8 причин пустоцвіту на огірках і способи подолання цієї проблеми

Навіть рясне квітнення огірків не гарантує багатого врожаю, оскільки багато квіток часто виявляються пустоцвітами і після в'янення опадають, так і не утворивши зав'язей. Розбираємося в основних причинах пустоцвіту на огірках, інформує Ukr.Media.

Пустоцвітами називають чоловічі квітки, які не утворюють зав'язей, — зав'язі з'являються лише на жіночих квітках.

Подібна проблема — пустоцвіт — взагалі відсутня у партенокарпічних гібридів огірків. Вони взагалі не потребують запилення, оскільки у таких рослин усі квітки є жіночими, а це означає, що обов'язково будуть з плодами.

І лише бджолозапильні — традиційні — сорти огірків можуть давати пустоцвіт, який є головною причиною поганого врожаю.

У жодному разі не обривайте чоловічі квітки. Дотримуючись наших порад, ви зможете прискорити появу жіночих квіток на рослинах. Якщо до моменту їх утворення пустоцвітів на огірках взагалі не залишиться, це означає, що жіночі квітки із зав'яззю просто не зможуть бути запиленими. Після запилення чоловічі квітки завжди всихають і опадають самі.

Відрізнити жіночі квітки від чоловічих дуже просто. Чоловічі квітки зростають на ніжках, а на жіночих квітках завжди є потовщення у вигляді маленьких огірочків.

Чи можна якось вплинути на чисельність чоловічих і жіночих квіток на огіркових стеблах? Так, можна, адже часто велика кількість пустоцвіту з'являється на рослині через помилки самих городників. Розберемо основні причини.

Неякісне насіння огірків

Купуючи готове насіння гарного виробника, можна бути біль-менш упевненим, що воно якісне, здорове, підготоване до посіву. Інша справа, коли ви наважуєтеся зібрати насіння вподобаних огірочків самостійно.

Недосвідчений городник може не підозрювати, що не усі огірки підходять для розмноження. У результаті з зібраного насіння може вирости зовсім не те, на що ви очікували.

Можливо, велика кількість пустоцвітів на огірках (особливо разом з неправильною формою плоду) свідчить про те, що "донор" насіння сам був гібридом або перезапилився з гібридом. Враховуючи, що за домашніх умов контролювати запилення якщо і можливо, то досить важко, самостійна заготівля насіння загрожує постійними сюрпризами.

Рішення

Купувати насіння перевіреної агрофірми або вирощувати поряд лише сортові огірки і збирати насіння з них.

Посів занадто "молодого" насіння

Правильний посадковий матеріал огірка — це насіння з чотирирічною "витримкою" (у крайньому випадку йому може бути 2-3 роки). Річ у тім, що насіння, зібране минулого року, ще не готове до посіву. Рослини, вирощені з нього, даватимуть багато пустоцвіту.

Рішення

Прогрівати насіння перед посівом. Спочатку його дезінфікують, замочуючи у 1 %-вому (рожевому) розчині перманганату калію на 20-30 хвилин. Після цього добре просушують і протягом місяця тримають поруч з батареєю центрального опалення (температура повітря у цьому місці повинна бути у межах 25-28° С).

Прискорений, хоча і більш ризикований спосіб — прогріти насіння у духовці за температури у 50-60° С протягом двох годин. Перед посівом можна також замочити насіння у розчині імуномодулятора (Новосил, Циркон і т. д.), який підвищить врожайність рослин.

Насіння гібридів прогрівати не слід.

Неправильний полив огірків

Припустимо, ви купили якісне насіння, про всяк випадок знезаразили його, і проростили його перед посівом, але на огірковій грядці все одно засилля пустоцвіту. Можливо, ви перестаралися з поливом огірків або поливали їх занадто холодною водою.

Рішення

Попри те, що огірки — вологолюбні рослини, надмірний полив, особливо за сирої або холодної погоди, не піде їм на користь. Тому частоту поливу регулюють залежно від погодних умов.

