Як і в які терміни правильно обрізати звичайну та ремонтантну малину, щоб підвищити кількість та якість майбутнього врожаю

Обрізати кущі малини необхідно для майбутнього плодоношення. Навіть якщо здається, що пишні кущі не потребують обрізки, і цей зайвий захід, адже в лісі малина чудово росте без такого догляду, позбавлятися зайвих пагонів все ж таки необхідно, інформує Ukr.Media.

Чому садову малину потрібно обрізати?

На відміну від лісової малини її садовим побратимам не можна дозволяти безконтрольно розростатися. Проводити видалення зайвих гілок і пагонів необхідно для отримання наступного року хорошого врожаю.

Оскільки малинові кущі дають буйну поросль, на неї йде велика кількість сил рослини, а також води та харчування. Тому в найгустіших кущах зазвичай буває найменше ягід. Так що незважаючи на невибагливість малини гарний урожай і великі ягоди можливі лише за своєчасної грамотної обрізки.

Що відбувається при розростанні малини

 • Ягоди стають дрібними;
 • Відсутність провітрювання та нестача сонячного світла можуть спровокувати розвиток хвороб та появу шкідників;
 • Молоді пагони можуть віддалятися від основного куща на відстань до трьох метрів, у результаті відбувається порушення планування ділянки;
 • У чагарниках важко збирати врожай.

Головне завдання при обрізанні малини — видалити старі гілки, які вже багато плодів не дадуть.

«Малина має дворічні та однорічні пагони, плодоношення відбувається лише на другий рік. Тобто лише на дворічних пагонах утворюються квіткові бруньки, які згодом дають ягоди. А в перший рік плодоносних пагонів не буває — на однолітках росте тільки листя».

Пагони після другого року життя, що рясно плодоносили, потім дають набагато менше ягід і часто засихають. Тому головне завдання — видалити дворічні гілки.

Однак проводити обрізку треба відповідно до певних правил, щоб не завдати чагарнику шкоди.

Що відбувається з кущами малини при осінньому обрізанні

 • Молоді пагони отримують необхідну кількість сонячного світла та харчування, завдяки чому підвищується імунітет рослини та вони успішно переживають зиму;
 • До настання холодів обрізаний малинник встигає накопичити достатньо поживних речовин і закласти бруньки до весни;
 • Кількість шкідників, що мешкають у засохлих стеблах, а також плісняви та грибків значно зменшується;
 • Численні слабкі пагони, які у великій кількості виростають за літо, більше не забирають у куща необхідні ресурси для рясного врожаю.

Коли потрібно обрізати малину?

Найбільш сприятливим часом для видалення зайвих гілок малини вважається осінь. Точні терміни обрізки малини назвати не можна. Зазвичай малину обрізають одразу після збирання врожаю, іноді у серпні, іноді у вересні чи навіть наприкінці жовтня — залежно від регіону.

На кущах за літо збирається багато шкідників, і краще позбутися їх, видаляючи та спалюючи надлишок гілок.

Погода має бути вже досить прохолодною, щоби після обрізки знову не з'явилася поросль. Однак важливо не відкладати обрізання до заморозків — краще проводити цю процедуру за три-чотири тижні до холодів, щоб рослина встигла запасти достатньо поживних речовин перед зимою.

Важливо проводити обрізку в суху погоду, щоб у зрізи пагонів не потрапила волога, через що стебла можуть загнити.

Який інвентар потрібний для обрізки малини?

Головним інструментом видалення зайвих гілок малини є секатор. Їм зручно відрізати слабкі пагони та дрібну поросль.

Крім того, для видалення товстих стебел знадобиться потужніший гілкоріз, а щоб підкоригувати обрізання, краще використовувати садовий ніж.

Зібрати зрізані гілки та листя для подальшого спалювання можна за допомогою граблів.

Перед початком роботи інструменти необхідно добре заточити та продезінфікувати, оскільки тупі леза ушкоджують рослини, а необроблені можуть стати переносниками захворювань.

Яких правил варто дотримуватись при обрізанні малини?

Обрізання малини слід проводити у п'ять етапів.

Видалити старі гілки. Насамперед видаляються пагони, що відплодоносили. Потрібно вирізати усі гілки на другому році життя, тобто ті, з яких цього року вже було зібрано ягоди. Гілки потрібно обрізати під корінь

Відрізати слабкі пагони. Потім потрібно обрізати слабкі та тонкі пагони, які роблять посадки надто густими, але при цьому майже не дають урожаю. Також варто видалити поламані та пошкоджені гілки.

Прибрати гілки, пошкоджені шкідниками. На цьому етапі слід уважно вивчити стан кущів щодо наявності личинок комах-шкідників. Зазвичай, вони формують помітні потовщення на стеблах. Такі пагони теж потрібно обрізати та спалити.

Прорідити пагони. При суцільній посадці на один квадратний метр повинно бути не більше десяти пагонів. Як не важко на це зважитися, але навіть міцні здорові стебла потрібно видаляти, щоб вони не створювали зарості і не затіняли один одного.

Відрізати верхівки пагонів. У пагонів, що залишилися, треба обрізати верхівки на довжину близько десяти сантиметрів, щоб навесні з'явилося більше вторинних відростків, на яких в основному і з'являються ягоди.

Як правильно обрізати ремонтантну малину?

Ремонтантними називаються сорти, що дають кілька врожаїв протягом сезону, при цьому плодоносять як дворічні, так і однорічні пагони. Осіння обрізка ремонтантної малини проводиться тільки в південних регіонах, в решті її обрізають навесні, оскільки ремонтантні сорти плодоносять аж до початку зими.

Якщо погодні умови дозволяють обрізати ремонтантну малину восени, треба робити це таким чином:

 • Дворічні пагони зрізати під корінь;
 • Однорічні гілки вкоротити на 20 сантиметрів;
 • Навесні, до розпускання бруньок, потрібно додатково провести санітарну обрізку, видалити вимерзлі та поламані гілки.

Є й інший спосіб осінньої обрізки ремонтантної малини: після перших морозів всі кущі зрізаються під корінь. Навесні молоді пагони проріджують, залишаючи по три-чотири стебла на кущ.

Як доглядати за малиною після обрізки?

Обрізана за всіма правилами малина навесні піде в бурхливий зріст, дасть бічні пагони та молоду поросль. Їй потрібно багато поживних речовин, тому після закінчення обрізки рослини слід підгодувати. Для цього підійдуть компост, торф, розведений пташиний послід — із розрахунку пів відра на квадратний метр. Можна внести також суперфосфат та сульфат калію — по 40-50 грамів на квадратний метр.

Після підживлення малинник потрібно як слід полити. Якщо йдеться про ремонтантні сорти — їх слід обприскати бордоською рідиною для знезараження.

Потім кущі необхідно замульчувати — тобто вкрити ґрунт додатковим шаром для захисту від вивітрювання та розтріскування. В якості мульчі найкраще підходить хвоя, яка захищає посадки не тільки від морозів, а й від дрібних гризунів.

У південних регіонах малина зазвичай не потребує додаткового захисту від холодів, а от у регіонах із суворими зимами укриття необхідне.

Для цієї мети пагони малини, що залишилися після обрізки, зв'язують один з одним у пучки і пригинають до землі. Зверху слід засипати листям або хвоєю, шаром не менше 30 сантиметрів. Якщо планується зверху вкривати кущі плівкою, обов'язково потрібно виконати в ній отвори для вентиляції, щоб уникнути загнивання. Крім того, слід пам'ятати — якщо вкрити малину зарано, до заморозків, вона може запріти.

Весною, як тільки зійде сніг, потрібно буде здійснити ще одне підживлення: посипати ґрунт під кущами сечовиною з розрахунку 30 грамів на квадратний метр.

Осіння обрізка обов'язково має бути доповнена весняною, яку роблять відразу після того, як зійшов сніг. Усі пагони, що вимерзли взимку, підгнили, вкрилися пліснявою, поламалися, мають бути обрізані під корінь, без пеньків. Інакше вони стануть джерелом інфекції для всієї рослини.

Крім того, навесні підрізають верхівки стебел приблизно на 20 сантиметрів, щоб пробудити бруньки і стимулювати появу нових пагонів, на яких зав'яжуться ягоди. Ця весняна обрізка верхівок потрібна також для того, щоб ягоди були більшими.

Крім того, додатково обрізати малину можна і влітку, щоб видалити вражені будь-якими шкідниками пагони і не допустити поширення комах по інших кущах. Це можна робити навіть під час цвітіння. Ще влітку вирізують дрібну поросль, щоб плодоносним гілкам діставалося більше поживних речовин.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *