Чому у буряка червоніє листя і як це можна виправити

Історія буряка налічує кілька тисячоліть. Батьківщиною коренеплоду є Середземномор'я. Зараз цей корисний коренеплід вирощують повсюдно, інформує Ukr.Media.

Спочатку у їжу вживали не самі коренеплоди, а бадилля рослини.

Овочева культура відрізняється простотою вирощування і невибагливістю до догляду. Але під час зростання овоча все ж таки можуть виникати деякі складнощі.

Здорове бадилля рослини — показник правильного розвитку. Причиною висихання і зміни зовнішнього вигляду листя, появи на ньому плям бурого кольору є неправильний догляд.

Зараз ви дізнаєтеся про причини почервоніння листя буряка, а також про те, які підгодівлі необхідні рослині для правильного розвитку і зростання.

Причини почервоніння бадилля

Почервоніння листя не завжди є свідченням захворювання буряка. Відомі деякі сорти культури, відмінною рисою яких є червонувато-бурий відтінок бадилля. Даний факт є нормою для таких сортів коренеплоду, як Бордовий, Цукровий.

Щоб для вас не став несподіванкою факт зміни кольору листя у буряка, перед посадкою уважно вивчіть інструкцію до насіння. У ній зазвичай виробник вказує про усі особливості сорту.

Але найчастіше почервоніння і поява бурих плям на бадиллі є не сортовою ознакою, а свідченням хвороби культури. Причиною подібного явища може бути цілий ряд факторів. Розглянемо основні з них.

Нестача натрію

Високий вміст натрію у ґрунті особливо необхідний рослинам у перші фази їх зростання. Брак цього мінерального компонента негативно позначається на розвитку коренеплоду і не дозволяє йому засвоювати інші важливі мінеральні мікро- і макроелементи: фосфор, магній, кальцій, азот та ін.

Натрій позитивно впливає на ріст і колір бадилля, підвищує активність ферментів, сприяє збільшенню вмісту цукру у буряках.

Нестача калію і фосфору

Іншою причиною почервоніння листя рослини може бути нестача калію або фосфору у ґрунтовому складі. Дане явище носить ще й іншу назву — некроз країв листя.

Якщо ви помітили, що бурякове листя почало темнішати й червоніти з країв, то треба підгодовувати ґрунт калієм.

Листя рослини, що підсихає, також свідчить про брак такого поживного компонента як калій.

Якщо ґрунт відчуває дефіцит фосфору, то яскравим свідченням цього є зміна кольору бадилля зі звичайного зеленого спочатку на темно-зелений, а потім на червоний.

Методи позбавлення від проблем, що пов'язані з невідповідним ґрунтовим складом

Заходи, які вживатимуться щодо стабілізації стану рослини, залежать безпосередньо від того, якого саме мінерального компонента бракує культурі:

Дії за нестачі натрію

Брак натрію у ґрунті можна заповнити за допомогою простого способу. Бурякові грядки поливають розчином, приготованим з кухонної солі і води (200 г солі на 10 л рідини). Полив хворих рослин проводять по бадиллю, а не під коріння.

Під час поливів дотримуйтесь помірності. Надлишок натрію у ґрунті сприяє зниженню врожайності буряка.

Дії за нестачі калію і фосфору

Заповнити нестачу калію і фосфору можна за допомогою внесення у ґрунт калійних і фосфорних добрив. Обов'язково дотримуйтесь інструкцій виробників і дотримуйтесь рекомендованих ними дозувань. Надлишковий вміст поживних компонентів у буряку може призвести до накопичення у плодах нітратів.

Регулярне підживлення бурякових грядок фосфором підвищує врожайність овочевої культури у кілька разів.

Дії за підвищеної кислотності ґрунту

Знизити кислотний склад ґрунту допоможе внесення у нього деревної золи. Бурякові грядки щедро посипають сухою золою або проводять полив посадок розчином з деревної золи і води (2 склянки поживного компонента на 10 л рідини).

Знизити кислотність можна, піджививши ґрунт під час перекопування городу восени доломітовим борошном або крейдою.

Догляд за коренеплодом

Якщо ви хочете виростити гарний врожай смачного овоча, забезпечте рослині належний догляд: регулярно розпушуйте землю, видаляйте бур'яни, підживлюйте, поливайте і прополюйте бурякові грядки.

Своєчасне позбавлення від бур'янів, розпушування ґрунту

Особливо ретельно позбавляйтеся від бур'янів під час перших етапів зростання коренеплоду — до утворення на молодих рослинах розеток з 4-5 листочків. Інакше бур'яни не дадуть їм нормально зростати і повноцінно розвиватися.

Видалення бур'янів доцільно поєднувати з розпушуванням ґрунту. Це сприяє підвищенню газообміну і збереженню вологи у верхньому ґрунтовому шарі.

Проріджування грядок

Уникнути проріджування бурякових грядок не вдасться, оскільки культура є багатоплідною — з одного насіння проростає кілька рослин.

Густі посадки — причина недостатнього надходження до плодів поживних компонентів. Це негативно позначається на врожайності, розмірах і смаку коренеплодів.

Щоб коренева система рослини була повноцінно розвиненою, проріджування проводять у кілька етапів:

  • Перше проріджування здійснюють у період формування декількох перших повноцінних листочків. Відстань між сіянцями залишають близько 3 см.
  • Друге проріджування проводять, коли сформується розетка з 4-5 листочків. Інтервал між рослинами — близько 5 см.
  • Останнє проріджування припадає на початок серпня. Проміжки між рослинами мають бути близько 10 см.
  • Процедуру краще проводити у дощову погоду — вологий ґрунт сприяє більш легкому витяганню рослин.

    Регулярний полив

    Культура добре росте за умов рівномірного зволоження ґрунтового складу. Надлишок вологи також є небажаним. За умов спекотного посушливого літа, рясний полив бурякових грядок проводять щодня. Особливо важливо підтримувати достатнє зволоження ґрунту на початку росту овоча на етапі нарощування ним маси.

    На початку серпня полив грядок скорочують, а за кілька тижнів до збору врожаю й зовсім припиняють.

    Це поліпшить смак і збільшить солодкість коренеплодів.

    Мульчування ґрунту допомагає протягом тривалого часу зберігати землю вологою, а також сприяє скороченню кількості поливів.

    Внесення підгодівель

    Підживлюють буряк 2-3 рази протягом сезону.

    Вперше культуру підживлюють у період формування перших листочків на молодих рослинах. Сухі підгодівлі (калійну сіль, аміачну селітру) вносять у міжряддя. Процедуру проводять одночасно з розпушуванням.

    Наступного разу азотні і калійні добрива вносять перед висмикуванням бурякових рядів.

    Під час вирощування буряка необхідно розуміти, що здорова зелень — запорука отримання багатого врожаю смачних коренеплодів. Будь-яка зміна кольору або зовнішнього вигляду рослини є наслідком нестачі поживних речовин або підвищеної кислотності ґрунту. Грамотний регулярний догляд допоможе уникнути почервоніння бурякового бадилля.

    Джерело: ukr.media

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *