Українців масово залишають без житла через кредити

В Україні через кредити у боржників забирають кредити. Часто умови кредитів прописані так, що їх дуже складно виконати. А після затримки оплати житло забирають як заставу.

0081_1172451_w_800.jpg (55.02 Kb)

Про це йдеться у матеріалі. Значно частіше українці позбуваються свого житла через кредити. Існує ціла низка компаній, які дають кошти в борг під заставу нерухомості. Такі компанії активно розміщують свою рекламу, їхні сайти легко знайти в мережі. Один із прикладів – Royal Standard Group. У повідомленнях вони пропонують кредит під заставу квартири від 18% річних у гривні, однак це мінімальна ставка. На вимогу Нацбанку компанія опублікувала умови кредиту. У них йдеться про те, що реальна річна процентна ставка сягає до 400% річних.

За тією ж вимогою Нацбанку на сайті опублікували і приклад типового договору. Його пропонують укласти із ТОВ “Гелексі Фінанс”. Умови відповідають чинному законодавству, а в одному із пунктів чітко зазначено: якщо не повернути гроші, то компанія має право на “стягнення на заставлене майно”.

У реєстрі судових рішень є купа справ, у яких незадоволені клієнти намагаються оскаржити умови договору зі вказаною ТОВ. Наприклад, минулого року у Львівській області (справа № 456/2541/22) у судах з клієнта намагались стягнути 207 620 грн. Причому він брав всього 120 тис. грн. Решта – відсотки та штрафи. А в Києві у суді є справа 756/16876/23: ТОВ забрала у боржника квартиру загальною площею 45,5 кв.м. Він оформив кредит, але не сплачував його вчасно.

Адвокатка Світлана Саража розповідає OBOZ.UA: багато з тих компаній, що зараз займаються кредитом під заставу житла, раніше викуповували у збанкрутілих банків право вимагати повернення валютної іпотеки.

“Вони заробили свої гроші на цьому, потім ті ТОВки, які збереглись, перейшли на факторинг (операція з переуступки першим кредитором права вимоги боргу. – Ред). А деякі, маючи такий досвід за плечима, зараз надають кредити під заставу нерухомості”, – каже адвокатка.

Саража представляла інтереси одного з клієнтів компанії, яка під заставу квартири надала позику. За її словами, інколи договір оформлюють між фізичними особами, а замість того, щоби прозоро прописати відсотки, збільшують тіло кредиту (бо за законом фізична особа не може заробляти на кредитах).

Є два варіанти: деякі компанії прозоро повідомляють про умови кредитування, а інші – створюють умови для того, щоб кредит було важко повернути. Зокрема, і на сайті “Гелексі Фінанс”, і на інших сайтах, де у документах зазначено назву цього ТОВ, можна легко знайти всі умови: розмір річних відсотків, умови погашення, загрози потрапляння в різні реєстри, загрози позбутися заставного майна тощо. Тобто клієнт має всі можливості зважити ризики і відмовитися від такої угоди, якщо він не впевнений, що зможе вчасно повернути кошти.

Поганий випадок – коли той, хто надає кредит, вводить в оману позичальника і створює умови, які унеможливлюють повернення боргу. Наприклад, кілька років тому Головне управління Нацполіції викрило групу фізосіб, які кредитували українців без жодних ліцензій.

“При цьому для позичальників штучно створювалися умови щодо невиконання угод і здійснювалася перереєстрація права власності на об’єкти нерухомого майна з подальшим їх продажем”, – йдеться в повідомленні ГУ НПУ

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *