Виростити міцну і кремезну розсаду томатів самотужки нескладно. Достатньо лише виконати 9 умов, інформує Ukr.Media.
Багато городників, особливо початківці, скаржаться, що розсада витягується, переростає, має блідий вигляд, уражається хворобами і шкідниками. Уникнути цих проблем дуже легко.
Якісне насіння
Від того, наскільки відповідально ви підійдете до вибору насіння, залежить ваш майбутній урожай. Знайдіть час, щоб вивчити весь запропонований на ринку посівний матеріал. Почитайте відгуки про виробників насіння у інтернеті, порадьтеся з сусідами і знайомими.
Дізнайтеся характеристики сортів, їх вимоги до умов вирощування і стійкість до хвороб. І лише після цього вирушайте до магазину купувати найкраще насіння томатів.
Правильний ґрунт
Досвідчені городники починають готувати ґрунт для вирощування розсади помідорів приблизно за тиждень до посіву насіння. Незалежно від того, у чому будуть зростати саджанці — у придбаному ґрунті або у городній землі — ґрунт перед посівом обов'язково знезаражують (проливають темно-рожевим розчином марганцівки, пропарюють на водяній бані або прогрівають у духовці).
Якщо вирощувати розсаду томатів у ґрунті, приготованому на основі власної городньої землі (обов'язково знезараженої!), рослини зазнають менший стрес під час висадки на постійне місце, тому приживуться швидше і легше, ніж ті, які "провели дитинство" у придбаному субстраті.
Для тих, хто вважає за краще готувати ґрунт самостійно, пропонуємо кілька варіантів ґрунтових сумішей, що ідеально підходять для вирощування розсади томатів:
Якщо збираєтеся використовувати магазинний ґрунт, врахуйте деякі важливі моменти:
- основним компонентом такого ґрунту (особливо універсального ґрунту для розсади) є торф, який має високу кислотність і погано пропускає воду;
- щоб зробити такий ґрунт придатним для вирощування розсади, перемішайте його з такою ж кількістю знезараженої городньої землі або компосту;
- для зниження кислотності додайте доломітове борошно або крейду з розрахунку 1-2 ст. л. на 10 л субстрату.
Можна приготувати ще таку суміш: городній ґрунт + перегній + торф, додати туди золи і трохи комплексного добрива. Залишити у мішках на вулиці. Перед посівом можна занести у будинок.
Підготовка насіння до посіву
Щоб підвищити схожість насіння томатів, перед посівом його слід витримати у розчині препаратів Епін, Гетероауксин, Циркон, Бутон та інших стимуляторів зростання (згідно з інструкцією). А можна скористатися і підручними засобами — соком алое або медовою водою (1 ч. л. меду на склянку води), час протруювання — 30 хвилин.
Потім насіння рекомендується проростити. Для цього вам знадобляться: шматок тканини, ватяний диск, марля або паперова серветка. Зволожте матеріал водою, насипте на одну його половину насіння томатів одного сорту, накрийте вільною частиною, покладіть у поліетиленовий пакет і покладіть у тепле місце.
Слідкуйте за тим, щоб матеріал не пересихав. Коли насіння помідорів наклюнеться, розпочинайте посів. На дно посівної ємності насипте 1-1,5- сантиметровий шар дренажу (пісок, дрібний гравій, керамзит), зверху — 4-5-сантиметровий шар ґрунту. Трохи його ущільніть і пролийте водою.
На відстані 3 см один від одного зробіть борозенки завглибшки у 1-1,5 см і посійте у них насіння томатів. Присипте ґрунтом, накрийте ємності целофаном або склом і перенесіть у тепле (23-25° С) місце.
Оптимальна температура
Для більш дружної появи сходів посіви повинні перебувати за температури у 23-25° С. Але щойно з'являться перші паростки, ємності потрібно відразу ж перенести у більш холодне місце (з температурою у 12-16° С вдень і 10-12° С — вночі). Там вони повинні перебувати 6-7 днів. Якщо цю умову не виконати, розсада томатів сильно витягнеться. Потім рослини знову повертають у теплу кімнату (22-24° С вдень і 20-22° С — вночі).
Правильний полив
Поки розсада не підросте і не зміцніє, поливати її можна тільки з пульверизатора. У подальшому для цієї мети можна використовувати звичайну лійку для кімнатних квітів.
Принцип поливу розсади томатів простий: не допускайте як пересихання субстрату, так і його перезволоження. Поливайте виключно відстояною водою, температура якої не нижча за 22° С.
Розсаду томатів у жодному разі не можна поливати холодною протічною водою. Це загрожує розвитком небезпечних захворювань, таких, наприклад, як чорна ніжка і коренева гниль.
Своєчасна пікіровка
Пікіровку розсади помідорів починають, щойно у рослин з'явиться перша пара справжніх листочків (приблизно через 12-18 днів після появи сходів).
Роблять це наступним чином. Спочатку рослини добре поливають, а потім обережно по одній викопують з ящика за допомогою чайної ложки або пікірувального кілочка. Центральний корінець вкорочують приблизно на 1/3 і висаджують рослини у окремі ємності або знову у ящик за схемою 6х6 см.
Обов'язкові підживлення
Без підгодівлі виростити міцну і здорову розсаду помідорів неможливо. Головне у цій справі — усе робити вчасно.
Вперше розсаду підживлюють після пікіровки (рослини повинні прижитися і почати зростати). Для цього у 10 л води розводять 8-12 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату і 7-10 г сульфату калію.
Через 8-10 днів розсаду томатів підживлюють вдруге. Для цієї мети використовують курячий послід, що перебродив (1:10-12), з додаванням суперфосфату (60 г на 10 л розчину), або суміш мінеральних добрив — 15-18 г аміачної селітри, 70-80 г суперфосфату і 20-25 г сульфату калію на 10 л води.
Третю підгодівлю проводять за кілька днів до висадки у ґрунт. У 10 л води розчиняють 10 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату і 60 г сульфату калію.
Підживлення розсади томатів проводять після чергового поливу. На одну рослину використовують стільки ж поживного розчину, скільки й води під час поливу. Якщо добриво потрапило на листя, його одразу ж промивають чистою водою.
Гарне освітлення
Оптимальне місце для розміщення розсади у квартирі — підвіконня південних або південно-західних вікон. Якщо таких немає, доведеться вдатися до хитрощів — розташовувати ємності з розсадою подалі одну від одної, щоб рослини не конкурували за світло, або використовувати додаткові джерела світла — відбивачі, лампи денного світла та ін.
У іншому разі рослини сильно витягнуться і будуть мати бліде забарвлення.
Загартовування перед посадкою
Загартовування — обов'язковий агротехнічний прийом під час вирощування розсади томатів. Ця процедура дозволяє рослинам адаптуватися до коливань денних і нічних температур, яскравого сонця, вітру і зменшить стрес, що відчувається ними після зміни "місця проживання".
Починають загартовувати розсаду томатів за кілька днів до висадки на постійне місце. Спочатку на 1-2 години відчиняють кватирку вікна, на якому стоїть розсада. Поступово цей час збільшують до 6-8 годин. Потім ємності з саджанцями на деякий час виносять на вулицю, щоб рослини звикали до відкритого повітря.
Лише після проходження процедури загартовування розсада томатів може вважатися готовою до висадки на постійне місце. До цього моменту рослини повинні мати 8-10 справжніх листочків і висоту у 25-35 см.
Дотримуйтесь описаних вище правил, щоб виростити якісну, здатну дати гарний врожай, розсаду томатів.
Джерело: ukr.media