Деревна зола — просте та доступне органічне добриво, що містить мікро- і макроелементи. Цей народний засіб часто використовується для дезінфекції та підгодівлі смородинових кущів. Крім того, деревний попіл відмінно нейтралізує кислий ґрунт і допомагає у боротьбі зі шкідниками, хворобами, інформує Ukr.Media.
Переваги народного засобу
Зола, що отримана під час спалювання деревини листяних порід, містить велику кількість різних мінералів. Найбільше поживних речовин залишається після утилізації стебел соняшника, житньої і гречаної соломи.
Неодноразово використовуючи народний засіб для підгодівлі та обробки смородини, садівники побачили у ньому ряд переваг:
- просте і доступне добриво можна застосовувати у поєднанні з іншою органікою і мінералами;
- інсектицидні властивості золи дозволяють захищати рослини від бактеріальних і грибкових інфекцій;
- у поєднанні з тютюновими крихтами, гірчичним порошком і миючими засобами деревний попіл відганяє шкідників.
Дешеве добриво не втрачає свої властивості навіть за тривалого зберігання. Щоб нейтралізувати закислений ґрунт, достатньо на 1 кв. м ділянки додати 1-2 скл. золи. Єдиний недолік: цей органічний компонент не варто вживати у поєднанні з азотовмісними добривами.
Застосування золи навесні і влітку
З настанням весни бажано вносити цю органічну підгодівлю під кожен кущ смородини. Якщо у ґрунті достатньо вологи, висипайте у пристовбурове коло по 400-500 г деревного попелу. Для сухого ґрунту готуйте розчин з 10 л теплої води. Зазвичай ця процедура припадає на кінець квітня — початок травня.
Другу підгодівлю проводьте у період квітнення і формування зав'язі. Третю — наприкінці сезону, під час підготовки чагарнику до зимівлі. Крім кореневих підгодівель, використовуйте народний засіб для обробки смородини від хвороб і шкідливих комах.
Для обприскування готуйте розчин з розрахунку 1 скл. золи на відро теплої води. Залиште суміш настоюватися протягом 12 годин, після чого проціджений склад можна використовувати як для позакореневого підживлення, так і для захисту чагарнику від хвороб, шкідників.
Народний засіб відлякує поширених шкідників: брунькових кліщів, попелиць, метеликів, гусениць. Коли немає часу на приготування розчину, можна використати суху золу для опудрювання ягідної культури. Цей захід найкраще проводити у суху, безвітряну погоду.
Щоб домогтися ефективності, обробку від шкідників потрібно проводити 3-5 разів з інтервалом у 2 тижні. На 1 кв. м ділянки витрачається до 0,5 кг засобу.
Народні рецепти
Цим екологічно чистим і безпечним засобом користувалися ще наші пращури. Кожен дачник має власну "скарбничку" народних рецептів. Ми поділимося з вами кількома своїми секретами.
Водний настій
Цей засіб готують на холодній воді, коли потрібно терміново підгодувати рослину. Для настою беріть: перепрілий коров'як (1 кг), золу (1 скл.), відро теплої води. Готовий склад використовуйте для поливу. Ця суміш стимулює плодоношення і заповнює дефіцит поживних речовин у ґрунті.
Гарячий настій з милом
Для боротьби зі шкідниками і хворобами є один ефективний засіб. У відро (10 л) гарячої води насипте стружку господарського мила (50 г) і золу (500 г). Суміш залиште настоюватися протягом 2 діб. Готовим складом обприскайте крону у суху, безвітряну погоду. Цей склад, але вже без мила, можна використовувати для поливу.
Розчин з йодом
Щоб підвищити врожайність смородини, приготуйте спеціальний розчин. У відро теплої води додайте золу (1 скл.) і 10 крапель йоду. Готову суміш процідіть і обприскайте чагарник. Цю процедуру проводьте з настанням весни, ще до початку сокоруху і розкриття бруньок.
Заборона на використання
Це доступне органічне добриво майже не має протипоказань. Єдине застереження: не варто ним зловживати на нейтральних ґрунтах. А для лужного ґрунту ця органіка категорично не підходить.
Деревна зола — універсальний засіб, який завжди є під рукою. Користуючись народними методами, ви зможете поліпшити склад ґрунту, підгодувати ягідну культуру, провести профілактику проти хвороб, шкідників і легко збільшити врожайність.
Джерело: ukr.media