Зараз в моді хвойні рослини, які можуть багато років радувати власників присадибних ділянок соковитою зеленню, оживляючи нудний зимовий пейзаж, інформує Ukr.Media.
Але не всі знають про особливості їх вирощування.
Іноді куплені в магазині вічнозелені дерева і чагарники починають жовтіти. Щоб їх врятувати, необхідно проаналізувати допущені помилки та знайти причини, що призвели до пожовтіння хвої.
Чому жовтіє хвоя?
До пожовтіння вічнозелених рослин призводить, як правило, цілий комплекс причин. Проблема може бути і в неправильному догляді, і в помилках при посадці, і в дефіциті харчування.
Назвемо основні причини пожовтіння хвої і про способи її лікування
Недолік поливу
Багато хвойних дерев здатні витримувати сильні морози, але страждають від посухи. Справа в тому, що у хвойних поверхнева коренева система. До того ж крона, особливо у великих екземплярів, заважає дощам просочувати ґрунт – під густими ялинами завжди сухо.
Якщо дощів восени було недостатньо, то рослини переживають стан посухи, так як їх хвоя продовжує випаровувати вологу до самих заморозків. В суху осінь запасти вологу в достатніх кількостях рослинам дозволить рясний полив.
Саджанці в контейнерах трапляються пересушені при зберіганні в магазині. Перед продажем їх рясно поливають, але дрібні всмоктувальні корінці у рослини вже загинули, тому це не рятує стану. Перший час після посадки такі рослини вимагають регулярного і рясного поливу.
Неправильна посадка
По-перше, переконайся, що посадкова яма в 1,5-2 рази більше кому. По-друге, коренева шийка не повинна бути заглиблена. Орієнтуйся на рівень грунту, який був у контейнері.
При занадто пізній посадці саджанці не встигають вкоренитися, а хвоя продовжує випаровувати вологу навіть взимку. Тому рослина виявляється зневодненою, хвоя жовтіє і сохне.
Надмірне заглиблення в грунт, близькість грунтових вод, внесення великої кількості мінеральних добрив при посадці, відсутність мульчуючого покриття, що стримує випаровування вологи з грунту, також можуть негативно вплинути на здоров'я і імунітет саджанця.
Весняні опіки
У березні світловий день починає збільшуватися, і для рослин це сигнал про те, що пора прокидатися. Хвоя оживає, починається рухатися сік, потрібна волога і поживні речовини. Але грунт ще заморожений, і коріння не може добути вологу! У зв'язку з цим хвоя починати страждати від зневоднення і засихає.
Тому вже в кінці лютого рослини зв'язують шпагатом і нещільно обгортають мішковиною або світлою тканиною, краще в декілька шарів. Використання поліетиленової плівки неприпустимо (все буде пріти). Чим старша рослина, тим вона стійкіша до сонячної радіації, але до п'яти років її доведеться вкривати.
Якщо дерево вже постраждало від опіків, не потрібно чекати, коли воно стане жовтим цілком і осиплеться. Добре допомагає полив грунту прямо під хвойними деревами, щоб він швидше відтанув. Вилий під молоде дерево 4-5 літрів води кімнатної температури, під доросле – 10 літрів.
Шкідники і хвороби
Туєва або ялинова попелиця вражає різні види туї, ялини колючої, ялини сербської, ялини сітхинської. Тлю можна виявити, підставивши аркуш білого паперу і постукавши по вітці. При її появі рекомендується багаторазове обприскування дерев калійним милом, настоями часнику, полину та інших трав.
При ураженні листокруткою хвоя не тільки жовтіє, а й оплетена павутиною, всередині видно як поїдають листя гусениці (личинки). Багаторазово обробити уражені пагони розчином рідкого мила. У разі сильного зараження комахами застосовуй хімічні інсектицидні препарати.
Якщо ти помітив, що кора легко відривається, а під нею ходи і отвори, значить, постаралися стовбурові шкідники. Найпоширеніший з них – туєвий лубоїд. Щоб позбутися від цих комах, потрібно в травні-червні обробити рослини інсектицидами.
Якщо був придбаний здоровий саджанець і не було допущено помилок при його посадці, поливі, догляду та підготовки на зиму, то причиною пожовтіння хвої можуть бути грибкові захворювання – хвороба Шютт, фузаріоз, іржа та інші. Допомогти тут можуть відповідні фунгіцидні препарати.
Дефіцит харчування
При проблемах з кореневою системою або бідному ґрунті всі хвойні повільно, але вірно жовтіють і засихають. Нестачу мікроелементів швидко компенсує полив рідким добривом. Краще «довгограючі» гранули або рідкі підгодівлі. У будь-якому випадку добриво обов'язково повинно містити магній.
Не варто зневірятися, якщо хвоя сильно облетіла і більшість гілочок виглядають голими. При грамотному догляді і регулярному поливі рослину вдається врятувати.
Джерело: ukr.media