рахунок продавця квартири. Ви станете власником житла, а банк – іпотекотримачем.
Кредити видають банки:

Ощадбанк;
ПриватБанк;
Укргазбанк;
“Скай”;
“Глобус”;
Укрексімбанк;
“Сенс”.
Абсолютна більшість угод (3183) – в “Ощаді”. На другому місці – також державний “Приват” (2147). Водночас “Сенс” станом на лютий видав лише 8 кредитів у межах програми “єОселя”.

“Після того, як потенційний позичальник пересвідчиться, що може претендувати на пільгову іпотеку, йому достатньо подати заявку в Дії. Це досить проста процедура. Попередня заява, сформована у додатку, надійде до банків. Маючи попереднє позитивне рішення щодо надання позики від фінустанови та знаючи граничну суму кредиту, можна починати шукати житло. От у цей момент і варто звернутися безпосередньо до продавця нерухомості”, – радить комерційна директорка “Інтергал-Буд”.

Незважаючи на повномасштабну війну, за даними НБУ, обсяг наданих іпотечних кредитів у 2023 році, порівняно з попереднім роком, зріс майже у п’ять разів. Це дає можливість українцям отримати доступне житло, а забудовникам – розраховувати на стабільний попит.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *