Чому ґрунт для гортензії потребує підкислення і як його правильно здійснювати

Гортензія є дуже популярною квіткою як серед професійних садівників, так і серед любителів. Селекціонери весь час працюють над виведенням нових сортів з незвичайними кольорами, тривалим періодом квітнення і морозостійкістю. Часто можна побачити, що на одному кущику бутони мають різні відтінки. Цього домагаються за допомогою регулювання кислотності ґрунту. Але необхідно знати, як правильно підкислити ґрунт, щоб рослині було комфортно, інформує Ukr.Media.

Який ґрунт полюбляє гортензія

До складу і структури ґрунту особливих вимог немає. Бажано, щоб земля була пухкою і повітряною Це сприяє більш швидкому зростанню і розвитку рослини. Але набагато важливіше стежити за рівнем кислотності. Гортензія полюбляє кислий ґрунт.

Забарвлення квіток сильно залежить від показника кислотності:

 • за рН < 5 квітки будуть синього кольору;
 • за рН від 5,5 до 6,5 забарвлення буде бежевим;
 • за рН > 6,5 квітки будуть фіолетовими або рожевими.

Якщо гортензія росте на землі з нейтральною кислотністю (від 5,5 до 6,5), на одному кущику можуть бути квіти двох кольорів — синього і рожевого.

Регулювання кислотності ґрунту допомагає отримати необхідний колір. Щоб рослина мала оригінальне синє забарвлення, потрібне гарне засвоєння алюмінію, чого можна домогтися лише на кислих ґрунтах. За нестачі алюмінію квітки будуть блакитного кольору.

Для отримання рожевих квітів слід трохи розкислити ґрунт за допомогою внесення доломітового борошна або вапна. Головне — не перестаратися з розкисленням, оскільки це може призвести до виникнення хлорозу.

Якщо кислотність висока, а синій колір не вдається отримати, то це означає, що у ґрунті є нестача алюмінію або ж надлишок фосфору. Фосфор не дає нормально засвоюватися алюмінію.

Для чого потрібне підкислення?

Підкислювати ґрунт необхідно не лише для регулювання кольору, але й для інших цілей:

 • Гортензія добре засвоює поживні речовини лише на кислих ґрунтах.
 • Найкраще культура росте за наявності рівня кислотності 5,5 pH. Суцвіття стають більш привабливими, здоровими і пишними.
 • Дізнатися кислотність ґрунту можна за допомогою лакмусового папірця, який продається у спеціалізованих садівничих магазинах. Також можна скористатися столовим оцтом. Для цього необхідно розпушити ґрунт і влити у нього трохи продукту. Якщо земля лужна, то з'явиться характерна піна.

  Ділянку для вирощування гортензії слід підкислювати до того моменту, поки показник кислотності не буде на рівні 4,5-5,5 pH. Витрати за часом на цю процедуру можуть бути різними залежно від ґрунту. Чорноземи і пухкі ґрунти підкислювати легше та швидше, ніж важкі і глинисті ґрунти.

  Що можна використовувати для підкислення

  Щоб змінити рівень кислотності, зазвичай застосовуються мінеральні добавки, які заздалегідь розчиняють у воді для поливу. Концентрація коригується залежно від того, наскільки лужним є ґрунт на ділянці.

  Також можна застосовувати звичайні кислоти, використовувані у побуті:

  Лимонна кислота

  На 1 відро води розчиняють 1 ст. л. речовини, після чого отриманий засіб застосовують для поливу з періодичністю 1 раз на місяць. Також можна використовувати сік цілого лимона на такий самий об'єм води.

  Столовий оцет

  100 мл оцту розводять у відрі води, потім виливають розчин на клумбу. Але важливо враховувати, що професійні садівники не схвалюють такий спосіб, оскільки оцет може сильно змінити мікрофлору ґрунту. Продукт здатен знищити не лише шкідливі мікроорганізми, але й ті, які необхідні рослинам.

  Бурштинова кислота

  Вона вважається одним з кращих засобів. Її застосовують не лише для підняття рівня pH, але й у якості підгодівлі, стимулятора зростання і імуномодулятора. Для отримання розчину у 1 л води розводять 3 таблетки бурштинової кислоти.

  Щавелева кислота

  Вона аналогічна столовому оцту, але менш шкідлива для мікрофлори ґрунту.

  Яблучний оцет

  Особливістю цього засобу є тривалість дії. Для отримання робочого розчину потрібно у 1 відро води додати 1 ст. л. яблучного оцту. Засіб використовується двічі на рік. Бажано вносити його навесні і восени.

  Під час підкислення дуже важливо дотримуватися пропорції. За недотримання дозувань культура може постраждати.

  Наслідки надлишку кислоти

  Хоча квітка й полюбляє кислий ґрунт, необхідно знати міру. Як вже говорилося раніше, найбільш доречним показником кислотності є 5,5 pH.

  Якщо значення буде вищим за 6,5 pH, то у рослини виникне дефіцит поживних речовин, що може призвести до появи різних захворювань. Небажано робити ґрунт занадто кислим. Якщо pH буде більшим за 7,0, виникає ймовірність загибелі культури.

  Як виправити ситуацію

  Знизити кислотність ґрунту можна за допомогою засобів, у складі яких міститься карбонат кальцію:

 • Доломітове борошно. Також у ньому наявні іони магнію, які є дуже корисними для культури.
 • Гашене вапно.
 • Природна крейда (крейда, використовувана у школах, не підійде) та ін.
 • Препарати з вмістом карбонату кальцію не мають лужної реакції. Але під час з'єднання з хлоридом алюмінію з'являється розчинна сіль — хлорид кальцію. При цьому алюміній осідає, завдяки чому відбувається нейтралізація ґрунту. Цей процес досить тривалий. Щоб він відбувався швидше, необхідно використовувати вапнякові препарати максимально дрібного помелу. У середньому на 1 кв. м потрібно близько 200 г речовини.

  Важливо знати, що для зниження кислотності не можна застосовувати соду.

  Періодичність підкислення ґрунту для гортензії

  Кислоти додають у ґрунт не частіше двох разів протягом сезону. Вперше вносити засоби необхідно на самому початку вегетаційного періоду гортензії, коли на рослині починають з'являтися молоді листочки. Цю процедуру повторюють восени, після в'янення суцвіть. Але перед другим внесенням кислот слід перевірити вихідні значення. Якщо рівень кислотності високий або нормальний, то краще не проводити ніяких маніпуляцій.

  Кислотність ґрунту є одним з головних показників, який забезпечує повноцінний розвиток гортензії. Найчастіше він не перебуває у межах норми, тому нерідко доводиться використовувати різні прийоми. Збільшити показник можна за допомогою поливів розчинами кислот. Якщо необхідно знизити pH, слід використовувати луги.

  Джерело: ukr.media

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *