Ґрунтові води на ділянці: як визначити їх рівень

Визначити рівень залягання ґрунтових вод можуть багато компаній, проте коштує це недешево. Якщо ви ще тільки вибираєте ділянку, возити з собою бригаду кожен раз не має сенсу. Як виявити високі ґрунтові води самостійно без особливих витрат?

В ідеальному сценарії покупки будинку або ділянки попередній власник вручає вам разом з документами карту ґрунтових вод, і ви точно знаєте, що відбувається під землею на жаданих сотках. На жаль, в реальності це буває нечасто. Послуги геодезистів нині недешеві і тому багато хто воліє обходитися без них, інформує Ukr.Media.

Однак ні побудувати будинок, ні встановити стовби під паркан, ні вирити колодязь, ні навіть банально посадити кущі і дерева без знань про глибину залягання ґрунтових вод неможливо. Та й навіщо вам ділянка, на якій не можна встановити нічого крупніше туалету, а добре ростуть тільки очерет і комарові поголів'я?

Перш, ніж починати активне освоєння території, скористайтеся кількома простими способами, які дозволять вам дізнатися, як глибоко залягає ґрунтова вода на ділянці і, виходячи з цього, вибрати тип фундаменту, сорту рослин або зовсім відмовитися від придбання території.

Перевіряти глибину ґрунтових вод потрібно навесні, після того як зійшов сніг, або пізно восени, коли минули затяжні дощі. У спекотне літо або морозну зиму рівень ґрунтових вод буде мінімальний, і вимірювання не дадуть точної картини.

Огляд рослинності на ділянці

Досвідчений садівник з першого погляду на ділянку може визначити, чи є поруч з поверхнею землі ґрунтові води. Якщо ділянка вже засаджена, то зверніть увагу на наявність і стан дорослих дерев. Великі яблуні, наприклад, не зможуть вижити при поверхневому заляганні води, вони просто "захлинуться".

Якщо ж земельний наділ поки пустує, наступний список "поселенців" повинен вас насторожити:

  • рогіз (відстань від поверхні до води менше 1 м);
  • очерет, хвощ, верба, вільха, комірник (від 1,5 до 3 м);
  • полин, солодка (до 5 м).

Також на те, що вода близько, можуть вказувати і рослини, нахилені в один бік, але зростаючі не поруч один з одним. Втім, це може бути ще й ознакою сильних вітрів, так що орієнтуватися лише на цю ознаку не варто.

Інспекція навколишніх колодязів

Ще один швидкий спосіб дізнатися, як близько ґрунтові води — знайомство з сусідами. Знайдіть поруч житловий будинок, бажано не новобудову і підійдіть з питанням до господарів. За роки життя на цій території вони точно дізналися, чи є тут ця проблема і напевно погодяться продемонструвати вам колодязь або розповісти про наявність води у підвалі навесні.

До речі, на ділянках де тільки почалися фундаментні роботи, найчастіше роблять так звані "технічні колодязі" для будівельних потреб. У них дзеркало води також відмінно видно.

Спостереження за тваринами і комахами

Явною ознакою перезволоженої ділянки є проживання на ній комарів, жаб, равликів або слимаків. Якщо кількість цих істот явно вища норми — проблеми з надлишком води не змусять себе чекати. Уважно огляньте і ґрунт: якщо на ділянці немає мишачих нір і мурашників, значить, вода розташована дуже близько до поверхні.

Кажуть, що місця скупчення підземних вод кішки люблять і уникають собаки, але навряд чи це знання можна буде застосуватися на порожній ділянці і в короткі терміни.

Є і старовинний спосіб виявлення води під землею, правда, все необхідне для перевірки доведеться пошукати. Зніміть з землі верхній шар дерну, покладіть на ґрунт шматочок вовни, зверху свіже куряче яйце і накрийте цю конструкцію глиняним горщиком. Вранці зніміть горщик і огляньте яйце і шерсть: якщо роса на яйці — ґрунтові води близько, якщо тільки на вовні — до них 2-3 метри, а якщо все сухе, то води поблизу немає.

Буріння тестових свердловин

Найпростіший і показовий спосіб — буріння свердловин. Причому робити це потрібно в декількох точках ділянки, адже ґрунтові води розташовуються нерівномірно. Візьміть звичайний садовий бур і з його допомогою зробіть 4-5 свердловин глибиною 2-3 метри. Наступні кілька днів перевіряйте їх на наявність води. Якщо дно свердловин залишається сухим, значить ви можете спокійно ставити фундамент для будівлі, робити підлогу або яму в гаражі. А от якщо вони заповнилися водою, то доведеться шукати альтернативні варіанти будівництва.

Контроль рівня вологості на ділянці

Якщо є можливість, кілька днів поспостерігайте за ділянкою в теплу пору року. Туман, який щовечора утворюється над травою при відсутності поруч водойм, рясна роса щоранку, бурхлива, соковита зелень, яка не всихає навіть у спекотне літо — все це говорить про високі ґрунтові води на ділянці.

Звичайно, всі ці способи досить умовні, і перед початком капітального будівництва краще витратитися на професійне обстеження. Адже заощадивши на вивченні рівня ґрунтових вод, ви можете втратити набагато більші гроші, коли фундамент вашого будинку відправиться у "вільне плавання" або дбайливо вибрані дерева будуть гинути один за іншим.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *