Обрізка кімнатних рослин проводиться з медичною або декоративною метою. Вона може обмежуватися лише видаленням сухих, пошкоджених пагонів або ж стати основою для створення гарного силуету. Незалежно від мети процедури потрібно виконувати її правильно, що не зіпсувати рослину, інформує Ukr.Media.
Використовуйте лише гострі інструменти
Будь-яку обрізку треба проводити лише гострим і чистим інструментом. Тупий інструмент ніяк не вирішить проблему, а лише посилить пошкодження рослини.
Крім того, бажано використовувати спеціальний інструментарій, наприклад, садовий ніж, скальпель або лезо, ручні ножиці або секатор для обрізки кімнатних рослин. Канцелярські або побутові ножиці недостатньо гострі для цього, тому можуть завдати квітці шкоди.
Не забувайте про гігієну
Під час здійснення процедури важливо дотримуватися загальних санітарних норм. Це стосується чистоти не лише інструментів, а також рук і усіх поверхонь. Важливо не лише добре вимити це все, але ще і продезінфікувати.
Особливу обережність варто проявляти з тими домашніми квітами, які виділяють отруйний сік. Під час роботи з ними рекомендується надягати рукавички і захисну маску.
Не пересаджуйте рослину у той самий день
Обрізка для кожної кімнатної рослини є стресовою ситуацією. Це можна сказати і про пересадку. Тому проводити їх одночасно не можна, навіть якщо такі рекомендації вам дав флорист. Крім того, під час обрізки на пагонах утворюються рани, які можна забруднити ґрунтом, а це означає, що можна підвищити ризик інфікування рослини.
Обрізку варто здійснювати або до заміни субстрату, або після цього, причому між процедурами потрібно дати рослині час на адаптацію до нових умов.
Обрізайте правильно
Існує чітка технологія обрізки — зрізи необхідно робити виключно під кутом і вище, ніж розташовані бруньки. У разі видалення усього пагону робити зріз потрібно біля самої основи, за умови часткової обрізки — вище за бруньки на 3-7 мм. у другому випадку важливим є і розташування бруньки, завдяки чому можна штучно спрямовувати розвиток крони у горизонтальному або вертикальному напрямку.
Що стосується кута зрізу, то він повинен бути таким, щоб молоді пагони зростали назовні, а не всередину крони. Так вдасться уникнути надмірного загущення рослини.
Вибирайте відповідний час
Якихось певних термінів для обрізки кімнатних рослин немає, оскільки це залежить від життєвого циклу домашньої квітки. З цієї причини підбирати час для цієї процедури варто індивідуально на початку стадії активної вегетації, а також навесні.
Тривалий теплий період, який прийде після обрізки, дозволить домашній квітці швидко оновитися і почати повноцінно розвиватися. Якщо ж цикл розвитку був зрушений через продовження квітнення або штучне введення у стан спокою, то від цього правила можна відійти.
Не поспішайте
Під час стрижки не можна поспішати, кожен рух має бути добре обміркованим, щоб не обрізати зайвого. Рекомендується періодично робити перерви, щоб візуально оцінити результат зблизька і на відстані, що допоможе прийняти рішення про подальші дії.
Обробляйте рани
Під час обрізки важливо правильно обробити рани, щоб уникнути інфікування і прискорити процес загоєння. Для цього можна використовувати і спеціальні препарати, що випускаються у вигляді бальзамів та порошків, і народні засоби, зокрема, деревне вугілля або сірку. Обробляти зрізи потрібно відразу після процедури і надалі за потреби.
Якщо рослина виділяє сік під час процедури, то перед санітарною обробкою місцю зрізу потрібно дати час підсохнути.
У разі прищипування верхівок обробку ран можна не здійснювати. Імунітету рослини вистачить для того, щоб загоїти ці рани.
Джерело: ukr.media