Догляд за бонсай: календар догляду за деревом

Головне правило догляду за бонсай – не втручатися в природні процеси в невідповідний час. Нехай рослина розвивається природно. Ваше завдання – не викликати зайвого стресу, але грамотно допомагати рослині. Кожному сезону відповідають свої заходи з догляду та формування. Будь-яке ваше втручання повинно мати конкретну мету. Слабкі рослини погано реагують на втручання, але навіть міцні бонсай можуть не перенести занадто нав'язливого несвоєчасного догляду, інформує Ukr.Media.

Річний цикл дерева-бонсай

Протягом року рослини бонсай проходять через різні фази:

 • зимовий спокій
 • відродження і розквіт
 • зростання
 • короткий період літнього спокою
 • закріплення нового зростання
 • підготовка до зимового спокою

Тривалість кожного періоду залежить від виду рослини і від кліматичної зони, а точніше від часу світлового дня.

Догляд за бонсай взимку

Полив взимку

Під час зимового спокою відсутність листя у листяних бонсай призводить до того, що процес фотосинтезу не здійснюється, отже, листяним бонсай не потрібно світла і добрив в зимовий період. Корінню ж необхідно невелику кількість вологи в ґрунті, щоб залишитися в живих і не просихати. Будьте обережні, поливаючи бонсай взимку. Через низьку температуру і уповільнені процеси в в самому дереві, вода вбирається і випаровується повільно – а, отже, грунт підсихає повільно, тому полив листяних бонсай взимку повинен бути рідко і не рясно.

Пересадка бонсай

Більшість рослин бонсай можна пересаджувати взимку, найкращий період для пересадки – незадовго до настання весни, коли немає морозу. Після пересадки вуличних бонсай, дерева потрібно тримати в прохолодному темному приміщенні. При пересадці листяних бонсай слід промити коріння. Раз на 2-3 роки потрібно обережно видаляти найбільш великі корені, залишаючи мережу більш дрібних, які краще поглинають поживні речовини, розчинені у воді. Таким чином ви простимулюєте зростання бонсай. Підрізування коренів під час пересадки стимулює зростання листяних бонсай.

Пересадка хвойних бонсай – більш складний процес. Пересадка хвойних пов'язана з великим ризиком для рослини. При пересадці ніколи не оголяйте коріння, частина кореневої грудки повинна бути збережена. На коренях хвойних дерев, як правило, живуть грибки, які допомагають рослинам засвоювати поживні речовини. Саме тому ні в якому разі не можна промивати корені хвойних бонсай.

Якщо до кінця зими на дереві з'явилися перші бруньки або стали набухати листочки – пересаджувати бонсай в даному випадку не можна. Почекайте до кінця червня, коли знову настане сприятливий час для пересадки бонсай.

Обрізування і формування крони

Зима – найкращий час для обрізки та формування крони. Існує кілька видів обрізки бонсай:

 • Жорстка обрізка,
 • Ростова обрізка,
 • Профілактична обрізка.

Жорстка обрізка – це первинна обрізка дерева-бонсай, під час якої рослині надають характерну форму. При жорсткому обрізанні може бути зменшена довжина ствола або видалені великі гілки.

Ростова обрізка використовується для зменшення висоти бонсай або довжини його гілок. Таким чином, вона служить для того, щоб сформувати більш компактний бонсай. Саме даний тип обрізки рекомендується проводити взимку.

Профілактична обрізка – «найлегша» обрізка, яка проводиться для того, щоб повернути рослині форму, яка була втрачена за рахунок нового зростання під час вегетативного сезону. Профілактична обрізка бонсай проводиться щорічно, ця процедура призводить бонсай до зрілості і стимулює його подальше зростання.

Після обрізки необхідно обробити місця обрізки, щоб захистити рослину від мікроорганізмів і комах, a також щоб зберегти знижений рівень вологості в місцях обрізки, який необхідний для загоєння клітин. Крім звичного садового вару, можна використовувати звичайну (алюмінієву) фольгу.

Взимку також можна

 • Видаляти відмерлі частини гілок стовбурів
 • Гнути стовбури і гілки, маленькі і великі
 • Лікувати рослини від паразитів
 • Видаляти частину старих голок, щоб дати більше світла новим
 • Залишити по дві бруньки на верхівці гілок.

Догляд за бонсай навесні

Обрізка бонсай

На початку весни широколисті породи і, в особливості, в'яз і граб, слід залишити у спокої до появи не менш ніж шести листочків у новій зоні росту. Що ж стосується хвойних порід – перед початком активного зростання необхідно видалити непотрібні бруньки, визначивши зростання на цей рік.

Якщо у вас бонсай з японського клена або бука, втрутитися потрібно до початку росту. Якщо японському клену дати рости вільно, то протягом сезону ви отримаєте товсті, прямі пагони близько метра завдовжки. Перед активним весняним зростанням, потрібно визначити, скільки бруньок необхідно залишити. Після того, як клен випустив 2 нові бруньки, необхідно розкрити вручну і видалити центральну частину. Ця операція називається обскубування. Вона стимулює зростання нових і більш дрібних бруньок, які проростають з пазух листя. За допомогою общипування вам вдасться зробити листя більш дрібними, гілки – елегантними і стрункими, а рослину – більш компактною і густою.

Обрізка листяних бонсай

Листяні рослини завжди тягнуться до сонця. При формуванні бонсай це може стати проблемою, оскільки дерево буде тягнутися до джерела світла, щоб забезпечити собі більш активний процес фотосинтезу. Обрізати потрібно найбільш енергійні пагони, обмежуючи їх розвиток, що сприятиме зміцненню слабких. Як правило, в тих місцях, де рослина тягнеться до сонця достатньо залишити 1-2 бруньки, тоді як в місцях, які отримують менше світла – 3-4. Цю процедуру слід повторювати в міру необхідності у вегетаційний період.

У момент цвітіння і плодоношення обрізати бонсай не можна! Таке втручання настане тільки після літнього спокою – ближче до кінця літа.

Обрізка хвойних бонсай

У період з квітня по червень зростання сосни найбільш інтенсивне. Якщо ви робите бонсай з сосни, вам доведеться розщеплювати або обрізати нові пагони. Обрізка основних вертикальних пагонів призведе до розростання другорядних у всіх напрямках. Так рослина буде більш пишною. Свічки (бруньки) на великих гілках необхідно скубти, як тільки вони досягнуть довжини 3 см. Робити це потрібно пальцями. Якщо використовувати ножиці, голки сосни можуть почорніти.

Розмноження бонсай відводками

Навесні рослина знаходиться на піку своєї активності. Сік рясно тече і всі органи працюють в хорошому темпі, що стимулює коріння до швидкого проростання. Весна – це підходящий момент для розмноження відводками. Якщо ви хочете виростити бонсай з красивої гілки звичайної рослини або з непотрібної гілки вашого бонсай – то весна – це саме час. Нові корені швидко проростуть там, де було видалено кільце кори.

Розмноження живцями

Розмноження живцями – метод розмноження, який дозволяє отримати рослини з характеристиками, абсолютно ідентичними материнській рослині. Тому якщо у вас є бонсай, який не хворіє і добре переносить умови, можна розмножити його живцями для отримання ще однієї підходящої вам за параметрами особини. Добре розмножуються живцями деякі види ялівцю і майже всі широколисті. Бонсай з сосни не рекомендується розмножувати живцями – так можна загубити материнське дерево.

Догляд за бонсай влітку

Пересадка бонсай влітку

Пересадку листяних бонсай влітку можна проводити, якщо вам в силу яких-небудь подій не вдалося зробити це під час ідеального періоду для пересадки – в кінці зими. Пересаджувати бонсай можна в червні, приймаючи певні запобіжні заходи. Простежте за своєю рослиною, як тільки свіже листя перестане бути салатовим і темним, значить настав відповідний час для літньої пересадки.

При літній пересадці не можна скорочувати кореневу масу більш ніж на 40%, тоді як ранньою зимою ми скорочуємо коріння на 60%. Після пересадки, важливо захистити рослину від прямих сонячних променів і вітру протягом декількох тижнів, і поселити його у світлому місці. Щоб забезпечити субстрат вологою, особливо в тих випадках, коли частина кореневої системи бонсай спеціально залишають зовні, необхідно покрити грунт тонким шаром сфагнуму.

Якщо зробити все акуратно, листяне дерево легко переносить пересадку.

Пересадка хвойних бонсай влітку не проводиться!

Обрізка нових пагонів на соснах

Протягом червня, а іноді і до середини липня, залежно від клімату і особливостей кожної рослини, нові пагони на соснах повинні бути скорочені ножицями. Мета обрізки нових пагонів – тримати зростання основних гілок під контролем, для того, щоб другорядні гілки також розвивалися. Таким чином формуються щільні, компактні розгалуження, а також зменшується середня довжина голок. Бонсай стає компактнішим і пишнішим.

Період літнього спокою

З приходом літньої спеки для бонсай починається період літнього спокою. Зростання дерева сповільнюється або припиняється. Обмін речовин, фотосинтез, транспірація і газообмін в рослинах перетерплюють серйозні зміни. Листя зменшує поглинання тепла, і навпаки намагаються позбавитися від зайвої задухи через продихи.

У цей період, увага повинна бути спрямована, передусім, поливу. Поливати потрібно часто, особливо вуличні бонсай. Висока температура та вітер буде сушити субстрат дуже швидко і буквально спалювати листя. Листя бонсай починають сохнути (буріють). Неважко зрозуміти, що для того, щоб функціонувати належним чином, рослині необхідна велика кількість води. Якщо рослина пересохла незначно і не на довго, то нормальний стан бонсай швидко відновлюється при поливі.

Без поливу страждає листя, потім стовбур і коріння. Вони опадають. Однак, опадання листя не означає, що рослина мертва. Цілком ймовірно, що наступної весни воно випустить нові бруньки, іноді це відбувається протягом поточного сезону.

Догляд за бонсай восени

Осінь – основний час для добрива бонсай. Як тільки спаде літня спека, потрібно подбати про те, щоб рослина бонсай отримала все необхідне для наступного вегетаційного періоду.

Восени бажано використовувати добрива з низьким вмістом азоту, які доречно використовувати навесні для стимулювання вегетативного росту. Осінні добрива повинні бути багаті фосфором – для зміцнення кореневої системи та калієм для засвоєння потенціалу та закріплення нового зростання, який був проведений протягом сезону.

Потрібно бути уважним і відстежувати, як рослина реагує на ті або інші добрива. Хімічні добрива слід використовувати з великою обережністю. Рослини починають реагувати на хімічні добрива дуже швидко, вже протягом тижня ви зрозумієте, як відреагувала рослина. Поживні речовини з органічних добрив, навпаки, засвоюються дуже повільно, іноді ефект видно тільки через 20 до 30 днів після того, як вони були застосовані.

Ближче до настання зими видаліть стару (жовту), хвою щоб дозволити світлій проникати між гілками і активувати пробудження сплячих бруньок; видалити мертві листи на листяних деревах, щоб запобігти застою вологи, яка може створити проблеми.

Обробіть гілки і стовбури листяних насаджень спреєм для захисту від хвороб і грибкових інфекцій.

Кожна рослина бонсай – унікальний зразок. Молода рослина бонсай прагне до зростання, зріла – до підтримання форми і сили. Кожна ситуація індивідуальна і потребує індивідуального вирішення. Займаючись вирощуванням бонсай, ви з часом навчитеся відчувати потреби вашого дерева.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *