Лавровий лист — всім відому приправу — можна купити у кожному продуктовому магазині. Але куди приємніше відправити у каструлю ароматний яскраво-зелений листочок, зірваний з рослини, вирощеної власними руками. У лавра є й інші властивості, інформує Ukr.Media.
Він очищає повітря у приміщенні, перешкоджає розвитку грибків і бактерій. Дезинфікуючі та цілющі властивості лавра обумовлені вмістом у його листі органічних кислот, алкалоїдів та ефірних олій. А сама рослина прикрасить будь-який інтер'єр. Її можна розташовувати навіть з північної сторони, адже вона не має потреби у великій кількості сонячного світла.
Крім того, лавр захищає будинок і всіх, хто живе в ньому, від негативного впливу зовні, оскільки він є своєрідним оберегом від усього поганого.
Не у саду, так у будинку
Саме листя лавра благородного — вічнозеленого дерева або деревовидного чагарнику, що потрапив до нас із Середземномор'я — ось вже багато століть використовується як приправа, незамінна у приготуванні багатьох страв. Давно визнані й декоративні властивості рослини: з XVI століття вона культивується і як кімнатна.
У дикій природі лавр може досягати столітнього віку та висоти 10 м і більше. Лаврове дерево зустрічається у країнах, розташованих на узбережжі Середземного моря — Греції, Туреччини, Іспанії, Франції, Італії, також воно поширене на Кавказі і у Закавказзі. Його можна зустріти на південному березі Кримського півострова, адже для зростання і розвитку дереву необхідний теплий і вологий клімат.
Вирощувати лавр у відкритому ґрунті можна тільки у південних регіонах, причому, спершу бажано висаджувати його у контейнер у приміщенні і тільки коли зміцніє (не раніше 2-3 років) — у сад. У місцевості, де температура взимку опускається нижче -10°C, рослину можна вирощувати як кімнатну та влітку виносити її у сад або на балкон.
Вирощування лавра благородного у горщику
Лавр досить невибагливий. Він може зростати навіть за недоліку світла, тільки крона тоді буде не такою пишною і декоративною. Але якщо ви хочете виростити гарне, здорове і духмяне дерево, потрібно забезпечити йому належний догляд. А саме: регулярний полив, підживлення, оптимальну температуру та вологість, і вже за три роки отримаєте бажаний результат.
Посадка лаврового дерева насінням
Найпростіше виростити лавр із насіння, хоча він розмножується ще й живцями, але щоб їх отримати, у вас вже має зростати таке дерево. Насіння можна придбати у квітковому магазині або через інтернет.
Нерідко у пакетику з лавровим листом можна виявити гілочку рослини із сухими квітконосами. Деякі люди помилково сприймають їх за насіння. Насправді плід лавра значно більший: 1,5 см у діаметрі і являє собою неїстівну ягоду чорно-синього кольору.
Насіння лавра проростає 4-6 місяців, тому висівати його варто пізньої осені або на початку зими. Тоді сходи з'являться у найсприятливіший щодо освітленості та температури час.
Для висівання краще використовувати свіже насіння, яке має високу схожість (до 95 %). До посіву покладіть його на місяць у холодильник для стратифікації, після чого залиште у воді на 3-4 дні, попередньо знявши з нього верхню оболонку.
При замочуванні непридатне для посіву насіння спливає, а гарне опускається на дно. Можна покласти його ще на кілька годин у розчин стимулятора зростання, наприклад, Епін.
Після набухання висівайте насіння у контейнер з будь-яким родючим ґрунтом, верхній шар якого складається зі зволоженого грубозернистого піску (у ньому воно найкраще проростає). Глибина загортання — 1-1,5 см. Температура ґрунтосуміші не повинна бути нижчою за 18°C.
Після посіву насіння землю слід зволожити з пульверизатора і накрити контейнер плівкою. Поставте його у тепле світле місце. Коли з'являться сходи, зніміть плівку.
Живцювання лавра благородного
Як ми вже згадували вище, розмножується лавр і живцями, правда, укорінюються вони не так успішно, як проростає насіння. Якщо ваші знайомі вже вирощують цю рослину у домашніх умовах, то після її обрізки, яка дуже корисна для дерева, можна спробувати провести укорінення.
Молоду стеблину зріжте під косим кутом, залишивши на ньому 2-3 бруньки. Нижнє листя видаліть, а верхнє обріжте наполовину. Місце зрізу черешка обробіть стимулятором коренеутворення (Корневін) та поставте його у вологий пісок, вермикуліт або перліт (підійде будь-який субстрат з нейтральною реакцією). Зверху прикрийте плівкою або скляною банкою.
За 3-4 місяці рослина вкоріниться. Коли її корінці зміцніють, пересаджуйте у горщик.
Пересаджування саджанців лавра
Для пересадки добре укорінених живців або зміцнілих паростків лавра приготуйте ґрунтову суміш з компосту або перегною, дернової і листової землі, торфу і піску у співвідношенні 2:1:2:1:1. Можна використовувати і готовий субстрат для сукулентів.
Суміш ґрунту для лавра має бути нейтральною або слаболужною. У кислому середовищі рослина буде погано розвиватися і може навіть загинути.
Починайте вирощування лавра з невеликого горщика. Дерево розвивається краще, коли йому трохи тісно. Бажано, щоб горщик був зроблений з натуральних матеріалів: глини або кераміки, що дозволяють корінню "дихати". У ньому має бути досить великий зливний отвір, що не дає застоюватися воді.
На дно горщика перед посадкою укладіть дренажний шар з керамзиту або дрібної гальки. Зверху насипте трохи підготовленого ґрунту і розташуйте саджанець разом із земляною грудкою. Досипте ґрунт до потрібного рівня і обережно його утрамбуйте.
Після пересадки поставте рослину у затінене місце, щоб пряме сонячне світло на нього не потрапляло. За два тижні можна переставити горщик на підвіконня.
Надалі молоду рослину пересаджуйте у нову ємність, яка у діаметрі буде більша за стару на кілька сантиметрів. Робити це потрібно щорічно. Дорослі дерева потребують такої процедури раз на 2-3 роки.
Догляд за лавром у домашніх умовах
Гостю з субтропічного клімату для повноцінного зростання і розвитку слід створити відповідні умови. Йому потрібне розсіяне, але досить яскраве світло. Тому розміщуйте лавр на західних або східних вікнах, а взимку, коли сонячного світла менше — на південних або південно-західних.
Влітку горщик із ним можна виставляти у злегка затінене місце у саду або на балконі. Оптимальна для вічнозеленого дерева температура у цей період — 20-27°C, а ось взимку йому потрібна прохолода. Найкраще у цей час воно почуває себе за 12-15°C.
Перебуваючи взимку у приміщенні, де є опалення, лавр потребує обприскування листя водою кімнатної температури і зволоження повітря. Це можна зробити за допомогою спеціального приладу або, повісивши мокрий рушник на батареї.
Полив рослини залежить від пори року. У весняно-літній період він рясний, але не можна допускати застою води. Тому після поливу зайву рідину з піддона потрібно зливати. Восени і взимку поливати лавр слід помірно, не допускаючи пересихання ґрунтового субстрату.
Молода рослина у перший рік не потребує підживлення, а далі його потрібно починати з лютого, коли дерево прокидається від зимової сплячки і починає зростати. Для цього раз на місяць використовуйте комплексне добриво (Лавр, Кактус або Пальма). У жовтні припиняйте підживлення.
За допомогою обрізки лавру можна надати будь-яку форму — від кулі до піраміди. Проводити її краще восени.
Правильна обрізка дозволяє не тільки поліпшити зовнішній вигляд дерева, але і стимулює утворення нових пагонів, робить крону більш густою.
За дотримання правил догляду лавр практично не схильний до хвороб завдяки своїй стійкості до грибків та вірусів. Однак зайва волога може призвести до кореневої гнилі. За появи перших ознак (бурих плям) пошкоджені ділянки видаліть та пересадіть рослину у нову ємність зі свіжим субстратом.
Серед шкідників лавру можуть набридати щитівки, павутинний кліщ, попелиця та борошнисті черви. Їх можна спробувати змити мильним розчином, а потім зробити для рослини душ. Для більш сильного зараження використовуйте інсектициди (Іскра, Актара тощо).
Збір листя зі здорового дерева фахівці радять проводити у листопаді-грудні, коли у тканинах рослини міститься велика кількість ефірних олій. Оптимальний вік лавра для цієї процедури — 4-5 років.
Листя лавра не радять зберігати довше року, оскільки воно починає гірчити і втрачає частину своїх цілющих властивостей.
Варто докласти трохи зусиль, і навіть квітникар-початківець зможе виростити таке чудове і гарне дерево, як лавр благородний. Воно не тільки забезпечить вас найбільш затребуваними прянощами, але і поліпшить атмосферу вдома, а також ваше самопочуття.
Джерело: ukr.media