Одним з перших овочів, який звільняє грядки є ріпчаста цибуля. Своєчасне і правильне збирання цибулі — запорука його збереження взимку. При цьому неважливо, де ви будете зберігати цибулю — у квартирі або в погребі — без попередньої підготовки в будь-якому випадку не обійтися.
Як підготувати цибулю до зберігання? Яка цибуля зберігається добре, а яка не годиться для зберігання зовсім? Де і в чому зберігати цибулю взимку в квартирі?
Збирання цибулі і підготовка до тривалого зберігання
Основне правило зберігання овочів свідчить: тільки дозрілі плоди добре і довго зберігаються. Воно поширюється і на цибулю. Незріла цибуля з неміцними лусочками і товстою шийкою менш захищена від хвороб, що викликають гниття. Перетримана в грядці цибуля може почати рости "повторно": втратити сухі лусочки і дати нове коріння. Такі цибулини теж довго не пролежать. Тому намагайтеся прибирати цибулю вчасно і дати її можливість остаточно "дозріти". Якщо цибульні пір'я полягли і висохли, а шийки цибулин стали тонкими, значить прийшов час збирати урожай, інформує Ukr.Media.
Як правило цибуля дозріває в серпні, через 90-120 днів після посадки залежно від сорту. Прибирати цибулю рекомендується в сухий і сонячний день, щоб була можливість добре просушити її на сонці.
Іноді буває так: погода стоїть відмінна, саме воно для сушіння цибулі, а вона ще не готова. Можна піти на хитрість і прискорити дозрівання цибулі. Для цього її потрібно злегка підкопати вилами, щоб "підірвати" коріння. Тоді волога і живлення перестануть надходити в рослину "знизу", і цибульні пір'я почнуть відмирати, віддаючи всі корисні речовини в ріпку. Таким чином цибуля швидко дозріє.
Не нехтуйте цим прийомом, навіть якщо ви вже витягли цибулю з землі остаточно. Не поспішайте обрізати і прибирати цибулю, дозвольте її разом з пір'ям полежати деньок інший на грядці — від цього і збереження та поживна цінність цибулин тільки покращиться.
Як висушити цибулю
Перед тим, як прибирати цибулю на зберігання, її треба обов'язково просушити. Ніщо не висушить цибулю краще, ніж сонячні промені, які одночасно сушать і дезінфікують поверхню цибулин, вбиваючи хвороботворні мікроорганізми. Якщо погода надає таку можливість, краще протягом тижня або двох сушити цибулю на сонці прямо на грядці, час від часу перевертаючи цибулини. У похмуру погоду — нічого не поробиш — доведеться сушити цибулю методом "продування", тобто у добре вентильованому приміщенні протягом. Наприклад, під навісом, на веранді, на підлозі в альтанці або на балконі.
Якщо цибуля росла в несприятливих умовах похмурого, дощового та холодного літа, то бабусі радять перед просушуванням звільнити цибулини від лушпиння, наскільки це можливо, практично оголити. За час сушіння цибулини обзаведуться новими лусочками і потім будуть краще зберігатися.
Зазначимо також, що цибуля відмінно висушується на панцирних сітках: вони пропускають повітря зі всіх сторін, так що цибулини не потрібно перевертати.
Як визначити чи достатньо висохла цибуля чи ні? Досить просто просунути в цибульну купу руку. Якщо рука проходить між цибулинами легко і вільно, цибуля готова до зберігання, а якщо важко, то сушіння потрібно продовжити.
Якщо ви не плануєте плести цибульні коси, то після просушування цибулю потрібно обрізати з обох сторін: підрізати всі корінці і зрізати пір'я, залишивши шийку в 4-6 сантиметрів.
Як зберігати цибулю у квартирі
Після просушування й обрізки проводять сортування цибулин. Для тривалого зберігання відбирають здорові, великі цибулини без пошкоджень з сухими закритими шийками. Дрібну і недозрілу цибулю відкладають окремо для вживання в першу чергу.
Де зберігати цибулю? Місце для зберігання цибулі повинне бути сухим, а тара — повітропроникною. Антресолі під стелею, окремий ящик в шафі або комора — найкращі місця для зберігання цибулі у квартирі.
Якщо врожай цибулі у вас не занадто великий, а працьовитості не позичати, не поспішайте обрізати цибулю. Може варто спробувати заплести її в косу-в'язку? Коси з цибулі, підвішені в кухні, потім всю зиму будуть радувати око, а заодно і очищати повітря від хвороботворних мікробів.
Для кращого зберігання цибулю можна пересипати цибулевим лушпинням або крейдою (з розрахунку 200 грамів крейди на 10 кілограмів цибулі). Крейда вбирає зайву вологу і захищає цибулини від проростання і загнивання.
Протягом зими два або три рази всю цибулю, яка зберігається у квартирі буде необхідно оглянути і перебрати. Це робиться на той випадок, якщо при відборі зберігання потрапили інфіковані цибулини, які можуть загнити і заразити здорові. Заодно перевірите, наскільки сухою залишилася цибуля, чи вона не відсиріла. Застарілу цибулю треба обов'язково просушити ще раз. До речі, це можна робити в духовці. Її нагрівають до мінімальної температури, вимикають і сушать цибулю при відкритих дверцятах.
Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам зберегти цибулю у квартирі до наступної весни і всю зиму мати у своєму розпорядженні цибулини для вигону свіжої зелені.
Джерело: ukr.media