Поливати огірки слід лише теплою водою (її температура має бути близько 25-28° С). Робити це потрібно або у першій половині дня або ввечері, після того, як спаде денна спека.

Спека

На жаль, спекотна літня погода під час квітнення огірків також може згубно позначитися на родючості рослин. Температура повітря, вища за 27° С, у поєднанні з сухим повітрям погіршує запилення, і зеленці не зав'язуються.

Рішення

Посилений полив. Щоб знизити ризик втрати огіркового врожаю, полив варто проводити двічі на день, вранці і ввечері, коли сонце знаходиться низько.

Холодна погода

Не варто забувати, що ця культура походить з південних країв, і холод не йде їй на користь. Якщо літо видалося аномально холодним, хочете ви цього чи ні, але отримати жіночі квітки на огірках буде непросто.

Рішення

Припинити полив за температури повітря, яка нижча за 15° С, — це простимулює швидке утворення жіночих квіток.

Якщо у вас є можливість, то треба спорудити тимчасове укриття для грядки з огірками. Для цього встановіть дуги і захистіть посадки будь-яким покривним матеріалом.

Недолік освітлення

Ще одна поширена причина утворення пустоцвіту на огірках — недолік сонячного світла. Якщо ви виділили для огіркової грядки затінену ділянку городу, на гарний врожай можете не розраховувати.

Рішення

Висівати огірки на південно-східній, добре освітленій стороні ділянки. Якщо огірки вже посіяні, врятувати становище можна обмеженням поливу і прищіпкою головного стебла. У ранньостиглих огірків стебло прищіпують після 8-10 листочка, у пізньостиглих — після 6-8. Це простимулює зростання бічних пагонів, на яких і утворюються жіночі квітки.

Неправильне підживлення

Якщо ви перегодували свої огірки азотовмісними добривами, вони можуть почати жирувати, тобто нарощувати зелену масу, не даючи плодів. Це відбувається тому, що за таких "ситих" умов рослині просто не треба піклуватися про потомство — їй досить комфортно за надлишку азоту.

Рішення

Дотримуватися режиму підгодівель. Для гарного врожаю огірки необхідно підживлювати калієм і фосфором. Перед посівом насіння добре внести як органічні, так і мінеральні добрива з розрахунку 10-15 кг перепрілого компосту або перегною, по 20 г суперфосфату, сульфату калію на 1 кв. м.

Після появи сходів, у фазі двох справжніх листочків, огірки підгодовують нітрофоскою або нітроамофоскою (1 ст. л. на 1 л теплої води). З початком квітнення з підгодівлі виключають азот. Зазвичай протягом сезону огірки підгодовують 4 рази.

Загущеність посівів

Якщо ви посадили огірки дуже щільно, не варто дивуватися великій кількості пустоцвітів. Коли рослинам на грядці тісно, це позначається на їх розвитку: вони зростають повільно, а жіночі квітки можуть так і не з'явитися. Крім того, навіть за появи квіток із зав'яззю ще зарано полегшено зітхати: загущеність посівів може перешкоджати запиленню.

Рішення

Дотримання схеми посадки огірка (40×40 см). Якщо рослини висаджені у ґрунт, залишається лише максимально розчистити простір між сходами. Для цього необхідно прищіпнути головне стебло саджанців. Це і призупинить надмірне розростання, і простимулює появу жіночих квіток.

Якщо на рослинах з'явилися жіночі квітки, але ви помітили, що на них не сідають бджоли, вам доведеться запилити огірки самостійно. Для цього вранці, щойно розпустилися квітки, обірвіть віночок чоловічої квітки і обережно доторкніться ним до рильця жіночої квітки. Одну жіночу квітку краще за все запилювати двома-трьома чоловічими.

Сподіваємося, наші поради допоможуть вам отримати гідний урожай і уникнути появи великої кількості пустоцвіту.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *